| Hammurabi a întrebat:

De ce unii suferă că nu sunt "băgați în seamă"? Ce înseamnă "să fii băgat în seamă"?
Nu e mai relaxant şi mai ok să faci doar ce ai chef şi să te lase toată lumea în pace?
Nu spun să te izolezi, dar nici să-ți faci un scop din a interacționa permanent cu tot ce e în jurul tău.

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred ca de fapt cu toti vrem sa fim bagati in seama,cei care spun ca nu mint, pe internet suntem ceea ce vrem sa fim nu ceea ce suntem =nu uita asta niciodata, cu toti vrem sa fim bagati in seama, sa fim apreciati, laudati, e ceva natural, social uman

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Crede-mă că nu e așa.
Eu vreau doar să fiu lăsat în pace, să nu mă streseze nimeni. Nu vreau să fiu nici lăudat, nici apreciat.
Nu vreau să fiu băgat în seamă. (decât dacă e blondă cu țâțe mari).

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Dar de ce man? de ce sa nu vrei sa vorbesti cu oameni care iti impartasesc gandurile?

| Hammurabi explică (pentru RAY):

N-am zis că nu vreau să vorbesc cu oamenii.
Am zis că nu vreau să vorbesc cu cei cu care nu sunt pe aceeași "lungime de undă", doar pentru că trebuie. Ca o conveniență socială.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Exact ca și mine, sunt de acord cu tine

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Hammurabi):

Strict on topic, nu cred ca este vorba de "nebagare in seama", in niciunul dintre cazurile mentionate de tine. Cred ca in cazul lor, atat al verisoarei tale, cat si al celeilalte persoane, nu cautau decat sa se descarce cuiva. Nu poti "acuza" pe cineva care vrea doar sa se descarce cu "nebagarea in seama", nici macar atunci cand nu sunteti pe aceeasi lungime de unda. Este o mare diferenta, una pe care sper ca o intelegi.

| Hammurabi explică (pentru GirlOnline81):

De acord cu tine.
Dar poate eu nu vreau sau n-am chef să fiu paratrăznetul nimănui. Sau cel puțin, nu al unei persoane care nu mă interesează.
Înseamnă că sunt nepoliticos, prost-crescut sau încalc nu-știu-ce conveniențe sociale?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu. Înseamnă doar ca nu vrei drama și stres in jurul tău.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca persoana e amabila incerc sa port o anumita discutie cu ea convenabila pentru amandoi, chiar daca interesele mele sunt 99% diferite(cred ca am exagerat putin)ca sa nu par melteanca.Nu poti sa-i spui''Lasa-ma dracu' in pace ca nu avem ce sa vorbim'', ar fi cam urat.Sau poate tu ai putea, dar eu nu pot, chiar daca uneori imi doresc asta rolling on the floorBTW, ai patit vreodata sa fii amabil cu o persoana care stii ca nu merita? E cel mai rau defect sa fii persoana aia amabila in aproape orice situatie.

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Paradoxal, faci asta destul de des...winking

| Hammurabi explică (pentru EcceHomo):

Dacă te referi la TPU, nu se pune, că am un buton de la care pot închide oricând laptop-ul.winking

| Freya1 a răspuns:

Sunt foarte multe persoane ce au stima de sine scazuta si simt nevoia sa fie "bagati in seama",cu alte cuvinte admirati, apreciati, observati poate chiar se persoane straine ca sa simta ca sunt importanti, ca sunt buni, ca si ei conteaza.
Altii din invidie.Pentru ca le este ciuda ca altul are mai mult, arata mai bine, se descurca mai bine si este mai bine vazut iar el/ea dat deoparte lucru ce ii frustreaza.
Mai sunt si alte persoane ce nu au primit suficienta atentie si afectiune cand erau mici.
Cei drept si eu as vrea sa fiu observata cat mai putin la munca, pe strada, in societate ca sa ma pot simti in largul meu dar nu toti se simt bine asa.

| Frank51 a răspuns:

Oamenii din aceasta categorie difera mult si au multe inclinatii, practic se impart inca in vreo 5 categorii. Eu am fost intotdeauna modest, am incercat sa stau in spate, nu am vrut sa par cel mai smecher, pur si simplu depinde de persoana. Nu inseamna ca nu pot fi un lider, ma refer strict la partea de bagare in seama.

E un paradox foarte interesant. Cunosc niste oameni care isi cumpara chestii foarte scumpe sau rare, doar ca sa para mai diferiti, mai bogati, mai smecheri, mai destepti. Cand de fapt toata viata lor o traiesc cum vor altii, nu cum vor ei. O traiesc pentru altii, nu pentru ei.

Societatea noastra din pacate ne trage si mai mult in jos. Nu mai exista autenticitate.

