| Meme10Meme a întrebat:

De unde provine cuvantul c.o.a.i.e?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

C oaie
Toți cei trei termeni au fost extrem de rezistenți in toate limbile romane. C oi, c oaie, pentru a începe ce ele, prezintă formele, toate justificate istoric : couille in franceză, coglio in it. (in limba modernă doar sub derivatul coglione) și, derivat similar, cojones in spaniolă.
In literatura franceză medievală forma era coille, pronuntat exact ca in româna. Toate aceste forme triviale provin din latinescul popular, fără etimologie, coleus, atestat prima oară la Cicero ca echivalent vulgar al lui testiculus. L din coleus s-a păstrat în aromânescul colj, pl. coalji.
Dacă vrei să citești tot articolul o să-ți las și linkul, e destul de interesant în opinia mea. TPU nu mă lasă să-l distribui complet însă dacă ștergi spațiul dintre c și o, dintre p și u și dintre f și u osă fi dus către pagina potrivită.
https://cabalinkabul.com/2013/01/20/de-la-lascaux-si-pina-astazi-p ula-c oaie-f utere-mosteniri-de-la-badica-traian/

2 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

"De la ceatarna"