| SecretDarky a întrebat:

De ce sunteti atei, care este motivul ca sunteti atei?
NO HATE

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Motivul? Esti om, prin definitia ta esti capabil sa gandesti. Te gandesti si decizi in ce sa crezi, daca sa crezi, etc. Nu trebuie sa existe un motiv. Motivul e lipsa credintei in ceva

| Speed99 a răspuns:

Pentru ca sunt o fiinta rationala.

| RAY a răspuns:

Sa fim sinceri nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu e doar credinta bazata pe nimic,icoane care plang,efecte placebo etc
dupa cum am spus un dumnezeu nepasator,indiferent de creatia lui nu poate cere credinta de la creatia lui,eu nu cred ca exista dumnezeu,vreun creator,credinta e doar o speranta si satisfacerea naturi emotionale umane,viata de apoi,ajutor divin,omului i este frica de haos asa ca el in pesterea lui inventeaza un dumnezeu care sa faca ordine in lumea lui,majoritatea suntem ipocriti, falsi, superficiali, iubim ipocrizia si minciuna, sunt ateu pentru ca urasc minciuna iar a spune ca exista dumnezeu e o minciuna, moralitatea =se spune ca cica nu ai moralitate fiind ateu wow se vede asta in Romania o tara crestina, am fost mereu pasionat de stiinta si in tot ce a descoperit stiinta nu exista dovezii ca ar fi intervenit vreun zeu, astia care fac misto de stiinta fug primi la doctor niste falsi ipocriti cu o mie de fete

| SecretDarky explică (pentru RAY):

Si atunci in ce crezi, nu te-ai intrebat de ce facem rau sau bine pentru ce existam pentru nimic?

| RAY a răspuns (pentru SecretDarky):

Hey de ce exista rau intr o tara crestina? 99% din romanii sunt crestinii deci de ce uni fac rau? numi spune ca doar acel 1% face tot raul, eu nu inteleg intrebarea dar atunci in ce crezi, nu inseamna ca daca nu crezi in dumnezeu nu crezi in nimic, nu are sens, tu nu crezi in zeus nu crezi in nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele persoane presupun ca nu pot fi religioase, e atat de simplu. Imi amintesc cand ma rugam cand eram mic (10/14 ani) nu credeam ca este ceva acolo sus care chiar ma aude. Dar o faceam ca asa ma punea bunica.