| Justme79 a întrebat:

De ce uneori unii oamenii tind sa par ceea ce nu sunt si cand mai putin te astepti le vezi adevarata fata? De ce judecam oamenii in functie de culoare, statut sau educatie cand poate sunt oamenii care le au pe toate aceste la un loc si sunt demni de dispret, in functie de ce anume credeti ca ar trebui sa alegem in a ne face cunostinte sau apropiati...

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Nu tind sa para ceea ce nu sunt ci tragi concluzii prea repede, care nu sunt adevărate și bineînțeles în momente diferite. Nu trage concluzia ca un om este calm atunci când are un moment bun deoarece atunci când o sa fie nervos, o sa fie alta persoana și atunci îl vei acuza de falsitate. ( asta e doar un exemplu)

Mai sunt si cei care chiar mint cu anumite lucruri. Ei bine aici e fix responsabilitatea ta sa îl citești. Eu unul nu ma iau după cuvinte ci după fapte si limbajul corpului.

Acum. Fiecare cu ale lui. E posibil ca tu sa fi avut o experienta diferita cu genul asta de persoana încât ceea ce am scris eu mai sus nu este valabil pentru tine. Dar totuși tine cont de ceea ce am zis.

În funcție de ce anume credeți ca ar trebui sa alegem în a ne face cunoștințe sau apropiați? Eu pot spune acum ca în modul de gândire, dar e degeaba deoarece în continuare o sa mai existe persoane care își fac cunoștințe în funcție de situația lor financiara de exemplu. Așadar acel,, ar trebui " nu are ce cauta acolo. Mai ok ar fi sunat cam cum ne alegem noi persoanele. Eu am început sa devin foarte atent și foarte selectiv. Îmi aleg persoanele după cum gândesc ele.Este exact ca o mașină. Conteaza cum ii merge motorul (creierul). Dacă ala merge bine atunci și restul sunt bune. Daca gândesc într un fel și știu sa folosească gândirea critica, automat au un comportament grozav, un limbaj adecvat dar și un stil de viata foarte bun.

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Saracie te halesc de aia e asa lumea. In dubai toti au bani si e respect maxim asa ca vezi tu diferenta

| Mosotti a răspuns:

De jigodii ce sunt aia care se prefac, de aia fac asta, sa isi atinga ei un interes, si cand si l-au atins devin aia care erau real, si aia care judeca ca prostii pe altii dupa chestii care nu conteaza.

Eu imi aleg cunostintele, apropiatii, prietenii dupa caracter, pasiuni, discutii, comportament, inteligenta, atat.
Iar pentru o relatie, eliminatoriu e fizicu, iar in rest tot calitatile alea le caut.

| Celcestietot a răspuns:

Au ei diverse motive happy.

| Justme79 explică (pentru Celcestietot):

Trebuia sa mai citesti putin ca mai era o intrebare tongue

| Celcestietot a răspuns (pentru Justme79):

Ok, ma gandeam ca scap laughing. Eu nu judec oamenii asa, deci sa prezinte altul care o face motivele lui. Ar trebui sa ne facem cunostinte, dar sa le alegem atent.

| gemeni6226 a răspuns:

Fiecare tinde sa judece pe celalat dupa ce are in suflet. Dupa un exemplu cred ca voi fi foarte bine inteleasa.O data un om a mers la plimbare cu un copil si in plimbarea lor au dat de o pestera.Copilul a inceput sa strige:cine-i acolo? Ecoul pesterii a raspuns:cine-i acolo? copilul a strigat de ce ma imiti? la care ecoul :de ce ma imiti? la care copilul striga:esti un idiot nu sti sa zici nimic decat sa ma imiti! la care ecoul :esti idiot nu sti sa zici nimic numai sa imiti! la care nervos copilul a spus omului e groaznica pestera asta ma ennerveaza si spune doar lucruri idioate.La care omul, nu este asa copilul meu! Si a inceput sa strige in pestera:esti minunata! la care ecoul:esti minunata! a mai strigat:esti grozava! la care ecoul:esti grozava! Asa si in viata noastra ceea ce avem in suflet se manifesta se resfringe asupra atitudinii pe care o avem asupra celorlalti, daca ii judecam negativ inseamna ca ceva nu este in ordine in sufletul nostru un om fericit si echilibrat va vedea intotdeauna binele in semenii sai si nu va da cu judecata fara sa cunoasca omul respectiv sau imprejurarile vietii pe care o are.

| Justme79 explică (pentru gemeni6226):

Mulțumesc pentru răspuns așa este ai dreptate happy!

| RKBlue a răspuns:

