| Marck94 a întrebat:

De ce unii parinti nu isi sprijina copiii sa isi faca un viitor bun, sa mearga la facultate si sa invete? De ce nu ii accepta? De ce sa ii puna sa munceasca la fabrica si nu au viitor? Sunt alti parinti care distrug viitorul copiilor.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca locuiesti la tara si ei nu au vazut o alta oportunitate de a face un ban, atunci e clar de ce te tin acolo la fabrica. Poate nu au suficienta incredere in tine ca poti sa faci mai mult si le e frica sa nu o dai in bara.Sti ca este o chestie cand ai un loc stabil ai bani sigur cand o iei de la capat cu ceva nou eh...
Oricum tu poti sa faci ce vrei cu viata ta si sa muncesti unde vrei nu unde iti propun ai tai daca esti major.Si mie mama imi scoate ochii ca nu sunt banchera sau doctorita dar ete ca nu se poate.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru Marck94):

Nu ai ce sa le faci fiecare gandeste in felul lui.
Tu pana nu vei avea curaj sa iti iei viata in proprile maini si sa treci peste cuvantul ei nu vei reusi sa scapi de aceste intrebari.Te-am mai sfatuit, pune bani ce ii castigi de la fabrica de o parte (bani de pe 2, 3 luni) si mutate cu chirie in oras.O chirie mai ieftina, gaseste un loc de munca ok si daca ai o pasiune fa si niste cursuri in domeniu treptat.

| OldSoul a răspuns:

Generatiile au mentalitati diferite, si de aici, cel mai adesea au si perceptii diferite asupra viitorului si a modului in care ar trebui sa decurga lucrurile.

Aici, lucrurile sunt interpretabile, unii ar putea spune ca o facultate este inutila, un timp pierdut, si totodata bani pierduti, si sincer sa fiu, daca nu faci o facultate buna, in tara la noi cam asa este, este un timp pierdut.
Multi oameni cu facultate lucreaza in cu totul alte domenii decat cele in care au studiat.
Iar cei care reusesc sa aplice ceea ce au invatat si sa se descurce pe cont propriu, sunt putin.
Asta cred eu ca ar fi principalul motiv.
Insa si modul de gandire poate reprezenta o piedica, dar asta tot se include in ceea ce am zis mai sus.

Asta ar fi cam argumentele celor ce nu sunt de acord cu ideea unei facultati.

Acum, daca ai o facultate, e clar ca ai mai multe oprtunitati spre deosebire de o persoana care nu are o facultate.

| Lioana a răspuns:

Nu toti parintii au aceleasi asteptari pentru copiii lor. Cei mai multi, daca ei nu au facut facultate nu se asteapta nici de la copiii lor sa faca. Unii chiar ii trimit la lucru. Un părinte care are studii superioare, are alta mentalitate si cu siguranță isi va sprijini copilul sa studieze.

| Elena9328 a răspuns:

Sunt unii care îi și lăsa, dar îi scot ochii într-una.