| Meme10Meme a întrebat:

Deci,fratimiu are ora de educatie sociala. Ok, de ce zice la ora de ed sociala drepturile copilului si nu drepturile omului? Nu mai zic de faptul ca nu sunt respectate

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca sunt copii, care urmeaza sa creasca si sa se dezvolte. Iar pentru a nu compromite acest lucru, normal ca sunt dreptul speciale pentru copii.

"Copiii au nevoie de protecție specială și, prin urmare, drepturi speciale. Drepturile individuale ale copiilor sunt stipulate în Convenția privind drepturile copilului. A fost adoptată de Adunarea Generală a ONU în 1989 și ulterior a fost ratificată de 193 de state. În total, Convenția ONU privind drepturile copilului cuprinde 54 de articole."

Sursa: https://integreat.app/......-copilului

| Meme10Meme explică (pentru DoarBogdan):

Stiu chestia asta, dar drepturile copilului apar si la drepturile omului. Deci? N-ar fi mai bine sa zici drepturile omului? Ca copii tot oameni sunt.

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

In ce clasa zici ca e?
Drepturile copilului le făceam la ed civica in a 4a, iar ale omului în a 7a sau a 8a tot la aceeași materie.

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

Acum e in V. La el se preda in continuare sociala in formatul cu drepturile copilului. Ce sa zic, manual care nu arata nimic nou. Zici ca e materie de bebelusi. Eu in clasa V nu eram asa de retard cum arata aceste manuale.

| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

Alta generație csf

| Meme10Meme explică (pentru Catrice):

crying