| AlexDorinel a întrebat:

De ce tinerii (baietii, fetele sunt mai educate) din generatiile 1995-2004 sunt asa prosti?

Toti se comporta la fel, toti viseaza numa sa isi ia BMW, sa-si ia nu stiu ce.

Astea dupa 2005 mi se par totusi mai educati, nu am auzit niciun copil ca viseaza (astea da copii frate).

Ce bine imi pare ca imbatraneste si scade populatia.

Abia astept sa ajunga acesti tineri la 40 de ani sa-si dea seama de toate prostiile pe care le-au facut si sa-si dea seama ca sanatatea e cea mai importanta.

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In jurul anului a inceput moda manelelor, pepiniera de cultura pentru generatiile noi.

| romeo78 a răspuns:

Un user, Bula a dat un răspuns corect.
Este perioada post revoluție în care au apărut televiziunile comerciale: ProTV și Antena 1, care au început a avea licență națională de emisie.
Până la apariția acestor 2 posturi comerciale, pe piața națională de media era doar TVR, cu canalele sale 1 și 2. Apoi Cultural.
Ori odată cu apariția acestor televiziuni comerciale a apărut promovarea unor categorii sociale, culturale, muzixale suburbane. Cele care se ascultau pe casete video, audio mai mult sau mai puțin piratate.
Ori aceste televiziuni pentru raiting, pentru ca să nu dea faliment a început timid, la ore târzii, apoi la ore de prime time să îi promoveze.
Apoi pe lângă televiziunile comerciale a intervenit reforma CDR din învățământ, reformă neîncheiată nici până în prezent, în care fiecare guvernare a venit cu ideile sale, iar rezultatele se văd în prezent.
Normal că nu toată generația e cu capul în nori, dar acest lucru s-a promovat în acea perioadă la televizor: vedete de carton, maneliștii, persoane care nu muncesc, dar sunt plini de bani.
Iar, capac la toate a fost 1 ianuarie 2007, când doar cu un buletin în buzunar, fără vize, s-a putut pleca în Europa la muncă.

| Drimmero a răspuns:

Tu esti sanatos? de ce sa imbatraneasca populatia si sa scada? pentru ca ai tu frustrari? Nu mai compara generatiile ca nu ai cum sa zici pe baza a catorva exemple ca toti sunt asa. Apartin generatiei '90, cei crescuti cu Dacia 1310, Trabant si alte masini de genul, mai degraba cei nascuti dupa 2005 mi se pare ca viseaza acum la ce vad la Lino golden, abi si altii in videoclipuri, astia din 90 mi se par mai modesti si old school, eu unul i-as da talpa la o dacia 1310 pe camp si acum, mi-e dor sa mai vad masina aia pe strazi, la vremea ei era ultima fita ))).

| OldSoul a răspuns:

Si tu cati ani ai?

"Astea dupa 2005 mi se par totusi mai educati, nu am auzit niciun copil ca viseaza (astea da copii frate)."

Mai asteapta 5, 10 ani si o sa te convingi si cu generatia asta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mie mi se pare ca foarte multi dintrr tinerii mileniali (nascuti intre 85 si 98) sunt destul de plictisitori si naivi.

In schimbi generatia 98-04 sunt mult mai inteligenti si mai interesanti.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Voi sunteti aia care ascultati 5gay si alti prosti. Sunteti mai educati o p***.

| aumih16 a răspuns:

Fiecare generatie difera! nu are cum sa fie la fel! asa ca nu te mai mira ca prostul! fiecare generatie e libera sa aleaga cum doreste sa perceapa viata si restul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că nu prea ieși din casă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei născuți în 95 au 26 de ani acum, sunt curios unde ai interacționat tu cu ei de ai ajuns la concluzia asta.
Eu am 24 imediat și toți colegii mei sunt căsătoriți și au copii.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu ai probleme laughing))
Daca se distrează sunt nașpa, daca sunt serioși si se căsătoresc iar sunt nașpa
Ce viața îți imaginezi tu că o să ai la 24 de ani?
Stat in fund la FIFA toată ziua?
Jaja

| troleibuz a răspuns:

Tu visai la o tastatură scumpă doar pentru că avea luminițe. Nu ești foarte diferit de ei. Cred că ești doar invidios

| denisTiky a răspuns:

Nu cred in chestiile astea cu oamenii nascuti intre anii x si y sunt mai putin inteligenti decat ceilalti.
Sunt de parere ca totul tine de educatia primita, de mentalitatea fiecaruia, mediul in care traieste dar si de obiectivul pe care vrea fiecare sa si-l atinga in viata.
Cu siguranta ca majoritatea viseaza la bmw si sa aiba cu ei multe femei, etc (sirul continua) daca ei asta au fost invatati de mici, plus ca mai peste tot (la tv si pe internet) vezi ca se promoveaza doar aceste lucruri. Practic asta este moda acestor ani, iar dupa cum zicea AlexValentinn fiecare viseaza la ceea ce este la moda in anul respectiv.
Putini sunt cei care isi dau seama ca nu asta este ceea ce le place, astia sunt de obicei oameni care devin cat de cat instariti. Daca sti ce vrei de la viata, atunci poti obtine, numai sa ai si ambitia necesara.

| AlexValentinn a răspuns:

Da tu ce frustrari ai? Fiecare generatie la timpul ei au visat chestii care erau la moda la vremea respectiva, iar preferintele se schimba de la o generatie la alta. Cred ca fiecare generatie visa sa cumpere nu stiu ce masini si etc. iar sanatatea o apreciezi cand o pierzi, cand esti tanar ai parte de sanatate deci automat nu te gandesti la ea, la sanatate te gandesti cand esti trecut de 60 de ani si incepe sa scartaie.

| GusticelMititel a răspuns:

Eu nu vreau BMW, desi am permis de 2 ani, dar am chestii mai importante de obtinut.

| unomdeosebit a răspuns:

Copiii nascuti dupa 2000 au un tupeu jegos nu mai stiu ce-i bunul simt, te scuipa din mers pe strada, urla, merg cu boxa in ghiozdan la maxim... ultimii cocalari.

Răspuns utilizator avertizat
| unomdeosebit a răspuns (pentru AlexDorinel):

Copiii? Nu. Moldovenii umblau așa prin orașe mari nopțile. Eu nu am mai văzut până de curând, de când a apărut trapul. Numai trap auzi în boxele ala. Cel puțin zona mea nu a mai existat așa ceva din anii 90. Generațiile de după 2000 regreseză în loc să evolueze.

| K9noua a răspuns:

Ce probleme nerezolvte ai omule? laughing) ce legautra are una cu alta?laughing)