| Mosotti a întrebat:

De ce unii se lauda pe net ca au aia si ailalta?! Asta pentru cei ce chiar au ce zic ca au. De ce vor ei sa fie tinuti de fraieri, pentru ca aratand ca ai, multi vor sa te aiba in anturaj din interes, in loc sa arate ca stiu sa se comporte, ca au ceva in cap, ca sunt deschisi si asa mai departe, ei zic ca au masini, case, bani, vile, adica de fapt vor sa atraga materialistii, ca doar aia pun botul la asta si apreciaza pentru asta, adica pentru un eventual interes al lor.
Si asa nu mai stie care e sincer si care nu.

Si asa pentru astia de nu ii cred pe astia de zic ca au, aflati ca-s destui care chiar au ce zic, fie prin ilegalitati, mosteniri si altele. Multi se lauda aiurea, dar unii zic pe bune.

Categoria 2, de ce se lauda unii cu ceva ce n-au?! Ptr ca in cazul asta, atrage multi interesati, dar cand vazand ca ala nu are ce sa dea, nu il mai baga in seama.

Apoi, de ce se plang ca vai prietenu ala, parteneru ala era materialist si nu s-au prins?!
E f simplu sa afli, faci relatia aia fie de amicitie sau parteneriat si faci sa nu poata avea avantaj financiar de la tine, si afli repede.
Daca faci casatorie, faci contract prenuptial. Daca e un partener destept si sincer, va accepta, intelegand ca nu poti avea incredere intr-un strain de fapt, chiar daca acu te iubeste si e sincer, cand nu o va mai face, risti sa ia din ce ai cand pleaca.
Sau poate avea ganduri negre de la inceput.
Asa cum realitatea o arata 95 %.

Alta chestie, de ce unii barbati se lauda ca au impresionat pe una cu masina, pai asta e o treaba? Sa fi tinut de prost? Adica se lauda ca a impresionat o interesata, ce satisfactie e aia? Ca orice prost cu masini si bani, atrage.
Satisfactie e sa fi placut pentru ce esti, asa cum si ala o place pe ea asa cum e!

16 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

1. Pentu ca vor sa atraga atentia si sa fie laidati si apreciați de altii.
2. Vezi 1.
3. Aia care se plang sunt cei care nu ar realiza ca lumea ii vrea doar pe interes nici daca le-ar cere bani zilnic. Sunt naivi, sau chiar se cred atat de faini ca lumea sta pentru ei, nu pentru banii lor.
4.lor le e maaibdraga masina, nu femeia. Aia vine ca bonus laughing, ca isi baga toti leii in bmw-ul cela blana care e harb de 20 de ani si dupa o scot pe gagica la shaorma cu de toate.

| Mosotti explică (pentru Wr3nch):

1 si 2, aprecierea o iei pe ce ai in cap, pe cum te porti, ca te apreciaza si pentru ca ai realizat ce ai realizat, e ok, insa nu doar pentru asta.
Fraierii apreciaza doar pentru asta, aici e prost. Asa vezi ca un om e neom.
Ptr ca un fraier nu iti vede alte calitati, ca nu-l intereseaza. Un om le vede pe toate.
Si nici ala care se afiseaza nu are umanitate in el, pentru ca nu incearca sa se remarce decat prin bogatie.
Mai ales daca a facut-o prin furt si altele de genul, sau daca a mostenit, in cazul asta nu poate fi apreciat deloc de un om care e om si e destept.

Plus ca un destept bogat nu se afiseaza niciodata.

Daca Elno Musk e f bogat si stii de el, aia care i-au facut procesu...pe motivu ca "s-a luat sexual" de una acum 6 ani (dar pana acu aia de ce n-a reclamat?! Dar cum musk a luat tweeter ca sa vb lumea liber ca inainte trumpistii erau blocati, cum a dat din cioc contra lui Biden, cum gata, a agresat sexual pe una), nu s-au facut publici, pot sa circule cu metroul sau sa intre in magazine si nu stii de ei. Adica iti dai seama ca aia is mai bogati, aia din umbra care fac istoria si pun presedinti marionete.
Si e logic de ce au facut ce au facut, nu au nevoie de instigarea populatiei contra ordinii mondiale pusa de ei. Ei blocheaza ca de fapt incepe dictatura mondiala, care macane si e un pericol de instigare, cum pac cenzurat. Si retelele de socializare sunt periculoase pentru ei.

