| anonim_4396 a întrebat:

Deci, am o problema destul de grava si urgenta! Muncesc in stomatologie si m-am intepat accidental intr-un ac de anestezie folosit, a unei fetite de 10 ani. Ideea este ca mama ei, la completarea chestionarului fiecarui pacient, nu a declarat nici o boala, adica a spus ca fetita e perfect sanatoasa si nu are nici o boala. Are idee cineva ce naiba as putea face? Evident, o sa imi fac un set de analize. Dar sunt exagerat de stresata. Stiti ceva cazuri de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| gaby600 a răspuns:

In situatiile astea te duci la o unitate medicală si declari,, accidentul" iar ei iti pot da medicație preventiv. Nu conteaza ca e un copil de 10 ani, lucrând in stoma presupun ca stii ca fiecare pacient este considerat a fi infectat(de aia si atatea măsuri de precauție). Cel mai probabil fetita nu are nimic, dar in cazul adulților multi evita sa declare ca au boli transmisibile gândindu-se ca nu vor fi tratati. Nu o sa iti iasa nimic la analize daca le faci acum. Multa sanatate!

| gemeni6226 a răspuns:

Doamne esti chiar foarte stresat.Ce poti sa ai de la o fetita de 10 ani maxim sa aiba diabet sau astma dar astea nu sunt boli transmisibile.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Numai daca nu are hiv din nastere eu cunosc un baiat care are, din deva care acum are 32 de ani pentru ca atunci cand s-a nascut era infectat spitalul (zicea el dar cine stie poate mama era pozitiva)si are probleme serioase din a-si gasi un partener(e un baiat sincer nu minte pe nimeni spune din start care ii este problema) dar in rest spune ca este ok.

| wildthing a răspuns:

Ce ar putea sa aiba copila aia? HIV? Hepatite? Sifilis? Greu de crezut...e doar o fetita, poate doar sa aiba ceva mostenit de la maica-sa la nastere si nu cred ca ar fi riscat femeia aia, sa nu declare vreo eventuala astfel de boala pe care ar fi avut-o copilul. Daca tu iti faci atatea probleme in legatura cu acest caz, pai aia care se duc prin cluburi si se saruta si fac schimb de fluide cu o multime de persoane pe care abia le-au cunoscut, ce sa mai faca? Fa-ti analizele totusi, sa stai linistita, dar eu parca auzisem ca daca ar fi HIV oricum nu ar aparea la analize mai devreme de 6 luni de la contact.

| Alina5555555 a răspuns (pentru wildthing):

Asa ma gandeam si eu, norocul meu ca este doar o copila si iti dai seama, sunt slabe sanse la hepatite sau HIV, totusi SPER sa fie asa. Adica nu e cazul de inceperea vietii sexuale sau una activa etc. Si la prima vedere, fetita educata, din familie buna, aranjata, ma refer la aspectul exterior. Nu ca m-ar interesa asta la pacienti, dar la ea in cazul de fata, evident ca ma intereseaza. Offf, o sa vedem. Mersi! Da, stiu asta. Anumite analize o sa le fac sau repet la un interval de timp.

| wildthing a răspuns (pentru Alina5555555):

Poti intreaba totusi un medic specialist...pentru ca am auzit (dar e posibil sa vorbesc prostii, nu stiu din surse profi, e doar la nivel de barfa) ca exista un tratament de urgenta pe care-l poti face imediat in cazul in care suspectezi ca ai intrat in contact cu HIV.