| anonim_4396 a întrebat:

De ce cresc astia pensile? Banii de pensii nu sunt din salarii? Daca salariile nu s-au marit sa ai mai multi bani ce merg pe asiguari, de unde ai bani de pensii?

Cum va arata Romania in 50 de ani daca astia continua sa conduca tara?!

Eu ma gandesc ca daca acu' tanar nu imi fac o viata in vest (nu conteaza ce inseamna vest, cre'ca si in Sicilia e mai bine) risc sa ajung la 65 de ani si sa n-am pensie si servicii medicale gratis.

26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Eu ma gandesc ca daca acu' tanar nu imi fac o viata in vest (nu conteaza ce inseamna vest, cre'ca si in Sicilia e mai bine) risc sa ajung la 65 de ani si sa n-am pensie si servicii medicale gratis."

Te gandesti bine.

De ce cresc pensiile? Pentru ca majoritatea din parlament o detine un partid populist si socialist. Asta e strategia lor de campanie. E cea mi buna stragetie ...noi vrem sa va dam bani, dar rai aia de penelisti din guvern se opun

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

As vrea sa te vad si pe tine traind din 1000 de lei pe luna, unde aproape jumatate se duc pe meicamente. Cata nesimtire! Suntem o tara de inculti care nu stim sa ne respectam batranii asa cum o fac tarile civilizate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Dacă toți ar gândi așa ca tine, țara asta ar dispărea repede.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Daca toti ar gandi ca mine, cu siguranta vor avea pensie si servicii medicale gratis. :d

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic nu este gratis pe lumea asta. Poate modul dtale de a gândi. Scuze.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cu mintea ta ingusta nu ai cum sa intelegi. A dracului de greu este sa intelegi economia.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ia explica tu, ca zici ca nu ai mintea îngustă si intelegi si economia, intr-un an in care avem un deficit bugetar enorm, un an cu niste cheltuieli bugetare enorme din cauza de pandemie de unde va scoate statul bani pentru mariri cu 40% a pensiilor? DE UNDE? explica.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Si scoate de pe spinarea pensionarilor, cand preturile au crescut cu peste 15%? Ei trebuie sacrificati?
Dar cele 2 miliarde de lei date ca mita primarilor cumparati? Tu stii ca banii fraudati de guvern prin contractele incheiate si descoperiti de curtea de conturi ajung pentru marirea pensiilor pana la sfarsitul anului?
Dar ce au facut cu cele peste 100 de miliarde imprumutate? Pentru pandemie s-au folosit in majoritate fondurile locale.
Guvernul si Johanis se lauda cu metroul, calea ferata la aeroport si niscavai km de autostrada, dar se uita ca finantarea a fost facuta din anul trecut.
Tu ce ai vrea: pensionarii sa moara de foame? Spune-mi tu mie cum vor trai la iarna pensionarii care au pensii de 700-1000 de lei?
Suntem un stat social (ca majoritatea statelor europene), definit prin Constitutie. Stii ce inseamna asta? Statul trebuie sa asigure venituri minime de trai fiecarui cetatean.
Din punct de vedere economic, banii pensionarilor se intorc in economie, fiind un motor de crestere economica.
Unde este planul economic al guvernului pentru injectarea imprumuturilor luate? Au lasat imprumuturile pentru intreprinderi la mana bancilor, care au introdus conditii care nu pot fi indeplinite, desi acestea sunt garantate de stat.
Au scoz impozitele de la jocurile de noroc si de la banci, bani care ajungeau pentru alocatii si o parte din pensii.
Desi parlamentul a dat legea impozitarii pensiilor speciale, guvernul nici pana acum nu a emis normele metodologice de aplicare.
Toate atea sunt lucruri care apar la suprafata.
Iar tu vrei infometarea a catorva milioane de pensionari.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Si am mai uitat ceva: cate mariri de pensii se faceau cu cei 75 milioane de euro pe care guvernul i-a bagat in schimbarea autocolantului cu tricolorul de pe masinile politiei?

