| anka a întrebat:

De ce trebuie sa preluam traditii ale altor popoare cand le avem pe ale noastre? Ma refer la iepurasul de Pasti. Traditia iepurasului de Paste este un ritual pagan, care nu are nici o legatura cu sarbatoarea Mortii si Invierii lui Iisus Hristos. In realitate iepurasul reprezinta simbolul fertilitatii si al naturii care se trezeste la viata odata cu venirea primaverii.

3 răspunsuri:
| versavia a răspuns:

Traditia iepurasului au adus-o nemtii dupa al 2-lea razboi mondial cand au inceput sa emigreze peste tot, eu nu vad nimic rau in asta, nu crezi c-ar trebiu sa-l suspendam si pe Mos Craciun?

| Bloo2 a răspuns:

Pai si cine mai aduce cadourile daca nu iepurasu'? worried

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul tine de vanzarea cat mai multor produse, tine de deschiderea unor noi piete de desfacere. BANUL DICTEAZA! Eu unul, nu ma "conformez" nici de sfantul Valentin, nici de paste, nici de craciun. Totul este o mare porcarie. Astea nu sunt traditii, sunt modalitati de a face bani rapid.