| cretz a întrebat:

De obicei sunt o persoana care e mereu cu zambetul pe buze dar de data asta as avea nevoie de ceva care sa ma readuca pe linia de plutire. Trec printr-o perioada dificila a vietii mele deci cine are rabdare sa citeasca si sa mi dea un raspuns ii multumesc anticipat. Pe langa faptul ca parintii mei sunt in prag de divort ma simt extrem de singura. Am terminat clasa a 12 a si ma simt singura. Acum 2-3 saptamani am fost cu cei pe care ii consider prietenii mei la mare si din cauza faptului ca am stat in locuri diferite i-am simtit ca se indeparteaza de mine. Cel mai mult o simt pe o fata, sa-i zicem A una din persoanele la care tin cel mai mult din acea gasca. Am fost impreuna 4 ani in clasa si eram invidiate de cele din jur dar o data cu terminarea liceului am observat ca nu mai vorbim atat de des si nu-mi mai spune lucruri cum imi spunea odata, chiar si la mare simteam ca nu vorbeste cu mine asa cum vorbea o data. Acum este plecata in alta tara si ma gandeam ca atunci cand vine sa o intreb ce parere are despre mine si de ce nu mai suntem pritenele de alta data. Ce credeti voi ca ar trebui sa mai fac? as vrea si eu sa am prieteni cu care sa ies dar in special prieteni adevarati

2 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Din pacate nu ai ce face. E ceva normal.Prietenii vin si pleaca din viata ta.Vei avea langa tine oameni 10-15 ani si apoi vor disparea la fel de brusc cum au aparut.Si tu trebuie sa stii sa treci peste orice, sa ierti, ca de uitat oricum nu ii vei uita. O prietenie la distanta poate continua, daca e vorba despre prietenie adevarata.Nu exista obstacol prea mare pentru doi oameni care nu vor sa fie despartiti de viata. Dar trebuie sa lupti.Si nu e deloc usor. Te simti singura pentru ca asa esti si vei fi mereu, indiferent cati prieteni vei avea langa tine.Singuratatea nu e alungata daca ai oameni langa tine, pentru ca e vorba despre o singuratate sufleteasca nu fizica.Nu o percepe ca fiind ceva rau. Dimpotriva, e benefica te ajuta sa te cunosti pe tine

| Contrast a răspuns:

Cel ce are un aer vesel si optimist din insasi natura sa nu isi pierde acest dar cand ramane singur...nu spun ca nu exista momente in care ne simtim tristi sau deprimati, dar trec repede.
Daca la tine problema tristetii e conditionata de absenta prietenilor, cred ca ar trebui sa te intrebi daca nu cumva de dragul atentiei ce ti-o arata prietenii tai erai o fire atat de vesela, si acum in lipsa lor nu mai ai o motivatie pentru care sa fii optimista...lipseste publicul.
Cat despre prietenii adevarati, ii intalnesti greu, ti-i pastrezi si mai greu dar nu-i mai pierzi atat de usor, odata castigati.
Probabil a sosit momentul sa te intrebi ce fel de prieteni ai, sa intelegi ca si ei pot avea momentele lor de singuratate sau izolare, sau...sa te intrebi daca ai de fapt vreun prieten!