"De ce judecam oamenii in functie de culoare, statut sau educatie cand".Nu e adevarat.
Nu judec pe nimeni dupa culoare, statut sau educatie.
Dar judec oamenii cand ii intalnesc prima oara, dupa ce purtam o discutie.Parerile despre persoane mi se schimba repede, in general, de la un area la una buna, sau invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca romanii spun că toți țiganii sunt la fel ceea ce nu e adevărat, ce ar fi daca țiganii ar spune despre români că comit numai incesturi că așa ceva se întâmplă frecvent la români deci ar trebui sa fim oameni mai întâi de toate și să nu judecăm după aparențe că nici românii nu sunt buni nici rromii. Pai da că mulți se dau ușa de biserica când în colo ei fac exact la fel sau și mai rău. culoarea nu definește o persoana ci caracterul acestuia asta nu înțeleg multi. E adevărat că țiganii fac, dreg peste tot da nu mi se pare ok și cei civilizați sa fie băgați în aceeași oală cu celalte ciori împuțite. Trebuie schimbata mentalitatea la români chiar și la cei tineri. Și eu de câteva ori am fost victima unor glume cu tente rasiste puteam sa le răspund cu aceeași monedă sa îi bat in autobuz erau o familie da nu m-am pus la mintea lor, parca o fata vina mea că sunt mai brunet.cel mai mult pe lumea asta urăsc ipocrizia, adică dacă se întâmplă ceva țiganul e de vina, da când le face romanul toți tac. Mie personal nu îmi plac nici românii nici țiganii regret că m-am născut în România o țară plină de oameni superficiali. Eu am fost de trei ori consecutiv premiant acum sunt afectat de depresie, de ce am depresie și anxietate că trăiesc într-o țară de retardați mintali că românii, o țară plină de rasiști.
De acum in colo m-am gândit și o să mă comport cum sunt văzut de societate că văd că dacă ești colorat nu impresionezi pe nimeni cu bunătatea oricat de civilizat ai fi tot tigan ești văzut. O sa rup multe danturi de acum încolo s-a terminat cu bunătatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo daca îți dau telul meu vei vedea că eu nu ascult manele, chiar urăsc manelele mi se pare un gen muzical prea cringe cu toate astea din cauza faptului că sunt creol sunt asociat cu cocalari desi eu urăsc manele din suflet, poftim cultura la român laughing eu nici măcar nu am schimbat o vorbă în lb asta romanes cu cineva, nu știu nici 2 boabe încă eu sunt și Neamț da românii nu au auzit de mulatri la ei tot ce e negru e cioara ferească sfântul așa oameni prosti.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca ai asculta manele ce? Uite, eu ascult ca-mi plac, ascult si manele ca sa zic mai exact. Cele care canta dragostea imi plac unele.

| Justme79 explică (pentru anonim_4396):

Buna încearcă să numai dai atâta importanta anumitor lucrurii gen cum ar fi culoarea pielii tale indiferent cum ești sau arăți fi fericit și treci peste răutățile anumitor persoane care oricum nu își vor schimba modul de gândire indiferent de cum ai fi arătat sper sa fi mai bine pe parcurs și să depășești momentul acesta toate cele bune îți doresc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca de multe ori nu uneori, oamenii vor sa atraga și se dau ceea ce nu sunt, apoi când te apropii de ei si vezi ca nu sunt cine s-au dat ca sunt, ești dezamăgit pentru că au mintit si te îndepărtezi. Culmea ironiei e ca daca s-ar fi arătat exact asa cum sunt le-ai fi rămas alături. Pentru ca se pune preț pe imagine in societatea in care trăim mai mult decât pe cine esti tu, contează ce ai nu ce esti. Păi în funcție de lucrurile pe care le avem în comun si in functie de conexiunea care se creează între noi și acei oameni. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Da-i omului o mască și atunci îți va arăta cine e cu adevarat." - Oscar Wilde

| Bruno92 a răspuns:

Mai nou se judecă și după ce job ai laughing
Atâta timp cât tu ești inginer dar ai caracter de rahat mi se pare absurd să judeci un om după statut. Văd că rasismul a ajuns și în România cu toate că era deja da adolescenții vor lua un exemplu negativ de la aia nu e destul că nu au o educație asta mai lipsea rasismul laughing parca și văd la știri cum se face bully de copii mai închisi la culoare ..deja câțiva au luat-o la deal și pe acest site.

| Justme79 explică (pentru Bruno92):

Așa este dar trăim în România și nimic nu se va schimba vreodată tongue!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme79):

Becks cei al tău e al tău :*

| Justme79 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos tongue!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme79):

Să fi iubita draga. Da ce tot îmi arăți limbuta? Măcar e senzuales your tongue? happy

| Justme79 explică (pentru anonim_4396):

Sunt hazlie de fel posibil din cauza aceasta folosesc foarte des acest emocion happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme79):

Mi-ar placea sa ne contopim limbile odată alinuso

| Justme79 explică (pentru anonim_4396):

Să moară kiki nu vin se cred că tu îmi ști și numele laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme79):

Am o memorie buna utilizatorii care mi-au atras atenția au rămas în playlistul meu. Și o feblețe așa că tine nu poate fi uitata cu una cu două. Dar de ce nu îți vine să crezi? Uite că pentru unii însemni ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme79):

Btw nu s stalker. happy