| Thecurious a întrebat:

De ce traiti in Romania?

42 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca nu au incotro unii pleaca, altii raman sau se intorc inapoi dupa cativa ani

| darrio2007 a răspuns:

Aici m-am nascut. Tu?

| Emazio a răspuns:

M-am obisnuit aici

| RAY a răspuns:

Eine sehr gute frage, din motive personale

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ca a venit Romania peste noi.
https://archive.org/details/youtube-kqP0CQPu8Fc

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama ca cei din uk vor pleca in Germania

| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu traiesc in Romania, ci in emisfera sudica, la canguri happy

| Thecurious explică (pentru Violleta2022):

In Australia?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Thecurious):

Corect!

| Thecurious explică (pentru Violleta2022):

Ce e diferit in Australia fata de Romania?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Thecurious):

Totul este diferit aici!
Australia este a doua tara din lume, la "calitatea vietii"!
Servicii medicale gratuite, lipsa totala a spagii, dreptul la locuri de munca si aprecierea ta dupa o anumita varsta, respectul oamenilor din magazin, la serviciu si oriunde ai fii, salarii adevarate si lista poate continua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Aici m-am născut, aici am unde pune capul jos, acasă al mine, fără să plătesc hotel. Aici am o rentă, o pensie. Și nu în ultimul rând, sunt prea bătrân să plec.
https://www.youtube.com/watch?v=xLP9bWX9Gms

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din comoditate. Aici m-am nascut, am locuinta(/e), am ce manca, am ce face, etc. Pentru mine e un mediu bun pentru o viata linistita.
Nu zic ca in state ori in Germania ar fi mai frumos decat aici, dar nu ma roade nici foamea, nici rusinea, ca sa plec si sa o iau de la 0, in postura de minoritate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din inertie. De draq sa ma ia.
minrest pute a bugetar de la o posta...

| Thecurious explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce rau esti.
Care-i problema? Ce daca e bugetar?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Thecurious):

Problema e ca 75% dintre bugetari sunt niste incompetenti ordinari platiti exorbitant care la privat nu-s in stare sa faca nimic.

| Thecurious explică (pentru GabiDumitrescu):

Il respect pe utilizatorul minrest. Nu cred ca se incadreaza in acea categorie de 75% de bugetari.
Stiu cum se lucreaza si la privat si la stat. Intr-adevar, bugetarul are un program mai scurt si lucreaza mai relaxat, insa si salariile sunt mai mici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Thecurious):

Noi purtam discutia asta in 2020? Tu ai mai iesit din casa in ultimii 4 ani, nu? Sau macar ai urmarit stirile cit de cit? https://www.petreanu.ro/......re-rapida/

| Simpatic a răspuns:

Fiindca aici ne-am nascut si nu preferam sa stergem babe si mosi la fund prin Occidentwinking
si pentru ca ne este frica de coronavirus

| Celcestietot a răspuns:

Pentru că aici am apărut.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca e tara tuturor posibilitiatilor...
De a da gres.

| minrest a răspuns:

De ce sa nu traiesc in Romania? Romania mi-a platit facultatea; multor tineri americani cu note bune le spun parintii ca nu vor merge la colegiu; asigurarea medicala acopera multe, in USA multi nici nu o au; tara se dezvolta, veniturile imi tot cresc; chiar imi place tara asta.

| Thecurious explică (pentru minrest):

Va cresc veniturile?
Sunteti, cumva, profesor de liceu?
De ce multi tineri americani nu merg la colegiu?

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

1. Nu, nu predau; sotia mea preda la licei, salariul ei a crescut mult in ultimii trei ani; multor salariati ne cresc veniturile reale de vreo cincisprezece ani, cu o intrerupere in timpul crizei economice. 2. Parca spuneai in cateva postari ca educatia superioara este foarte scumpa in USA? Ai dreptate! Este foarte scumpa, si doar oamenii cu bani isi permit sa isi trimita copiii la colegiu. Nu au invatamant superior de stat, platit de la buget. Mai exista posibilitatea de a face colegiul pe credit, dar asta inseamna sa intrii in viata dator vandut, putini castiga mult imediat dupa colegiu.

| Thecurious explică (pentru minrest):

Văleu!
De ce nu migreaza in Europa?
Din cate stiu, Guvernul britanic ofera imprumuturi avantajoase studentilor.
Multi romani studiaza in UK.
Mi-amintesc ca Barak Obama spunea, candva, ca inca nu si-a achitat creditul de studii.

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

Emigrantul merge din start pe o pozitie inferioara indigenului. Ce poate sa faca in UK, imediat dupa high scool? Mai bine se consoleaza si cauta o calificare banoasa, dar multi care ar fi facut studii bune, nu sunt la fel de apti pentru o meserie. Groaznic, sa fii primul in clasa si sa iti spuna parintii ca nu mergi la colegiu.

| Thecurious explică (pentru minrest):

Da, groaznic!
Asta ar fi o explicatie pentru amploarea miscarilor de stanga in civilizatia vestica.

