| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt unii romani atat atat de invidiosi si de frustrati?
Nu stiu, incerc sa am incredere in aceasta tara frumoasa, dar de fiecare data apare ceva ce ma face sa ma fiu antipatic fata de oamenii din tara asta.
De exemplu, stiti, ca a fost Eurovision, eu unul nu sunt la curent cu spectacolul dar stiu ca e ceva important in toata Europa, chiar in toata lumea, ok, anul trecut am urmarit evenimentul dar nu m-a dat pe spate nimic, mereu aceeasi porcarie, un barbat cu gesturi feminine, voce feminina, incercand sa dea bine pentru ambele sexe, okey. Pentru Romania, la fel si anul asta, mai putin trupa din Moldova, Zdob si Zdub, cantareti extraordinar de buni.
Anul acesta, in plina pandemie si razboi, cand lumea nu mai stie unde sa mai gaseasca un moment de liniste, apare de nicaieri un grup, o trupa.
Este vorba de Kalush Orchestra cu piesa Stefania, o melodie diferita, cred eu, de orice am vazut in ultimul timp si credeti-ma sunt mare consumator de muzica si urmaresc tot ce se intampla si stiu si cum decurge un proces de compozitie al unei melodii si al unui clip si nu ma impresioneaza orice, dar aceasta melodie mi-a atras atentia si am rezonat imediat cu ea, pentru ca a atins un subiect sensibil si anume razboiul, unitatea, familia- valorile importante din vietile noastre.
Clipul este foarte bine facut, melodia imbina muzica moderna cu valorile si muzica traditionala si a iesit ceva foarte bun.
E o poveste despre cat de importanta este unitatea si familia, cate sacrificii ar fi unii dispusi sa faca pentru ceea ce iubesc, pentru cei dragi, e o poveste despre speranta si are un mesaj foarte puternic.
Arta are puterea de a schimba lumea in care traim, pana si Hitler stia asta, de asta urmarea spectacole si era interesat de arta, fie ca era muzica, arhitectura sau pictura, asta pentru ca stia puterea pe care o are arta.
Arta are puterea de a ne face mai buni sau mai rai, depinde cum si de cine este folosita.
De ce nu lasam arta sa ne inspire si ne place sa aruncam cu ura, doar pentru ca nu este vorba de noi? De unde atata orgoliu?
Daca te uiti pe Facebook la comentarii sau la unele articole, ai sa vezi toata ura romanului exprimata oribil si neaducand nimic productiv, zici ca a dat in ei toata invidia din lume.
Oamenii astia tasteaza si arunca cuvinte urate catre un grup de oameni care acum trece prin momente teribile, asta denota ca nu apreciem libertatea pe care o avem.
Cati ar mai scrie astfel de comentarii daca ar fi fortati sa alerge prin catacombe?
O fi Europa corupta, or fi ucrainienii favorizati, dar fereasca Dumnezeu, daca traiam noi aceste vremuri? Daca eram noi cei alungati, si eram niste refugiati? Unde ne duceam? La ce usi bateam?
Noroc ca nu sunt asa toti, dar chiar ma uimeste cat de multa ura se ascunde in sufletul romanului in vremurile astea tulburi.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi sa faci sex si sa scapi de stres

| Drimmero a răspuns:

E simplu, unii romani sunt prosti, batuti in cap si indoctrinati incat sa fie invatati sa linga orice scuipat rusesc, mi-e scarba de oamenii astia, d-aia nu se dezvolta tara asta pentru ca exista atatia dobitoci care o trag inapoi, ma refer la auristi in pricipal dar e alta mancare de peste.
Nu stiu de ce ii tufe pe ei grija ca a luat Ucraina, e un caz foarte social si mesajul a fost clar: Europa sustine Ucraina! In fond sunt putini bani primiti de ei pe care trupa o va dona armatei pentru a ajuta, desi suma e mai mult simbolica, nu stiu daca cumperi macar un tanc de ei, e un gest omenesc, de caritate. Melodia lor e foarte expresiva si transmite multe emotii si arata realitatea masacrului din tara lor, cum in secolul 22 in Europa inca au loc invazii si crime de razboi in mod total nejustificat de catre o tara salbatica, o tara bastinasa, rusii sunt oamenii pesterii in vremurile astea moderne. Cand au castigat melodii plictisitoare, femei barboase sau trupe lgbt Eurovisionul nu mai comenta nimeni nimic, acum cand castiga o tara care sufera din cauze unei rase infecte de oameni s-au gasit romanasii sa-i acuze de jocuri de culise, treaba e simpla, bai romanasilor, problema e la voi, Europa arata ca are koae in fata rusiei, a fost un mesaj de sustinere si atat, dar voi avand mentalitate de sclavi si comunisti nu ati inteles nimic din asta.
Unora le e comod sa dea comentarii cretine despre Ucraina cand la ei e pace si nu le pica rachete pe casa, daca ar fi fost acolo nu ar fi stiut cum sa fuga mai repede sa se ascunda, romanul e cel mai parerist dar in fond e cel mai praf, e neiesit in lume.