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dar de ce trebuie sa sufere 10 milioane de oameni pentru satisfacerea masei electorale a psd?
Pensiile au fost marite luna asta la fel si alocatiile.

Stii ce o sa se intample la o crestere de 40? Inflatie o sa se intample. Stii ce inseamna inflatia? Ca pensionarul ala care are acum 700 lei daca va avea 1000 lei va cumpara fix aceleasi lucruri doar ca tara se fa afunda mai mult in rahat

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu stii economie, lasa pe altii sa discute!

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Deci nu prea intelegi cu inflatia cum e?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Daca banii se intorc in economie, efectele sunt minime.
Dar nu dspre asta este vorba.
Tu stii cu cat au crescut preturile la produsele de baza, produse ce asigura viata de zi cu zi a pensionarilor? In jur de 25%. Cresterea pensiei este de 14%. Deci lasam pe mai multi de jumatate din pensionari sa moara prin inanitie. Se vede ca nu traiesti in randul "plebei". Ti se rupe inima cand vezi batrani care se uita cu jind la rosii, ardei, fructe si spun ca nu au bani sa cumpere sau cumpara doar 2-3 bucati.
Zici de inflatie? Dar cele 2 miliarde de lei dati pomana unor primari, banii consumati in plus pe procurarea de produse anticovid de 20-100 de ori mai scumpe, nu produc inflatie? Mai ales ca nu sunt produse romanesti, iar importurile produc debalansarea balantei comerciale, factor important al inflatiei.
Atata timp cat nu se intelege ca mentinerea la un nivel scazut a veniturilor populatiei fata de media UE, tara nu se va dezvolta si vom ramane sclavii tarilor dezvoltate, in special a nemtiei pe care Johanis o serveste ca fiu devotat ce este.
Inainte de a ma contrazice documenteaza-te la a a cui continuator - inclusiv patrimonial - este Forumul German, a carui presedinte a fost mult timp Johanis.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Tu stii cu cat au crescut preturile la produsele de baza, produse ce asigura viata de zi cu zi a pensionarilor?"

Da mult, din cauza infaltiei generate de cresterile salaraiale bugetare.

25% ala comparat cu ce?

PS. Am inteles, esti pro psd deci e bine ce face parlamentul. E ok atunci nu are rost sa mai continuam discutia.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt pro PSD! Sunt pro amaratii de pensionari care treiesc cel mai prost dintre toti pensionarii din Europa.
25% comparat cu inceputul anului.
Nu intelegi nimic. Salariile in Romania trebuie sa creasca la nivelul mediei europene pentru ca muncitorii sa nu mai fie sclavii multinationalelor care-i platesc cu salariul minim, iar veniturile acestor firme merg in tarile mama ale acestora.
In tarile dezvoltate, cheltuiala cu personalul reprezinta un procent dublu din veniturile statului fata de cel din Romania.
Dar cu "economisti" ca Catu (cacofonie neintamplatoare), cum sa intelegi asa ceva?!

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu au crescut preturile cu 25 sub nicio forma de la inceputul anului. Vorbesti prostii.

"Salariile in Romania trebuie sa creasca la nivelul mediei europene".
Si asta se face aruncand cu bani din buget? Serios? Si imi zici mie ca nu inteleg economia?

"In tarile dezvoltate, cheltuiala cu personalul reprezinta un procent dublu din veniturile statului" Cum vine asta, ce vrei sa zici?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Refritor la procentul cheltuielilor, ia mai citeste ce am scris.
A asigura un trai decent pensionarilor inseamna a arunca banii? Cata hidosenie in gandire!
Daca se maresc salariile bugetarilor si pragul salariului minim creste, creste si la int de bani. La acelasi magazin.
Tu umbli in piata? Eu ma refeream la unele produse de baza, produse pe care se bazeaza traiul pensionarilor. Este de la institutul de statisticernationale, ceea ce asigura venituri mai mari la buget: prin taxele salariale platite de internationale si prin taxele reiesite din consum. S-a vazut asta in anii anteriori, cand cresterea PIB-ului s-a facut mai ales pe cresterea consumuluiIti dau doar doua exemple: uleiul care costa la inceputul anului 3, 1 lei litrul, acum costa 4, 29 lei, deci a crescut cu 38%. Ouale costau 30-40 de bani, acum costa 50-60 de bani. Cartofii costau 1, 79 lei, acum costa 2, 50 lei.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Mai citeste odata fraza asta