Ceva de genul a patit Andreea Raicu, daca are cineva chef sa vizioneze --> https://www.youtube.com/watch?v=y5jaVDOsKKI&t=742s

| Sn4k3 a răspuns:

Pai astia de sufera de ''bagare de seama'' nu prea interactioneaza permanent, tocmai de aia sufera.

| sofisis a răspuns:

Sunt acei oameni cu stima de sine la cote minime care simt mereu nevoia de validare din partea altora. Prin faptul ca sunt bagati in seama li se valideaza parerea cum ca sunt importanti.

| Lioana a răspuns:

Sufera pentru ca se simt singuri si parasiti. Ei simt ca compania lor nu e dorita de nimeni daca nu sunt bagati in seama si drept urmare le scade stima de sine.
Nu cred ca cineva sufera daca nu e cautat permanent ci doar daca nu e cautat niciodată.
Dar băgatul acesta în seamă nu înseamnă numai sa fii căutat de cineva ci si sa ti se raspunda la provocarile initiate de tine. E chiar nasol sa vrei sa organizezi ceva si sa nu te bage nimeni in seama nedorind sa vina. Deasemenea e nasol sa vorbesti cu cineva iar acela sa te ignore si sa nu-ti raspunda, fie ca e vorba de un mesaj pe Facebook, un sms, un e-mail sau un apel telefonic.
Probabil nu ai trecut prin asa ceva daca iti pui aceasta întrebare.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Pentru că suntem ființe sociale prin definiție, căutam să fim apreciați de ceilalți. E ceva normal până la urmă.

Nu e mai ok, la un moment dat în ritmul ăsta dai în depresii și anxietate. Ai nevoie de compania oamenilor, indiferent dacă vrei sau nu

Da cine a zis că trebuie neapărat izolare?

| Hammurabi explică (pentru ForeverAlone97):

Păi și dacă suntem ființe sociale trebuie să stau să mă trăncăne la cap unul care vorbește mult și prost sau să o suport pe vară-mea să-mi povestească ea ce a pățit prin maternitate înainte să nască?
Că dacă m-am plictisit și-am plecat, le-a zis alor mei că nu o "bag în seamă". Ce p-l-m mai e și asta cu "băgatul în seamă"? Vreo normă de plolitețe obligatorie?
Nu poate să-și vadă fiecare de treaba lui?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nici noi nu trebuie sa suportam ca tu ai "suportat-o pe verisoara ta sa-ti povesteasca ea ce a patit prin maternitate inainte sa nasca" doar daca nu cumva... si tu suferi de nebagare in seama? Daca da, calmeaza-te, trage aer in piept. Te intelegem big grin.

| Hammurabi explică (pentru GirlOnline81):

"Nici noi"? Tu ești liderul de sindicat de vorbești în numele tuturor? laughing
Nu trebuie să suporți nimic. N-am venit să-ți șoptesc întrebarea la ureche. E alegerea ta, că citești ce scriu eu. Nu te obligă nimeni.
Tu te-ai băgat singură în seamă.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Hammurabi):

Asa este, nu sunt "lider de sindicat", si-mi cer scuze daca am ofensat pe cineva big grin. Corect ar fi fost sa spun "nu pot sa vorbesc in numele tuturor, dar, in ceea ce ma priveste, te inteleg"...

Cat despre "tu te-ai bagat singura in seama"... cred ca de fapt vrei sa insinuezi ca si eu sunt una dintre acele persoane care sufera de nebagare-n seama. Dar, pentru a sti cu siguranta, nu trebuie decat sa intrebi: "Si tu suferi ca nu esti bagata in seama?"

| Hammurabi explică (pentru GirlOnline81):

Nu, nu era o insinuare la chestia cu "băgatul în seamă". Știu că nu suferi de asta, după consistența răspunsurilor de pe-aici.
Însemna doar că tu te-ai băgat singură în "trebuie să suportăm că tu..."

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Hammurabi):

De obicei, când cineva pune o intrebare aici, pe forum, ce crezi ca se întâmpla? In mare, înseamnă un singur lucru - răspund la acea intrebare sau, dacă vrei tu, ma bag singura in seama.

| Hammurabi explică (pentru GirlOnline81):

laughing Exact. E un loc public. Poți să răspunzi sau poți să nu răspunzi.
Nu te obligă nimeni să citești nici povești cu verișoare nici alte bla-bla-uri.
Deci sintagma "nici noi nu trebuie să suportăm..." n-are nici o noimă. Iar întreg răspunsul tău, nu pare decât o încercare forțată de a-ți demonstra inteligența, strivind fără prea mari eforturi, un gândac sub talpa pantofului.
Cu un final flamboaiant și superior "Te înțelegem".
Ok. Eu mă bucur că mă înțelegi.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Hammurabi):

Prin punctele de suspensie sa se inteleaga ca daca ramaneam tacuta, as fi fost acuzata de inteligenta.

| Irinel15123532 a răspuns:

Intr-adevar, exista un fel de singuratate aleasa in mod voit de o anume persoana, acea singuratate este benefica, ne punem oridine in ganduri, ne relaxeaza, ne detasam de orice lucru si avem timp pentru noi. Dar exista si o singuratate distrugatoare, acel sentiment sau senzatie ca nu apartii nimenui, ca esti singur, ca nu ai pe nimeni si nimic, acel om vede lumea dintr-o alta perspectiva, pentru o persoana nu este sanatos sa stea foarte mult singura, pe cand alta persoana adora acele clipe de singuratate. Depinde de fiecare individ in parte, dar fiecare dintre noi are nevoie de o pauza, dar apoi avem nevoie sa vorbim, comunicam, radem, glumim cu cineva. Eu personal prefer singuratatea, dar mai sunt momente cand simt nevoia de o companie.

| wawadkaods a răspuns:

Ba da.