| PrintesaGumitaa a întrebat:

De ce tinerii/copiii din ziua de astazi isi doresc sa fie celebri?
Tu ti-ai dori asa ceva?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Crezi ca acum un milion de ani nu iti dorea un copil sa fie copilul liderului de grup,e normal ai un statut superior fata de alti,alte privilegi,esti o persoana cunoascuta, desi poate nu ai realizat nimic, dar parinti tai sunt, cine nu ti-ar dori, e normal sa ne dorim asta

| PrintesaGumitaa explică (pentru RAY):

Deci sa inteleg ca si tu ai vrea sa fi celebru?

| RAY a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Desigur ca da,omul are o parte emotionala si una rationala, unui robot iar fi egal de asa zis celebriitate dar unui om care poseda si partea emotionala si astfel iti satisface EGO ul desigur ca da,noi o sa ne mintim o sa spunem nu e adevarat pentru a ne ascunde partea emotionala, vezi piramida lui MASLOW fiecare treapta trebuie satisfacuta, eu am observat ca organismul nu cere sa citesti o carte dar cere alte nevoi cum ar fi sexul,, mancarea, apa, o locuinta, siguranta, bani etc

| deeeaqq a răspuns:

Nu

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Asta văd la alți „trăzniți", asta vor. Eu nu vreau.

| FreddieM a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nici n-ai nevoie. Esti deja celebra. (pe TPU)

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru FreddieM):

Într-un mod mai „negativ" poate. Am un „talent" de a îi enerva pe toți...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Dar doar dacă celebritatea se datoreaza inteligenței sau priceperii intr-un anumit domeniu.Preferabil nu artistic.Il apreciez mult mai mult pe un scriitor celebru decât pe un cântăreț sau un model.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi copii vor sa se afirme, sa fie admirati si apreciati. Pe la 6 ani sunt egocentristi, adica tin cont doar de ideile lor, cred ca totul le apartine si ca vor fi exact ce isi doresc cand vor fi mari.
In copilarie am vrut si eu sa devin un medic renumit care salveaza viata oricui. Acum, mi-e indiferent daca voi deveni sau nu renumita in domeniul meu.
Pentru unii e o mare dorinta sa devina cunoscuti, sa primeasca laude si sa fie in lumina reflectoarelor.
Acum, depinde cum devii celebru sau ce inseamna pentru tine a fi celebru. Un copil care are aptitudini artistice ar vrea sa fie cel mai bun pictor. Altul vrea sa cante pe cele mai mari scene ale lumii. Altii pot sa devina "influenceri" ca-i un trend in Romania. Altul se prosteste pe internet si brusc devine vedeta la tv.
Copiii isi aleg modele sociale si incearca sa copieze ceea ce vad (majoritatea). Se numeste invatare sociala. Personal, ce am observat pe Youtube-ul romanesc in tendinte, nu-mi place. Eii, unii copii sunt fascinati si vor sa ajunga si ei "acolo", sa fie vedete.
Daca stai sa te gandesti, a fi celebru inseamna si a avea un anumit venit. Probabil si asta e un plus in a fi celebru.
Si nu e vorba de cei din 2019. Asa a fost mereu, insa tine de persoana. Poate un scriitor nu si-a dorit celebritate, dar oamenii fiind impresionati de scrierile sale l-au facut cunoscut. E alegerea fiecaruia sa se remarce prin abilitati, personalitate, talent sau sa ramana in "umbra".

| lilith16 a răspuns:

Nu

| mihail2003 a răspuns:

Este generatia care trebuie sa faca ce iubeste in viata si generatia care o sa cucereasca lumea!