| Marmote a răspuns (pentru Drimmero):

"Melodia lor e foarte expresiva si transmite multe emotii si arata realitatea masacrului din tara lor"

Ce
Ștefania e despre o mama nu are treabă cu războiul a fost compusă înainte să inceapa

| Drimmero a răspuns (pentru Marmote):

Uita-te la videoclipul melodiei din ruinele razboiului, daca nici alea nu au treaba...

| Marmote a răspuns (pentru Drimmero):

Pune versurile in google translate daca nu înțelegi nici engleza
Melodia e din 2021
Video-ul de acum 6 zile
E despre dorul de mama

| Drimmero a răspuns (pentru Marmote):

Nu-mi bat capul, nu ai inteles nimic din ce am zis, eu vorbesc de videoclip si tu imi spui de versuri, 2 drepte paralele.

| Marmote a răspuns (pentru Drimmero):

Omule clipul a apărut după finala Eurovision.

| mentholinks a răspuns:

Nu-mi pasa de alti oameni, pot sa fie cum vor ei sa fie.

| StrongHeart a răspuns:

Una e sa fii anti mainstream, alta e sa fii prost si invidios.

| BullseyeShot a răspuns:

Se vede că nu prea ai habar de acest război. Nici nu mă miră dacă ai spune că tu crezi ceea ce zic ăştia de la televiziuni.
Dacă te interesează subiectul, trebuie să găseşti nişte surse cât mai independente.

| StrongHeart a răspuns (pentru BullseyeShot):

Rusnacule, stai linistit ca sunt cat se poate de impartial, atat de mult incat il respect pe Putin mult din multe puncte de vedere si in acelasi timp imi pare rau pentru victimile din Ukraina ca sunt tot oameni ca mine si ca tine.
Dar politica nu are legatura cu arta. Daca oamenii au votat, inseamna ca ceva i-a miscat. Decat sa ascult un barbat cu gesturi feminine imitand ce au facut 1000 inaintea lui prefer sa ascult un om care chiar are ceva de spus, indiferent de unde vine si cum e vazut de restul. hai pa

| cehos69 a răspuns (pentru BullseyeShot):

Nu merita efortul sa iti bati capul cu el, pentru el au votat oamenii si nu producatorii, d-asta si scandalul de la ei happy

| suntserios a răspuns (pentru BullseyeShot):

Și nu vrei tu sa ne lămurești cum e cu razboiul? Pare că ai informații direct de pe front sau greșesc?

| Drimmero a răspuns (pentru BullseyeShot):

Lasa-ma sa ghicesc, sursele alea de incredere si 'independente' sunt cumva site-urile rusesti precum sputnik? Cum va mai suportati unii, nu va tavaliti pe jos de atata prostie?

| BullseyeShot a răspuns (pentru Drimmero):

Se vede că habar nu ai pe ce planetă trăieşti.
Ca să nu spun că cei 7 ani de acasă lipsesc cu desăvârşire.
Nici nu am scris că țin cu ruşii, dar mintea ta "avansată" a găsit imediat.
Dacă n-ai o treabă cu istoria şi cu ce s-a întâmplat cu adevărat în acea țară, nu mai semnaliza lucrul ăsta.

| BullseyeShot a răspuns (pentru cehos69):

Nu ai cu cine. E plină țara cu d-ăştia spălați pe creier care cred tot ce văd.

| BullseyeShot a răspuns (pentru cehos69):

Cel care a pus întrebarea mi-a mai dat şi "ignoră".

În caz că mai citeşte, cuvintele de mai jos sunt pentru el:
Am scris eu ceva despre ruşi?
Tu nu vezi că inventezi doar minciuni?

| Drimmero a răspuns (pentru BullseyeShot):

Se vede de pe luna ca esti un alt rusofil, sa nu zic gunoi de om. Nu am cum sa fiu civilizat cu oameni ca tine care arata cu degetul o tara care sufera din cauza unor salbatici. Tocmai pentru ca le stiu istoria politica din ultimii ani nu am cum sa nu le iau apararea, rusii sunt cancerul omenirii. Ca tu vezi doar ce scriu site-urile rusesti e problema ta, mai mult nu-mi bat capul, e inutil cu voi.

| BogdanEminovici a răspuns:

România merita să câștige.