""Salariile in Romania trebuie sa creasca la nivelul mediei europene".
Si asta se face aruncand cu bani din buget? Serios? Si imi zici mie ca nu inteleg economia?
"

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Nu la asta m-am referit cand ti-am spus sa recitesti.
A ajunge la nivelul european cu salariile este un scop pentru care trebuie folosite toate mijloacele, nu sa ramanem lada de gunoi si de sclavi ai Europei. Toate tarile o fac. Este adevarat ca nu se face batand din palme, dar trebuie facute eforturi din toate partile, nu prin infometarea pensionarilor si populatiei, dandu-le niste salarii de mizerie.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Si MIJLOACELE alea NU INSEAMNA FALIMETAREA bugetului.

salariile si pensiile cresc cand creste economia.
economia creste cand se fac investitii si cand creste consumul.

in timp de pandemie cu deficit bugetar mai mare ca niciodata marirea cheltuielilor statului cu salarii si pensii nu intareste economia ca sa o aduca la nivel european. O slabeste continuu. Pricepi acum?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Mijloacele pot insemna falimentarea bugetului doar cand e posibil sa te afecteze pe tine gen daca e o sansa mica sa tusesti un pic se poate falimenta dar altfel nulaughing
Nu-mi pasa de pensii blabla dar esti doar ipocrit

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Nu, nu inseamna falimentarea bugetului. Daca multinationalele duc mai putini bani in tarile lor, prin plata unor salarii mai mari, inseamna mai multi bani la buget prin taxele ce le platesc pentru salarii, inseamna mai multi bani care intra la buget din cumparaturile pe care le fac romanii, mai multi bani la sanatate.
Dar pentru asta trebuie sa cunosti circuitul economic al banilor.
Nu pricep ce zici, ca ceea ce spun eu o spun profesori in economie.
Dar atata timp cat avem la carma tarii guverne marioneta, iar azi condus de unul ca Johanis, care-si serveste tara mama, desigur ca trebuie sa facem ce ne spune führerul.
PS. Prin constitutie, statul este obligat sa ia masuri economice pentru a asigura un trai decent populatiei. 700 de lei consideri ca asigura un trai decent? Unde este planul economic al guvernului? De ce nu prezinta si de ce nu prezinta, nici macar in parlament, care este reprezentantul poporului, ce s-a facut cu cele peste 100 de miliarde de lei imprumutate?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Am observat acum cum te contrazici singur. Spui ca "salariile si pensiile cresc cand creste economia.
economia creste cand se fac investitii si cand creste consumul."
Pai cum sa creasca consumul daca nu cresc salariile si pensiile? Pe ce se vand produsele: pe nasturi?

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Bai baiatule. Tu explici niste chestii care ar implica o modificare economiei tarii care sa faca o colectare mai eficienta samd. Sa se faca astea prima data si pe urma sa se ia 40% in plus din banii din buget. Ca astia se vor lua peste 3 luni. Planurile economice se vor aplica daca vor exista in minim cativa ani...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Gata, nu mai discut problema, ca nu o intelegi. Si nu cred ca mai sunt baiat.

| gemeni6226 a răspuns:

Intrebare inteligenta dar asta chiar habar nu am cum va arata peste 50 cand nici macar peste zece nu stiu. Uite anul trecut cine ar fi prezis ca va fi pandemie? nimeni este o zicala nu aduce anul ce aduce ceasul.Eu m-am maritat in 1989 dar nici prin gand nu mi-a trecut ca in acel an va pica comunismul in tara noastra.Aici nu poti face preziceri ls un an daramite pe zece sau 50. Dar sunt deschisa sa citesc si alte opinii.