| AlexDorinel a întrebat:

De ce toata lumea zice de Adolf Hitler ca e idiot,prost, rau sau mai stiu eu cum?

Daca o Bagati pe aia cu Auschwitz sa stiti ca Stalin a omorat mult mai multi oameni (genocid) din URSS

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Cu siguranta Stalin a omorat si torturat mult mai multi oameni, Auschwitz-ul a fost mai mediatizat, mai 'promovat".
Modul prin care au murit cei din lagarele poloneze suna mai dramatic, mai inuman. Oricum ai da-o, ce iti era Hitler, ce iti era Stalin...2 psihopati!

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand nu era german si austriac, nu a castigat 50% plus 1 la voturi, s-a vazut ca nu era german ca sa grabit ca un tampit, nu te poti lupta pe toate fronturile si mai ales in europa, de ce nu sa razboit cu Anglia mai mult? nu trebuie sa omoare evrei si sa astepte pana cand descopereau formula aia apoi puteau, graba strica treaba prin pierderea razboiului Deutschland a revenit ceea ce era mereu, nu uita ca si americani, englezi, nordici sunt popoare germane plecate din bavaria

| NotNamed a răspuns:

Astia care il acuza habar nu au istorie. Probabil i s-a dat aceasta etichetă din cauza ca pe finalul razboiului datorita numarului putin de soldati ramasi a trimis chiar si copii pe front unde multi au murit... Omul e un exemplu si toata lumea ar trebui sa il urmeze. Mi se pare cel mai bun lider al lumii. A preluat o tara in criza economica si implictit de somaj din cauza Primului Război Mondial pe care l.au pierdut si au fost nevoiți pe deasupra sa plătească daune de razboi Marii Britanii si Frantei in valoare de 6 mld dolari. După ce a ajutat la renasterea Germaniei a inceput sa ocupe teritoriile sale pe care le pierduse in urma războiului mondial dupa a vrut sa cucerească aproape toată Europa, o mare parte din Africa, ceva si din asia si neaparat sa distruga Uniunea Sovietica. Ce s-ar fi întâmplat daca ar fi castigat razvoiul? Ar fi sclavit populația? Eu cred ca nu. Din contra, ar fi tehnologizato si ar fi modernizato într-un mod mult mai eficace decat ce se întâmplă la momentul de fata in lume. Si totusi chiar daca ai pierdut si al doilea razboi mondial din cauza luptei pe mai multe fronturi a reusit sa renasca din nou și sa fie cea mai mare putere economică a Europei. Daca castigan razvoiul nici nu vreau sa ma gândesc cum aproape toată europa era un Imperiu german mai dezvoltat si mai bogat decat orice alta tara din lume. Americanii erau șoricei pe lângă noi. Rusii nu mai existau din cauza capitularii in fata nemților.