| Jus7t a întrebat:

Deci, a ieșit fu.cking PSD din ce am înțeles. Ce părere aveți de asta?

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Pentru cei care nu au fost la vot si spun "N-am cu cine vota". E cam acelasi lucru cu "Nu-mi pasa daca iese PSD. Mai bine stau acasa si protestez cand am chef". Adica sa-i lasam sa-si faca de cap ca apoi sa ne enervam.
Ce sa mai zic? Liber la certuri intre partidele politice ca de obicei.
Eu am iesit la vot si imi pare rau ca prezenta a fost atat de mica.
Faptul ca am avut o mare analfabeta ca prim-ministru e o rusine pentru tara asta. Cel putin mie mi-e rusine ca a fost pusa in functie o persoana care clar nu avea aptitudini de lider. Ca politician e necesar sa stii sa vorbesti coerent.
Stiu doar sa se certe intre ei si afirma ca voturile conteaza (insa se vede asta doar in campania electorala). Le place si le multumesc din suflet romanilor care si-au votat partidul ca preferat. Dar cand se fac proteste cu mii se oameni in tara mai conteaza vocile lor? Nu.
As fi vrut sa fie alt partid, nu PSD.
Ni s-a dat un drept pe care multi nu-l aplica stand acasa, iar altii se duc la vot ca "asa trebuie" fara sa aiba habar pe ce partid pun stampila. Poporul nostru e foarte usor de manipulat. De asta la TV rar vezi ceva educativ. Vor sa fim cat mai prosti, supusi. Presedintele tarii de cand a venit la guvernare a stiut sa atace constant PSD-ul. In schimb astia "au marit" pensiile, au promis minuni. Romanul nestiutor ce zice? Au furat, dar au facut. Degeaba maresti salariile care oricum sunt mizere (sa excludem domeniul IT, medicina) daca in magazine cresc preturile infiorator.
Nasa mea a lucrat ca educatoare mai mult de 30 de ani si are o pensie de 1200 lei. Ei se bucura de pensiile speciale. De asta nici nu vor multi sa voteze. S-au saturat de promisiuni false. Probabil ii considera prea incompetenti si de asta "nu au cu cine vota", dar nu e ok. Tara nu se va schimba in bine daca nu merge lumea la vot.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar ceilanti ce au facut?
pnl a fost la guvern tot timpul si a facut numa dezastre
usr mereu cu aroganta, si acum, nu inteleg ce au vazut astia din tm la fritz
ceea ce ma mira pe mine este AUR, putem spune ca este supriza anului
psd e un cancer dar si restul sunt cancere, asa ca trebuie sa plecam dincolo

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că totul se întâmplă ca de obicei, așa cum trebuie, că ne place sau nu ne place (regula lui Dănuț).

| Drimmero a răspuns:

Sincer? Ca suntem o natie predominant de prosti, inculti, cocalari, spalati pe creier, ne meritam soarta, cine mai comenteaza ca Romania nu o duce bine in viitor, imi dau cuvantul ca-l injur. Ne meritam soarta.

Mai am sperante in Diaspora si sa fie doar o gluma proasta momentan faza cu pesede-ul.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Personal cred ca faptul ca poporul roman (majoritatea, asta inseamna 50% +1) crede,el nu cerceteaza,nu gandeste rational,asa ca voteaza instictiv pentru interesele lor, batrani =psd ne-a dat pensi mari, patroni =pnl, uita ca psd-pnl au facut o alianta, usr se vedea ca ceva nou, dar sunt aroganti desi au fost trasi de ureche, aur =ca sunt pro unire cu moldova, votul e emotional in Romania

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Asta cam asa e, dar sunt total surprins de cate voturi a primit AUR, chiar sunt curios pe ce criterii iti poti face un partid, practic oricine ajunge acolo. George Simion asta care e presedintele AUR e suporter care mergea la meciurile echipei nationale, tot el era cu miscarile anti-botnita si cu unirea dintre Romania si Moldova, se pare ca a prins la prostime mai mult decat era 'normal'. Adica unul ca asta, un neica nimeni, luat de pe stadion a ajuns liderul unui partid, un partid care a fost scuipat pana si de psd. Cat despre psd, sa nu mai scuzam poporul asta, e plin de prosti, inculti, vai de steaua celor care au votat cu psd. Tot raul inspre bine, nu vor avea majoritate psd-istii, iar probabil PNL-USR-PMP vor face alianta si vor avea majoritate.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Eu vam mai spus ca un partid de extrema dreapta ar avea multe voturi, iar partidul asta e un fel de neonazim, ca si Hitler,anexarea cu Austria,afara cu tigani, unguri, ei au ajuns la putere prin arderea parlamentului, multi romani sau saturat, asa ca uni cred ca un partid de asta ar fi o varianta, sunti si anti ue, anti globalism, sa nu uitam ca si in Germania e unu de genu si in franta, Italia si alte state

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ai fost la vot? Cu cine ai votat?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Viitorul meu este Germania si atat, nu am votat

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca parerea nu mai conteaza acum sad

| LPCTSTR a răspuns:

Mai bine decat hAUR.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca măreau pensiile cu 40℅ din septembrie ar fi ieșit lejer PNL. Si ajunși la conducere ar fi tăiat pensiile speciale si ar fi fost împăcată tara in majoritatea ei.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Omiti un singurl lucru.
Niciun guvern din niciun partid nu putea plati pensiile alea marite cu 40%.
Dar din pacate sunt si votanti ca tine care au impresia ca banii curg din cer si cineva nu vrea sa ii dea mai departe

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

In fiecare an se împuținează pensionarii, deci se reduce substanțial suma alocata lunar pensiilor. Sunt mai multi cei ce mor decât noii ieșiți la pensie. Iar daca pentru pensii speciale sunt bani si se măresc nu cu 40℅ ci cu 300℅ macar ca sunt putrezi de bogați si nici nu au ce face cu ea, acel nenorocit care a fost sortit sa fie de sacrificiu la trecerea de la comunism la capitalism sa vi se para ca ar fi prea mare sacrificiu pentru tara daca la acei 800 lei ar mai adaugă 200. Ar trebui sa stați strâmb si sa judecăți drept.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Hai sa calculam.

INS zice ca sunt ~ 5 milioane de pensionari. si scade cam cu 8.000 pe trimestru numarul lor, deci putin semnificativa scaderea.

Daca la 5 milioane cresti cu 200 lei cum zici tu atunci de la buget se vor cheltui 200.000.000 euro pe luna adica 2.4 MILIARDE de euro pe an din buget.

Doar ca pensia nu va creste cu 200 lei, va creste cu 40% si daca toata lumea ar avea pensie de 800 lei cum zici tu atunci cheltuiala de la buget ar fi de 4.2 miliarde de euro.

Doar ca nu toate pensiile sunt de 800 euro deci cheltuiala ar trece lejer de 10 miliarde de euro.

Asa ca nu ai facut calculele astea nu?
Nimeni nu face calculele astea, saraci, bogati, toti vor banii, nu conteaza ca ei nu sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Psd putea lasane cu vrajeala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascultatima ce spun psdui cel mai bun

| Andrei200202 a răspuns:

Psd are cele mai multe voturi dar degeaba ca nu are cu cine sa faca coaliție

| wexceptional a răspuns:

Trandafirii rosii au o frumusete aparte e normal sa iasa daca ii intrebi nu stiu de ce au votat ei credeau ca e pentru presedinte n-ai cu cine le-am zis de AUR dar nu m-au ascultat o tineau cu parlitii aia de la USR care nu fac nimic numai se lauda