| Joker3134 a întrebat:

De ce unii oameni nu simt empatie? N-o primesc nici ei?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Creier de animal.

4 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Educatia. Daca stam sa analizam, psihopatii nu au probleme psihice, in afara de cei sadici, care gasesc placere in suferinta celuilalt, dar gasind placere in suferinta celuilalt, sunt constienti de ea, empatia e constientizarea trairilor interioare ale altei persoane, ei o simt si o folosesc impotriva altora. Sa revin la psihopati, ca tooooooata lumea stie ca lor le lipseste empatia. Daca omori un tantar, simti vina? Daca omori un soarece? Un sobolan? O gaina? Un porc? O vita? Vina e un lucru invatat, empatia la fel. Simti empatie fata de cineva asemanator; daca ti se tot spune ca cei cu parul roscat nu sunt oameni, cred ca ai putea sa ii omori fara sa simti vina/empatie. Conform nu stiu carui studiu, personajul din No country for old man e cel mai realist psihopat. Nu mai tin minte filmul, am tot cautat caracterizari ale lui pe net, si am inteles ca fata de anumiti oameni avea empatie. E ce ziceam: daca esti educat sau te autoeduci ca ceva e diferit pana in punctul in care trebuie eliminat, nu simti mila, vina, empatie. Eu, de exemplu, m-am autoeducat ca lumea e "natura naturans", adica natura facand ceea ce natura face, ceea ce inseamna ca totul ti se intampla cu un motiiv. Bei, faci ciroza? Pățăști! Mananci prostii - ai probleme cu inima? La fel, pățăști! Daca tie nu ti-e mila de tine, mie de ce sa imi fie? In schimb, animalele sunt nevinovate, de ele mi-e mila.

| RKBlue a răspuns:

Doar fiindca nu primesti empatie nu inseamna ca nu o poti oferi.
Psihopatii si o parte dintre sociopati nu au sentimente de empatie. (de fapt, psihopatii nu prea au sentimente, asa ca... )
Creierul uman e diferit de la om la om.Sentimentele si emotiile sunt si ele diferite.
Insa, modul in care esti crescut si unde esti crescut iti poate determina intr-o mare masura "nivelul" de empatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că ori sunt psihopaţi (citeşte trăsăturile de personalitate ale psihopaţilor) ori sunt pasivi sau distanţi emoţional.

| Valentina8 a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi bine semnificatia acestui sentiment de empatie iar ca sa-l intelegi trebuie sa-l traiesti.
Empatia o dobandim inca de mici, cand un prieten de al nostru de ex cade pe jos se loveste si tu repede iei ceva sa l ajuti caci intelegi ce durere are si ii spui ca totul va fi bine.Sunt multe feluri in care sa simti empatia. Cu cat mai multe experiente nasoale, grele ai avut la viata ta, cu atat vei deveni mai mult empatic. Empatia e ceva ce se ofera.
Empatia tine si de educatia primita de la parinti. Daca niste parinti vor fi 100% stricti, duri, prea seriosi, acest copil crescand intr-un ambient negativ, nu va putea detine acest sentiment de empatie precum si alte multe sentimente de iubire, de grija, de intelegere, de a ajuta.
Asadar, oamenii care nu simt empatie ori au fost crescuti gresit, ori prefera sa nu se consume pentru altii pentru a nu suferii ei, ori nu sunt inca destul de dezvoltati psihic pentru a intelege acest sentiment.
Empatia e unul dintre cele mai grele sentimente de inteles si de trait, nu te mira daca nu o vei intalni des.