| Meme10Meme a întrebat:

De unde provine cuvantul da? Din slava ori din latina? Oare vine de la daci? Teoria ceea din urma este inventata de mine.

8 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Vine clar din slavonă. Toate limbile slavice au cuvântul "da".

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Cine stie, poate ca sunt ambele. Adica, ziceam ida si cand au venit slavii ida s-o transformat in "da" ori ziiceam inainte ta si cand au venit slavii am inceput sa zicem "da"

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Absolut toate limbile slavone au cuvântul "da", deci clar nu e de la daci. Este cu totul incert ce cuvânt foloseau dacii pentru "da", prin urmare teoria dvs. este indemonstrabilă.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Am zis ca idee. Pai da, toate limbile slavone aveau cuvantul "da" si eu zic ca ar fi plauzibil sa fi folosit inainte cuvantul ida ori cuvantul ta din latina. Dar da, mai plauzbil ar fi sa fie din slava.

| rapandula a răspuns:

Ce conteaza? Oricum avem imprumutate foarte multe cuvinte si inca o facem. Probabil din cele slave. Si rusii spun tot "da".

| Meme10Meme explică (pentru rapandula):

Stiu dar imi pun si eu intrebari.

| rapandula a răspuns (pentru Meme10Meme):

Vezi sa nu o iei pe urma lui Dany. laughing laughing

| Meme10Meme explică (pentru rapandula):

rolling on the floor Nu risc sa ma cert cu toti prostii. L-am vazut pe prostul ala care l-o atacat cand a adus argumente stiintifice. happy