| Raluca591 a întrebat:

De la cate vizualizari pe Youtube poti incepe sa castigi bani?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Un canal de Youtube, pentru a genera bani, trebuie mai intai sa aiba 1000 de abonati si 4000 de ore vizionate public in ultimele 12 luni.
Daca tu incarci un video si acesta are 10 minute, tu trebuie sa ai la el 24.000 de vizualizari. ATENTIE toti cei 24.000 de urmaritori trebuie sa se uite la TOT video-ul. Oricum nu este neaparat sa faci acest numar doar dintr-un singur video. Poti pune 10 video-uri, a cate 10 minute si sa se uite doar 2.400 de oameni. Deci e foarte usor sa strangi aceste numere.
Dupa aia faci o cerere la Youtube pentru a-ti monetiza canalul. O sa se uite peste el, la cel mai vizionat clip, la ce contine clipul, daca este content original sau este copiat din alta parte si alte lucruri. Daca ai primit aprobare, de acum inainte tu poti pune reclame peste video-uri.

Monetizarea video-urile se face prin mai multe metode. Cost pe click, Cost per minute, cost per engagement. Un video trebuie sa aiba minim 1000 de vizualizari pentru a fi monetizat.

Atentie foarte mare la regulile Youtube-ului. Daca un video incalca o regula acesta poate fi demonetizat. De asemenea daca in acel video se afla ceva, cum ar fi o poza sau o mica parte dintr-un alt video care nu-ti apartine, poate fi demonetizat CHIAR DACA ai permisiunea autorului de a-i folosi clipul sau poza.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Nemessys):

Imi spui si mie te rog ceva ce inseamna 11K vizualizari respectiv 7 M vizualizari?

| Nemessys a răspuns (pentru gemeni6226):

K inseamna mie.
M inseamna Milion.

1 K = 1000
10 K = 10.000
100 K = 100.000

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Practic am câștigat cam 10 EUR la 100.000 de vizualizări.

https://razvanbb.ro/cati-bani-se-castiga-din-youtube/

| OvidiuSucces a răspuns (pentru RAY):

Oferi niste informatii eronate, imi pare rau.

Nu poti compara castigurile tale pentru un accident live, o mizerie de continut care se poate vedea si la TV si care DE REGULA, Advertiserii aleg sa nu faca campanii pe astfel de videoclipuri (lol).

75% dintre YouTuberi castiga intre 4-6 lei si 25% castiga peste 6 lei la 1.000 vizualizari. Asta inseamna ca la 1 milion de vizualizari poti castiga si 1.000 euro in sus. Ce spun este rezultatul unui sondaj dintr-un grup de Facebook de YouTuberi https://www.facebook.com/groups/youtube.business.ro

Daca sunt neica-nimeni, ia-l pe Buhnici si Zaiafet, ca si ei fac un pic peste 1.000 euro la milion...

| RAY a răspuns (pentru OvidiuSucces):

Aloooo ce câștigurile mele e un copy paste am oferit si sursa

| OvidiuSucces a răspuns (pentru RAY):

Atunci am doua chestii sa-ti zic:
1) Pune ghilimele cand citezi pe cineva;
2) Ai grija cand oferi o sursa, pentru ca articolul precizat e din 2013...

Cel care pune intrebarea poate si el sa caute pe Google un raspuns "standard". Aici vine pentru ceva specific.

Bafta!

| RAY a răspuns (pentru OvidiuSucces):

Nemessys a dat raspunsul bun

| Celcestietot a răspuns:

De la 1000 de vizualizări, DAR trebuie să un număr anumit de ore, parcă de la 5000 în colo începe monetizarea și aceasta diferă în funcție de țară. Dacă îndeplinești acele condiții, banii îi poți scoate o dată pe lună și minim 100 de $.

| OvidiuSucces a răspuns:

Mna, raspunsul castigator, ti-a raspuns la intrebarea referitor la banii din reclame.

Nu-i de mirare, asta-i cea mai populara metoda de facut bani, dar nu si cea mai eficienta. Pe langa asta, mai sunt alte 9 metode prin care poti sa faci bani iar daca te intereseaza mai multe, aici ai un ghid destul de complex https://succesonline.ro/bani-din-youtube/

Multa bafta!