| Covaci98 a întrebat:

De ce voi, romanii, sunteți atât de rasiști și nu suportați alte culturi ce fac parte din țara asta? De ce aveți venin în sânge și nu aveți capacitatea să înțelegeți că și noi, maghiarii, cunoaștem limba română și vorbim și ținem aceleași tradiții la fel ca și voi? Recent, am fost concediat dintr-un supermarket din cauză că pe buletin sunt de origine maghiară și, deși sunt bilingv și știu să scriu și să citesc perfect atât limba românâ cât și maghiară, am fost dat afară deoarece sunt țigan. Nu reușesc deloc să mă integrez în această țară oriunde m-aș duce căci românii sunt foarte rasiști și răi deoarece eu sunt puțin mai închis la cualoarea pielii și de aceea toți fac mișto de mine. În ultima perioadă, colegii români îmi iau mâncarea și o aruncă și râd de mine că am haine primite și nu mai știu ce să fac deoarece eu muncesc 12 ore pe zi aici și tot eu sunt luat de prost, deși încerc să mă comport omenește...

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ungurii au ucis multi romani in trecut cand a fost al 2a razboi mondial, de aia e dusmania asta fata de voi, a-ti pus laba pe transilvania dar am reusit s-o recuperam inapoi. Asa se intampla cu spaniolii vs francezi se urasc intre ei din alte conflicte petrecute in trecut

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai încearcă.

| Drimmero a răspuns:

Ori esti ungur, ori tigan, hotaraste-te

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ma simt. Si mai mult de atat... sa dai vina pe o toti pentru asta... este chiar absurd. Daca gandesti asa, nu ar trebui sa te mire ca dai numai de astfel de oameni.
Cati ani ai? Ai dat numai de copii sau persoane imature? Nu trebuie sa o iei prea personal.

Am avut si eu acum mult timp in liceu 2 persoane de etnie roma. Nimeni, si aici iti zic sigur, nu a considerat acele persoane ca fiind diferite, era ca si cand nici nu vedeam asta. Dar aici este si meritul colectivului si al tuturor, la acest capitol toti erau maturi la minte, nu erau niste copii sa faca asta. Daca tu ai dat de persoane mature (la corp) care faceau aceste lucruri, atunci imi pare rau, dar ai dat de persoanele gresite.

Tu comporta-te omeneste ca pana acum. Dar pe data ce ai zis ca noi toti suntem asa... deja tu singur te pui intr-o alta categorie.

Zi faina si numai bine ^_^

| Freya1 a răspuns:

Hai sa iti explic eu de ce si cum sta treaba.
În primul rând te respect pentru ca esti muncitor, iar chestia asta nu ar trebui să o schimbi.Indiferent ca esti roman, țigan sau ungur trebuie sa fi harnic ca sa poti sa reușești in viata si sa fi luat in serios.Pe faza cu inchisul la culoare mai sunt si romani asa si nu ii discrimineaza lumea neapărat, dar pentru asta trebuie sa ii cunoasca.
Aici apare partea nașpa.Tu ai zis ca esti maghiar, poate ca tu esti ok, ai un comportament normal dar din cauza unor maghiari ce au facut aia mare pe la noi pe aici esti discriminat. Daca maghiari cand au jucat fotbal cu romani au început să îi bată pe ai noștri pe strada, femei, oameni bătrâni ia luat la rând si din senin cam ce te astepti? Cand la noi in tara maghiari refuza sa vorbeasca românește sau sa te servească pentru ca esti roman cam ce te astepti? Cand se pun stăpâni pe ardeal ce face parte din țară noastră de cand lumea (pe harta ardealul e in Romania nu in Ungaria) si ne jignesc si acuza cam ce te astepti? etc.Nu zic ca toti sunt la fel,dar din cauza unora din originea voastra suportati toti consecințe.
În legătură cu etnia rroma.Din nou repet ca nu sunt toti la fel,am cunostinte de etnie si sunt oameni cum se cade,muncitori si curați,dar daca o marjă mare din cei de etnie rroma fura,talharesc,omoară, prostesc, vand femei și alte nebuni, umbla in satre sau nu muncesc cam ce te astepti?
Uita-te la noi la romani, pentru 2, 3 ce au plecat pe dincolo si au facut prostii străini ne catalogheaza pe toti ca fiind hoti sau mai stiu eu ce.Asa se intampla.

| CostinAlamariu a răspuns:

Asculta aici kovacks, de ce dai vina pe "românurile rele" cand tu insuti iti creezi probleme?
Vrei sa stii ceva? Si eu sunt ungur pe jumate si niciodata n-am avut probleme cu niciun român. Poate ar fi momentul sa-ti vezi de treaba ta si sa nu mai dai totdeauna vina pe altii cand toata lumea stim ca tu esti vinovatul pentru tot ce ti se intampla.
Mai las-o moarta cu rasismul si visele tale. Problema e la tine, incearca sa te schimbi ca persoana si o sa vezi ca românurile rele n-o sa mai fie așa de rele.

| RKBlue a răspuns:

Eu,romanul,sunt foarte rasist? Serios?
Nu zau!
Imi pare rau ca ai avut experiente negative din cauza unor astfel de personaje, insa nu simt nici un fel de vina sau altceva pentru ce fac ei.
"Recent, am fost concediat dintr-un supermarket din cauză că pe buletin sunt de origine maghiară și, deși sunt bilingv și știu să scriu și să citesc perfect atât limba românâ cât și maghiară, am fost dat afară deoarece sunt țigan. "
Nu inteleg.Ai fost dat afara fiindca esti tigan, maghiar, amblele sau bilingv?
Nu am cunoscut oameni cu adevarat rasisti.Am cunoscut oameni care mai fac glume mai naspa si alte chestii dar nu exagerate s de obicei fara intentii rele.Desigur,asta se intampla in orasul meu care e destul de mic si in zona.
Nu prea vad cum s-ar lua cineva de tine pur si simplu, daca nu ai facut nimic.Nu zic ca ai facut ceva, insa.Stiu cum e cu oamenii care te urasc din motive care nu tin de tine.
Poti ori sa inveti engleza si sa te muti intr-o tara vorbitoare de engleza.sa incerci sa scapi din acel cerc social, sa te muti in alt oras, etc.Sunt multe lucruri pe care le poti face, dar toate au in comun faptul ca trebuie sa scapi de astfel de persoane.
Nicaieri nu gasesti un grup de oameni care sa aiba macar o singura parere comuna despre ceva.Deci,nu toti romanii sunt rasisti. Cercul(cercurile) social/e in care te afli sunt negative.