| StrongHeart a întrebat:

De ce unii sustin ca jocurile video(pc, consola) sunt un sport?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... sa vedem. Ce faci la un sport de performanta? Te antrenezi, te antrenezi si la unele jocuri; mergi la competitii, mergi la competitii si la anumite jocuri; castigi bani, castigi bani si la anumite jocuri; il practici in echipa, practici asta si la anumite jocuri; se uita lumea la tine sau tu te uiti la altii, la fel de bine se intampla si in cazul anumitor jocuri.
Deci... doar pentru ca nu mergi sa alergi nu inseamna ca nu este un sport, pentru ca aici nu vorbim de sport ca efortul fizic. Si sahul este un sport. Inainte nu existau prea multe jocuri video (de fapt nu existau deloc) astfel incat sa fie incadrate aici, exista sahul in schimb. Asta nu inseamna ca trebuie sa ramanem in urma. Trecem mai departe si evoluam.

Si nu, nu sunt de acord cu asta, dar asta este situatia :/

| StrongHeart explică (pentru DoarBogdan):

De ce nu este sahul la jocurile olimpice daca este un sport?

| DoarBogdan a răspuns (pentru StrongHeart):

Ma gandesc... din cauza ca jocurile olimpice au fost inventate cu mult inainte de Hristos, iar sahul a fost inventat dupa.
Daca te intrebi de ce nu il introduc acum... poate ca nu vrea lumea sa vada asa ceva, sau nu vor sa schimbe prea multe in oranduiala jocurilor olimpice istorice big grin

| Celcestietot a răspuns:

Pai pentru ca asa si este! Sahul este sportul mintii si putem spune ca si jocurile sunt (cel putin atat). In majoritatea cazurilor, pe masura ce te antrenezi, devi din ce in ce mai bun.

| Andreeush a răspuns:

În nici un caz nu sunt un sport, ci mai degrabă o pasiune, un hobby.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sustine nimeni ce crezi tu ca ai auzit.
Exista in realitate termenul de "esport" destul de justificat intrucat e vorba de jocuri de competitie.
Intr-o tara precum Coreea de Sud e mai popular un joc ca Starcraft decat fotbalul.