| RAY a întrebat:

De ce trebuie sa fim buni? Cu toti ne visam a fi buni,ingerasi, dar suntem invers, nu suntem ipocriti de fapt copii?

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Să fii un om bun cu adevărat este foarte greu, însă nu imposibil.Să-ți spun ce nu te face un om bun.NU EȘTI BUN CU ADEVĂRAT DACĂ:
•minți atunci când ai nevoie
•atunci când cineva îți adresează injurii tu îi răspunzi în același fel
•când cineva te judecă, te critică te superi
•ești bun doar cu cei care se poartă bine cu tine
•îți vorbești pe la spate apropiații, prietenii
•te comporți frumos doar până obții ceva anume
•îi înjuri în gândul tău
•ești răzbunător
•profiți de naivitatea oamenilor
•te bucuri de necazul altuia
•îți clădești fericirea pe suferința altuia
•promiți și nu te ții de cuvânt
•îți place să furi
•îți place să te lauzi, să te mândrești
•înveți și îndrumi pe alții să facă rele
•îți place să primești laude deși nu le meriți
•când ajuți pe cineva aștepți ceva la schimb, aștepți recompensă
•ești violent fizic sau verbal
•ai ură sau ești invidios pe cineva sau pe succesul altuia

| RAY explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Multumesc ca mi ai spus

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te obliga sa fi bun? Cel mai bine e sa fi indiferent, nepasator, neutru
Eroii sunt fraieri, dc sa ridici si degetul mic daca stii ca poate nu vei primi rasplata?

https://youtu.be/3NaQDR_JnQo?t=108
Iar in legatura cu fetele asa trebuie sa comporti https://youtu.be/H78aWYGaCUs

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ipocriti de suntem deci bifam tot ce a raspuns userul de mai sus totusi ne dam ingerasi,nu inteleg de ce sa fii bun,e un baiat bun o sa te intelegi cu el sau invers,dar fata vrea un mascul nu bebelus,eu mam scarbit de acest bun/bine,nu suntem buni oameni nici nu e normal asta,mai vezi cazuri gen x e om super dar ucide pe cineva =pentru ca sunte limitati, numai avem drepturi, daca ma injuri cica sa iti dedic o manea, faza e ca noi ne prefacem ca fiind diferiti, urasc acest bun/bine, de ce sa nu fiu rau?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta te face om, dacă ești "neom" poți sa nu fii asa, sa ai caracter, sa ajuti sa fii un om mare cu adevărat, asta înseamnă să evoluezi, și în timp vei fi apreciat și vei avea o mulțumire în sufletul tău ca ai dai tot ce ai putut vieții nu doar ai luat de la ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Nu am suflet in care sa am multumire. Dc sa ajut pe cineva care nu m-ar ajuta inapoi? Daca fac ceva vreau sa fiu apreciat pe loc nu ma intereseaza daca voi fi apreciat in viitor.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate pentru ca și pe tine te va ajuta altcineva fără un motiv și fără sa poți sa i mai întorci binele. Nu ți s-a întâmplat niciodată? De multe ori ajutorul a venit de la străini pentru mulți oameni. Apoi dacă faci un bine și tu ai satisfacție, simți ca ești de folos. În plus s-ar putea ca oamenii pe care ii ajuți sa nu uite și sa ți întoarcă favoarea, deși nu pentru asta trebuie sa faci acel bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Nimanui nu-i pasa de mine nici acum nici in trecut si probabil nici in viitor, Atunci dc mi-ar pasa mie de altii/altele?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa nu fi ca ceilalți. Nu te a ajutat nimeni niciodată cu nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Sa distingem 3 zone 1.Prieteni: n-am avut doar cunostinte care au fost indiferenti cu mine niciodata sa ma ajute cu ceva numa daca la toti iesea in avantaj, personal mie nu niciodata
2.La Munca am facut ca toti ceilalti, niciodata nu m-a ajutat cineva pe mine personal
3. Familie si Relatii : Familie nici nu am prea avut, nu erau interesati de mine si nu erau dispusi sa faca absolut nimic pentru mine, Relatii cu fetele din nou 0 fetele erau distante cu mine nu am avut partenera niciodata.
Tot ce am pe lumea asta ii facut in total de mine nu port de pica nimanui dar nici degetul mic nu-l ridic nimanui

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te am întrebat altceva, dacă nimeni niciodată nu te a ajutat cu nimic. Cum ar fi la școala când poate ai copiat după cineva, sau la vreun examen important, sau când nu gaseai o adresa poate ai întrebat un om de pe strada, chestii minore. Sunt sigura ca și pe tine cineva te a ajutat cândva măcar cu o vorba buna sau altceva. Eu nu spun sa te apuci sa ajuți oameni forțând lucrurile ci sa ai o deschidere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Sa intrebi/raspunzi o adresa, sau copiat etc alea nu sunt ajutoare Vorba buna nope. Iar de o vreme am prea multa ura fata de omenire, detest oamenii normali. Iti recomand filmul Orphan 2009 cu piesa de fundal misto. ma regasesc in mentalitatea protagonistei
https://youtu.be/Ys3nz5wFCKg

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru mine toate astea sunt ajutoare fiindcă sunt energii bune și fapte care m au ajutat. La un examen îmi amintesc ca dacă nu ma ajuta o fata nu as fi luat acel examen. Au fost situații când am simțit ca fără acel ajutor neimportant poate pentru ceilalți mi-ar fi fost mai greu. Pentru mine a fost o fapta buna și când mi am uitat portofelul sau geanta undeva apoi le am găsit intacte și nu mi-a dispărut nimic. Fapta buna e și dacă cineva m-a împrumutat cu niște bani când am nevoie, pentru mine orice ajutor mic e fapta buna. O sa ma uit sa vad despre ce e vorba în film, ms