| anonim_4396 a întrebat:

De ce uneori oamenii inteligenţi, chiar cu un IQ peste medie, ajung să comită greşeli fatale?
Un bun exemplu aici este Anatoli Diatlov, fostul inginer şef de la centrala nucleară de la Cernobîl. Cine a văzut documentarul, ştie că acesta a ignorat regulile şi i-a obligat pe ceilalţi ingineri să ridice barele de control din interiorul reactorului, deşi acest lucru era periculos.
Da, şi reactoarele au fost proiectate defectuos dar şi cei care le-au proiectat au fost inteligenţi dar au comis o eroare fatală.
De aceea ştim cu toţii că ceea ce s-a întâmplat la Cernobîl a fost în fapt o eroare umană.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pentru ca un om destept nu e neaparat si un om bun. Era un destept rau si dobitoc.
Pe langa ca se purta infect cu angajatii, el vroia cat mai multe realizari pentru partid ca sa fie avansat, si a vrut sa faca o manevra sa iasa testul ala mai bine cu rezultate mai bune, si de aia a facut ce a facut. Daca respecta manualul nu se intampla asta.

Insa pe de alta parte daca reactorul nu avea defectul ala de proiectare, si daca facea ca el, nu s-ar fi intamplat nimic.
Cert e ca trebuia sa respecte manualul! Atata tot, a fost un nesimtit.

3 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

De ce fac greșeli? Păi suntem oameni, toți greșim. Ce ți se pare așa ciudat?

| aumih16 a răspuns:

Orice om greseste! in fond nu anatoli diatlov cu nikolai fomin sau viktor briukhanov sunt vinovati! nu au construit ei reactorul totusi! dar pentru ceva sunt vinovati ei! in nici un caz pentru reactor!

| troleibuz a răspuns:

A gresi e omeneste.