3 - Pai aia am zis si eu, ca sunt prea naivi sa creada ca lumea sta pentru ei, mai ales daca nu au nimic de oferit.

4 - Ca vrei pe una pentru distractie si o impresionezi ca sa cada la pat e una si e normal, dar sa crezi ca aia te iubeste si te apreciaza, e naivitate, mai ales daca nu arati mai deloc atractiv.

| alexandradlr a răspuns:

Cocălărisme. De fraieri dar nu câștiga nimic în plus ca se lauda. Ca se lauda cu ce n-au n-ar fi problema dar când se lauda cu ce au nu se gândesc ca poate le da cineva în cap sa ii fure, ca asa îi romanul sărac și hoț. Acum ca să impresionezi fetele masina este element indispensabil.

| Mosotti explică (pentru alexandradlr):

Pai da, de fraieri, pai impresionezi o fata cu masina cand vrei asa de distractie, altfel nu, ca doar nu iti place sa fi dorit de interes.
Ptr o rel serioasa doar un beat, drogat sau prost se simte bine ca e tinut de tampit.

Aia cu dat in cap, si aia e o chestie, dar nu doar, felul de a fi e copilarie.
De ce aia care conduc lumea asa cum am zis nu se afiseaza, de ce? Ca sunt destepti, nu ca le da in cap, ca alora nu le poti da in cap, ca a doua zi dispari de tot, dar nu vad ei sensul sa se afiseze.

Chiar s-a zis "niciodata nu am reusit nici macar sonor preluam ceva de la o sedinta de a lor". Deci nu ai acces acolo, nu e ca la vedetele noastre ca vaaaaaai nu mai am pace de paparazzi, asta e vrajeala, ele vor asta. Nu se afiseaza si asa ramane.
Ia sa se duca paparazzi la aia, sa vezi ce se intampla?!

| Yparisa a răspuns:

Pentru ca pot. Sunt anonimi.

| Mosotti explică (pentru Yparisa):

Asta nu e un raspuns pentru ca pot, care e scopul era interesant, ca si eu pot acum sa impusc 10 insi daca am arma, dar intrebarea apare de ce o fac!

| Yparisa a răspuns (pentru Mosotti):

Nu se compara situațiile. Să faci rost de o arma nu e așa ușor, nu e nici măcar pe aproape similara situația asta cu ce ai descris tu.

| Mosotti explică (pentru Yparisa):

Era doar un exemplu aia cu arma. Sau na, sa bat 10. Nu o fac pentru ca pot, o fac ca am un scop chiar daca pot.
Adica ma laud ca am un scop, bat pe unu ca am un scop, invat bine ca am un scop, nimic nu faci doar ca poti, ca si sa inveti bine poti, dar nu zici "ca pot, de aia invat".

| Yparisa a răspuns (pentru Mosotti):

E un exemplu prost pentru că nu au aceeași magnitudine.
Scoate anonimul, crezi că o să se mai laude cineva că e interlop pe aici sau că se scalde in bani? Nu. Pentru că nu mai pot. Pentru că îi poți găsi, le poți vedea pozele și faptul că au un metru jumate uzi și n-au ghiul la mana.

| Mosotti explică (pentru Yparisa):

Se pot lauda aia care chiar au ce zic ca au, mai ales ca vor sa fie vazuti, nu ii deranjeaza ca pot fi gasiti.
Si tot ramane intrebarea si la ei de ce se tot lauda ca fraierii.

| Yparisa a răspuns (pentru Mosotti):

Aia care au nu stau pe TPU sa se laude, își trăiesc viața.

| Mosotti explică (pentru Yparisa):

Depinde, pentru unii e o pasiune sa stea si pe TPU, de ce nu? Eu am moderatori pe softpedia cu copii, parteneri, si mai stau si pe forum, ca le place, si asta face parte din viata lor.

| Yparisa a răspuns (pentru Mosotti):

O fi, dar nu pentru un om cu posibilități materiale ieșite din comun.

| Mosotti explică (pentru Yparisa):

De ce nu? De unde stii ca smecherii nu au si ei pasiuni din astea? Din contra, poate fi si unu f bogat pe aici, sau pe alte forumuri.
Eu aveam la mine acolo in Germania 1-2 smecheri si dupa ce veneau de la firmele lor, stateau acasa la TV si altele. Nu stateau toata ziua prin excursii, ca altfel nu mai aveau timp sa faca bani.

