| AlexDorinel a întrebat:

De unde provin Rromii?

Unii prieteni imi zic ca din Egypt, altii ca din India

4 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Pai tiganii sunt membri ai unei populații nomade de origine hindusă. O populatie nomada este o populatie migratoare care calatoreste mult și care nu ramane intr-un singur loc iar hindus înseamnă ca sunt de origine indiana.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu sunt din egipt. Asa s-a crezut mai demult, dar intre timp s-a descoperit ca au fost sclavi indieni din Punjabi sau din alte regiuni ale indiei. Practic inainte sa vina in Europa erau cea mai de jos castă a societatii indiene

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100% Din india, In timpul dominatiei Mongole au fost alungati, asa au migrat spre vest unii au migrat spre Peninsula araba, Egypt altii europa de est.

| AndrElle a răspuns:

India, se zice.