| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunteti siguri ca ceea ce vi se spune despre religie si istorie ar fi adevarul, inainte sa-i bateti pe cei care contrazic?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nici macar nu contrazic, pur si simplu nu pot lua in serios.
Nu pot accepta ca apartin lui Dumnezeu, atat timp cat fatalaul asta nu vorbeste, nu se arata, nu comunica prin nici un fel, ori nu exista.
Pentru faptul ca le-am apartinut parintilor mei nu am avut nevoie de biblii si slujbe, se vedea cu ochiul liber. Dumnezeu prin definitia lui ar trebui sa fie nu doar plauzibil, ci de necontestat. Din pacate insa, e o gluma. Una buna, care a dirijat omenirea spre bine, in epoca in care muschiul cel mai mare castiga carnea, femeia, pamantul... Trebuia o modalitate de a induce tuturor respectul.

| Celcestietot a răspuns:

Nu ii bate nimeni, daca vor asculta, este treaba lor, oricine are dreptul de a alege. Sunt sigur de ceea ce zice Biblia, pentru ca am avut contact cu anumite elemente din aceasta. Sa nu mai vorbim de oamenii care au participat la acelasi eveniment in grup, deci o confirmare colectiva, o amprenta pusa in mod concret de catre paranormal. Se poate da de,, paranormal'' oricat ai bate din degete, dar trebuie doar sa iei atitudine. Pune tu un ateu sa confirme Dumnezeu existenta pe propria lui persoana printr-un fulger sau printr-o catastrofa naturala si ai sa vezi ca nu se baga nimeni, pentru ca ei stiu in subconstientul ca nu este atat de sigura inexistenta lui Dumnezeu. Savantii creationisti in primul rand dau dreptate Bibliei prin crezul lor, iar in al doilea demonstreaza ca stiinta este o mare minciuna la cel putin cateva aspecte. Descoperiri care valideaza Biblia sunt cu nemiluita, iar cercetatorii nu isi pot explica cum de cartile Bibliei detin o asemenea cunoastere care o depaseste pe cea a zilelor noastre. Nici nu s-a gasit legatura care lipseste dintre noi si,, prima primata progenitoare'', asa ca, ateii pot sta linistiti, sa nu mai creada ca au descoperit adevarul suprem, pentru ca nu este asa. Inca o chestie : ateii care nu sunt implicati IN MOD DIRECT in cercetarile cu privire la ORIGINILE NOASTRE, doar CRED in stiinta, ei au un CREZ, la fel ca al unui RELIGIOS, nu este cu nimic mai deosebit CA RELIGIOSUL, STIINTA este decat DOGMA sa. Deci, ATEII au o CREDINTA PUTERNICA in RELIGIA LOR MODERNA - Stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adevărul e relativ. Oricum daca nu asculți de părinții tăi, strămoșii tăi, sa înveți din greșelile lor ești cam handicapat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lol, Asta e prostie la maxim. Indiferent de context: -> De viata: parintii pot da sfaturi numai copiilor. Dupa ce copilul devine matur sfaturile parintesti sunt inutile.
-->In context isitoric/religios : Trebuie sa te documentezi tu, iar pentru a-ti forma o opinie trebuie sa stii regurile de baza ale istoriei/religiei. Numai ulterior iti poti face parere despre o ramura anume.