| Goddessss a întrebat:

De ce tot imi sta un băiat in cap zi si noapte de vreun an jumate?
Încerc sa-l uit, dar cu cât ma gândesc mai mult la faptul sa-l uit, mai repede imi aduc aminte de el. Un sfat?
Ma bântuie si in somn...

Răspuns Apreciat de Editori
| Madalina09876 a răspuns:

Încearcă să socializezi, să ieși ca să îți preocupi timpul cu alte activități înafară de cea de a te mai gândii la băiatul ăla. Îți pierzi timpul și la un moment dat toata situația în care ești va reprezenta un mare stres, te vei distruge psihic. Uite poate poți încerca să vorbești cu alt băiat, dar nu-l căuta pe el în acel băiat...dă șansa să cunoști pe cineva care să te aprecieze și să își arate interesul față de tine, și o să vezi că inevitabil o să te detașezi atașându-te. Nu câștigi nimic dacă tu stai și doar te gândești la el, poate băiatul respectiv nici nu știe, nu ii pasa si stă să își trăiască viața. Și tu? Nu e ușor dar o să vezi că dacă vei știi cum să treci peste toată situația asta, te vei regăsii. Mult succes!

16 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti ca sa il uiti rolling on the floor, doar nu stai cu gandul la asta. Cum de s-a produs gandul acesta care nu te mai lasa?

| Nemessys a răspuns:

Sa-ti gasesti o ocupatie si sa socializezi mai mult.

| Goddessss explică (pentru Nemessys):

Trueee, well am cunoscut câțiva oameni noi acum câteva săptămâni.
Se poate

| Nemessys a răspuns (pentru Goddessss):

Cat timp ai mintea ocupata, nu o sa-ti mai zboare gandul la el.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Se mai intampla.
Cand o sa gasesti o perocupare adevarata sau alte persoane, o sa iti treaca gandul asta.

Nu incerca sa il uiti, ca automat iti aminteste de el. Simti ca vine gandul si il lasi asa. Nu il judeci sau il analizezi.

Dar bine... ca daca ar fi asa de usor, am putea face orice cu mintea. Dar chiar e big grin
Gandeste-te la o pisica, ea sta degeaba fara nimeni si nimic in cap care sa o streseze. Si tu poti sa faci asta.

Si oricum, daca nu reusesti, inevitabil in maxim 1 an, tot o sa uit. Ca altfel o dai in nebunie :/

| Emma30555 a răspuns:

Ocupa-ți timpul, și ai răbdare, când te vei îndrăgosti din nou vei uita dar trebuie sa fii deschisa sa cunoști alt băiat

| SilentRain a răspuns:

Asta e chestia care o detest cel mi mult, sa încerc sa uit oamenii
Deja ți-s-a spus sa îți ocupi mintea, acepta situația și mergi mai departe

| mentholinks a răspuns:

Ai facut sex cu el?

| Goddessss explică (pentru mentholinks):

Nope

| mentholinks a răspuns (pentru Goddessss):

Si de ce vrei sa-l uiti? Nu-l poti avea?

| Goddessss explică (pentru mentholinks):

Cam da

| mentholinks a răspuns (pentru Goddessss):

Pune ochii pe altul.

| Goddessss explică (pentru mentholinks):

De ar fi atata de ușor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asa simplu, pe cat de complicat iti scriu altii.
N-ai ce face, si cand vrei sa faci ceva iti aminteste de o faza cu el, si te apuca depresia ca esti singura in prezent si el este trecut.
O persoana noua poate deveni amintiri, si asa te atasezi de altcineva, persoanele absente vor fi uitate, cand ai altele care sa le inlocuiasca.
Omul depinde de oameni, cand e singur ii are in cap.

| Goete a răspuns:

Citeste putina psihologie.
Cu cat lupti mai.mult impotriva unui gand cu atat il ai mai mult in minte. Accepta-l cu drag si "parcheaza-l" la vedere, dar fara sa te obsesioneze. E acolo - si ce?
Intr-o zi nu va mai fi

| zilog a răspuns:

Iti trece când o sa faci iubire cu altul de multe ori si gata se sterge cu dragoste trupeasca orice idee despre altul