| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele persoane insista in a cere mii de sfaturi, pe care oricum nu au de gand sa le urmeze? Asteapta oare sa le dai sfatul la care se gandesc ei, si cer de fapt doar o confirmare a modului lor de a gandi?

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Exact, am patit de multe ori ca am dat raspunsuri stiintifice, corecte ( in domeniul medical) si am constatat cu uimire ca cel care a pus intrebarea a ales raspunsul infantil, al unui copil de 12 ani care habar nu avea despre ce vorbeste.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De acord cu @Abh dar site-ul se doreşte util.
Este vorba de educaţie, sinceritate, respect reciproc, experienţă profesională (nu cărţi care par că nu mai corespundă societăţii actuale şi nevoilor individului, etc.).
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Sfaturile sunt inutile. Oricum faci tot ce te taie capuloh go on

| Flav a răspuns:

@tarziu - eu merg pe alta sintagma: ''Amice, stiu ca n-o sa ma asculti, dar incearca macar sa nu fii idiot.''

Abh
| Abh a răspuns:

Asa e cu sfaturile, omul cere sfaturi din mai multe parti si il alege pe cel care crede ca e mai bun. Intotdeauna cand dau sfaturi cuiva, sfarsesc prin a spune" faci cum crezi". Sunt patita, cand din cauza unui complex de imprejurari nefericite, persoanei nu i-a fost de folos indrumarea mea.

| tarziu a răspuns:

Nu ma refer la TPU, desi se aplica si aici. E vorba de amici, prieteni, care vin la mine pentru sfaturi. Mai nou le spun ca nu pot sa le dau sfaturi, nu sunt in masura, dar le pot spune parerea mea. Ei par a fi de acord pana ziua urmatoare cand ma suna si imi spun ca au facut altceva - nu ceea ce le spusesem eu - si nu a functionat.
Iti vine sa spui : "Why the f... did u ask?"
Unuia i'am spus exact asa, a recunoscut ca era mai bine daca facea cum i'am spus eu si tot pe calea lui o tine.
Nu sunt expert, nu am diploma de pshiholog, am citit doar cateva carti care (spun eu) mi'au deschis ochii si pot sa vad altfel lucrurile, pot sa vad 'intre randuri'. Se pare ca nu ajunge happy

| tarziu a răspuns:

Eu am alta vorba : "Daca asculti de mine, faci cum vrei tu!"

| tarziu a răspuns:

@TILICA Exact! M'am trezit de dimineata cu gandul "Hai sa ma laud pe TPU"
Asta ma tine in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gata, te-ai laudat destul!chatterboxchatterboxchatterbox