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

Stanga asta e mai puternica in Europa de Vest, unde studiile superioare sunt accesibile.

| Thecurious explică (pentru minrest):

Daca democratii ar castiga alegerile prezidentiale, studentii ar avea o sa scape de o parte din datorii.

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

Bine, daca ar castiga democratii, in primul rand alegerile parlamentare, Congresul, mai putin conteaza in chestiunea asta prezidentialele, educatia superioara ar evolua spre situatia din UK, Germania, in general Europa de Vest. Stiu ca Bernie Sanders vrea sa ii scape pe fostii studenti de povara creditelor, DAR, daca este nominalizat, e prea la stanga si nu va fi votat presedinte. Nu prea are rost sa vindem pielea ursului din padure.

| Thecurious explică (pentru minrest):

Nu inteleg. Cum sa evolueze spre UK, Germania?

| Thecurious explică (pentru minrest):

Adica SUA ar investi mai putin in cercetare, iar savantii vor fi nevoiti sa migreze spre Europa?

| minrest a răspuns (pentru Thecurious):

In Europa de Vest, oricine poate face facultatea, chiar daca se plateste, e subventionata de stat. Acuma, platforma democratilor prevede o trecere graduala spre sistemul din Europa de Vest. Nu ca as tine cu democratii. Bun. Asta e geografia pe care o stii tu, ca USA si West Europe sunt la doi poli opusi, USA avand cea mai buna cercetarem iar West Europe cea mai proasta? Situatia e cu totul alta; atat USA cat su West Europe sunt in frunte. Daca s-ar apropia de sidtemul european, nu ar cheltui mai putini bani cu educatia, atat ca banii nu ar mai veni in totalitate de la studenti.

| Thecurious explică (pentru minrest):

Eu stiu ca multi savanti din europa au migrat catre SUA, iar UE face eforturi pentru a-i convinfge sa se intoarca.
Tarile cu politica imperialista investesc foarte mult in cercetare, pentru ca ele vor sa stie tot, sa afle tot : UK, Federati Rusa, SUA, Germania.
In domeniile artistice si umaniste, UK si SUA sunt preferate.

| Nemessys a răspuns:

As avea oricand posibilitatea sa plec in doua tari, dar ma gandesc ca daca as pleca intr-un fel as fi genu care,, am scapat de dracu dar am dat de ma-sa" stii? Sunt multe probleme in Romania, dar hai sa fim seriosi, nu e imposibil sa traiesti aici sau sa duci o viata decenta, mai ales daca esti un om simplu si la fel, vrei sa ai tot o viata de om simplu. Daca vrei sa faci anumite proiecte sau afaceri care nu le poti face in Romania, atunci sunt 100% de acord, insa nu-i inteleg pe aia care fug de 2000 de lei in schimbul a 500 de euro. Asta cu euro e o mare facatura, ca romanul considera ca castiga mai mult cand de fapt castiga la fel, sau chiar mai putin ca viata in alte tari e mai scumpa.

De ce traiesc in Romania? Ca aici ma simt eu bine. Si nu simt nevoia sa plec in alta tara. Daca era un lux si salarii mari, da, plecam, dar din moment ce nu e asa, nu prea am de gand sa o fac. + rasismul ala care-l au europenii fata de romani.

| aumih16 a răspuns:

Ca e tara mea! in primul rand! si te simti si roman! daca tu in tara ta nu te simti roman! atunci nu stiu unde te simti roman! nu am nimic cu aia din afara! bravo lor! ca au reusit sa isi faca viata in afara!

| Theo94 a răspuns:

Pentru ca aici m-am nascut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ne ocupa tot timpul! Acum serios, m-am tot gandit sa merg in alte tari din UE. Inca sunt tanar, nu am familie si copii ca sa zic ca ma tine ceva in tara. Nu am la cine sa merg si sa stai pe drumuri sa cauti chirie intr-o tara straina nu imi pare ok.
Traiesc in Romania pentru ca aici am parintii si fratii, cunosc locurile. Tara e saraca si nu iti ofera alternative dar daca nu ai bani sa pleci cu ceva in buzunar in strainatate nu e ok sa mergi cioara pe gard. Suntem slugi pe plantatiile spaniole, italiene, grecesti sau mai stiu eu care. Asta e situatia in Romania, ne-am obisnuit sa plecam si sa ne intoarcem pentru a construi ceva tot de unde am plecat, macar daca am face case in tari unde e mai bine si nu tot aici unde viitorul e gri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu-i asa usor sa te muti intr-o alta tara (as pleca cu mare drag in Canada sau Anglia)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De lene sa ma mut

| Swae a răspuns:

De prosti

| stefan9930 a răspuns:

Foarte buna intrebarea.