| anonim_4396 a întrebat:

De ce timpul trece asa de repede cand nu vrei si de ce noi oamenii ne temem de el?

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Mai, deci eu zic ca ar fi nasol daca timpul ar sta pe loc, sau ar trece prea incet.Ideea e ca toate isi au rostul respectiv timpul lor.Si oamenii se tem de moarte, nu ca trece timpul.Si nu inteleg.Ma rog.

April
| April a răspuns:

Inteleptii spun ca atat timpul cat si spatiul nu ar fi existat ca daca n-ar fi fost mintea omeneasca sa le contemple. Eminescu insusi spune, intr-una din poezii ca Universul s-a nascut pe cand nu exista ochi sa vada si minte sa priceapa. Timpul e vazut, in general ca un rau care curge inexorabil. Iar noi il percepem in functie de subiectivitatea noastra. Uneori o clipa ni se pare scurta, cand suntem fericiti si timpul pare a trece prea repede, alteori aceeasi clipa ne pare ca teribil de lunga, atunci cand suferim...Totul e relativ...Cat priveste teama ea apare in momentul cand ne dam seama ca fiecare zi ne apropie de moarte.Cu fiecare clipa ce trece timpul pe care-l mai avem de petrecut pe Pamant se imputineaza... Din fericire avem capacitatea de a uita acest lucru si a ne duce viata ca si cum am fi nemuritori...Asta mai ales in tinerete.Pare ca pe masura ce imbatranim, ne obisnuim cu gandul ca"funia se apropie de par"cum atat de expresiv spune intelepciunea populara.Important e sa traim plenar viata ce ne-a fost data cu toate bucuriile ce par totdeauna prea scurte, si cu toate tristetile ce par totdeauna prea lungi...Nu te opri sa reflectezi, lasa-te sa curgi odata cu timpul...asa cum vine...

| Silvia a răspuns:

Timpul trece asa de repede pentru ca asa este el...ne fura din cele mai frumoase momente ale vietii...
Ne temem de el? Cine? El Dumnezeu? Poate... dar nu toti oamenii cred in el si se tem de elwinking.

mira
| mira a răspuns:

Noi oamenii avem o perceptie subiectiva asupra timpului:il putem dilata sau comprima in functie de varsta si de evenimente."Si privind la luna plina,/La vapaia de pe lacuri/Anii tai se par ca clipe,/Clipe dulci se par ca veacuri".(Mihai Eminescu-"O, ramai...")Nu toata lumea se teme de timp:uneori el este asociat si cu speranta.

| StaRmAgiC a răspuns:

Ne gandim prea mult.la cum trece timpul."in loc sa stam sa ne gandim si sa ne intrebam de ce trece timpul asa repede".in acel timp putem sa facem un lucru folositor.sa ne bucuram mai mult de viata .sa profitam de ea. Dar daca stam asa.trece timpul pe langa noi.si noi o data pe langa ea...Intrebandu-nebig grine ce? Daca este sa o luam asa.nici o viata nu ne-ar ajungetongue

| stetoscop a răspuns:

Timpul trece repede cand faci ceea ce ti place, iar eu sincer nu ma tem de el

| Nemesis_9263 a răspuns:

Se spune ca timpul curge uniform pentru toata lumea, ca apa unui rau.Numai ca oamenii de pe mal nu merg la felhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deocamdata nu ne temem ca suntem tineri, dar cred ca nici batranii nu se tem de trecerea timpului, important este cum il petreci sau te petrece el pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nustiu de ce trece asa repede dar ceva se intimpla, sincer nu-mi dau seama cind trec saptaminile chiar anii totul decurge prea repede si cu toate acestea mai avem timp sa lenevim sa lasam timpul sa treaca

| stefdea a răspuns:

Timpul trece repede ca ii acordam prea multa atentie... uitam sa traim sa savuram clipa... de multe ori doar supravietuim gandindu-ne prea mult la ce o sa fie si uitam ce este in prezent... fiecare zi e un nou inceput, daca am invata sa zambim mai mult sa ne simtim bine sa vedem partea plina a paharului. cred ca si timpul ne-ar apartine... nu mai astepta zile mai bune... incepe sa te simti bine acum...