Se mai duceau incoace si in colo mai des, ca isi permiteau si ca timp, dar nu mereu.

Ca sa nu mai zic ca pot fi si smecheri si mai mari care vor sa vada ce se discuta despre politica si altele, pentru ca pentru un regim capitalist actual unde scopu e sa se imbogateasca ei cat mai tare pe spatele prostilor, cel mai pericol este ca oamenii sa inteleaga ca trebuie schimbare de sistem! Nu ca injuri pe ala si ala si il pui pe altul (care e la fel ca celalalt).
Si daca are lov vreo revolta din asta, e durere pentru ei.

Pe trumpisti de ce-i bloca pe Tweeter?! E dictatura mscata.
Aaaa, stai asa, am auzit ca UE nu stiu ce restrictii vor sa puna la site de socializare si provideri de net tot in legatura cu politica, dar nu mai stiu exact ce si cum.
Deci le e teribila frica de o revolta generala pentru ca economia nu va mai merge fara schimbare de sistem.

Deci aici poate fi oricine. De aia nu e bine sa te certi, sa injuri, sa insulti aiurea sau altele, ca te trezesti ca te umfla politia de iti blestemi zilele (mare chestie ca ti s-a "gasit" in sertar cocaina la descinderea mascatilor), si iti baga ei un motiv..acolo sa te aranjeze, sau iei o bataie de ajungi in spital. Si dupa aia afli pe cine ai insultat, sau nu afli ca sa nu bati toba pe aici cumva.
Nu e bine asa uman de fapt sa te comporti urat aiurea, dar zic ca idee, ca asta e un motiv in plus.

Si forumeala e o pasiune ca oricare alta, voi asta nu pricepeti multi din voi. Normal ca nu stai toata ziua aici, dar omul caruia ii place, isi aloca ceva timp si pentru aici, chiar daca si la cateva zile odata o ora.

Aia care stau de dim pana seara aici, da, aia au probleme fie ca au sau nu bani multi.
Daca te referi la aia, e corect.

| Yparisa a răspuns (pentru Mosotti):

Că nu are logica. Daca ai merțan, te plimbi toată ziua, nu stai sa impresionezi niste nimeni de pe TPU. Cine zice pe aici că e plin de bani te minte. Normal că mă refer la cei foarte activi. Ai alt stil de viață când muncești și mai faci și bani ca lumea.

| Mosotti explică (pentru Yparisa):

Pai eu ce am zis? Ca aia f activi nu prea is in ordine pentru ca denota ca nu prea au alte preocupari.
Nu te plimbi toata ziua cu masina, ca te tampesti sa te tot plimbi mai ales bara la bara, fi serios.
Te plimbi si cu ala, dar nu doar, mai faci si altele.

Pai stai asa ca aia cu bani nu zic aici ca au bani. Aia nu stii cine is, si nu vei stii niciodata decat daca-l superi si ala isi pune mintea cu tine, si poate nici atunci nu afli cine e, dar vei stii ca e din partea unuia de aici.
Ca de multe ori nici nu-si pune mintea, te lasa sa zici orice.

Cine zice ca e full de bani, logic ca nu-l cred. Ca unu care are bani nu incearca sa impresioneze cu asta aici, tocmai ca stie ca mai nimeni nu-l crede, si oricum ala are succese, realizari in real, deci nici nu are nevoie sa se laude aici sau sa impresioneze.

Daca sta, sta asa de pasiune doar din cand in cand, pentru ca de multe ori in real nu are unde discuta pe n teme cu n oameni.
Poate ca pe aia din anturajul lui nu-i int de medicina, educatie, relatii si altele cum e pe forum.

Deci are o logica si statul pe forum, face aici din cand in cand ce nu poate face dincolo.

Sau daca e din ala pus sa vada ce discuta lumea despre politica, aia e altceva, aia-s pusi de cineva, si platiti poate.
Si aia nici nu participa la discutii de fapt.