| anonim_4396 a întrebat:

Deficitul de curiozitate pentru cultură generală si orice alte lucruri în viață e considerat un "handicap mental" mai ales dacă pornești cu el de la vârsta de 4-5 ani și continui cu el și la maturitate? Se mai poate repara?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fii serioasa, majoritatea romanilor sunt fixisti si spun ca stiu totul, dar tu daca esti curioasa e blasfemeie, nu uita orice intrebare =dumnezeu

| sierra1 a răspuns:

Cam bine zici - va rezulta o legumă dpdv intelectual

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu i-as zice handicap, ci ignoranta.

| mastadont a răspuns:

La câtă informație este disponibilă în zilele noastre e și păcat să nu profiți de ea. Măcar într-un domeniu trebuie să te specializezi, să-l studiezi și să te perfecționezi constant pentru a putea să-ți câștigi traiul. Cu ce te ocupi în acest moment? Ai un domeniu de activitate? Măcar acela trebuie să-ți ofere satisfacție și să te motiveze să mergi mai departe.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Vreau răspunsul la partea cu deficitul de curiozitate, nu altceva. Cum îl repar?

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauți ceva să te motiveze și se repară. De exemplu, dacă îți place medicina atunci studiezi medicina pentru că îți plafce, asta e motivația ta. Pe parcurs, după ce începi să salvezi oameni o să fi motivată și de acest lucru.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Mie îmi place YouTube-ul, puțin ezoterism, despre pietre prețioase și entertainment. Astea nu vor ajuta oamenii cu nimic.E doar pentru mine.

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Din astea îți poți câștiga liniștită traiul. Poți deveni youtuber, să postezi conținut, lumea să se uite și tu să fii plătită, Dacă te interesează ezoterismul și cunoști multe despre acest subiect poți să creezi un curs online despre acest lucru pe care oamenii să-l cumpere și multe multe altele. Trebuie doar să vrei, doar să privești nu e destul, trebuie să și creezi ceva al tău.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Sunt atât de multe deja create, că mi-ar fi greu să mă decid. Aș vrea, doar că sunt multe epuizate și să dau impresia de copie sau lipsa de creativitate.In afara de reacții la ceva, tehnici de control al emoțiilor, provocări nebune, testări de jocuri, etc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e ok sa dau impresia de copie sau lipsa de creativitate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa te decizi la o tematica anume, e ok si daca faci daily vloguri, in care filmezi tot ce faci de-a lungul zilei. Oamenilor le place sa se uite la asta.

P.S. Reactiile la melodii sunt un bullsh*t, din astea fac doar youtuberii mici ca sa faca views pe spatele altora. Nu iti recomand sa faci reactii. Fa vlog. happy

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă pornești cu atitudinea asta nuo să ajungi nicăieri. Trebuie să încerci și vezi ce iese, așa a făcut toată lumea și așa vor face. Dacă nu riști nu câștigi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce fac eu de-a lungul zilei și săptămânii e rutină, ar interesa?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vlogurile despre părinții toxici, problemele din societate, misoginismul prind la public? Merita?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar da, ar merita pentru ca e un subiect care nu e abordat de multa lume într-un mod în care sa înțeleagă toată lumea

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Super,am un mic reper.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil ai deficit de curiozitate in domeniile random, care nu te intereseaza.
Sigur exista macar un domeniu care iti starneste curiozitatea, si indiferent care e acela, se pune. Gandeste-te bine. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,le număr pe degete. Nu știu cât ar fi de suficiente încât să mă motiveze și la alte domenii random. Unele daca nu le știi de la început nu ai cum sa le înțelegi pe altele(sunt interdependente, au o continuitate).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa le intelegi pe toate, trebuie sa te specializezi intr-un domeniu si bun. Ala care chiar iti place, nu pe care vrei sa il stii fiindca "asa trebuie".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unii oameni inteleg prin cultura generala sa tocesti despre tot felul de oameni random, morti de mult, care au facut ei pe dr*cu in 4 acum 200 de ani.
Nu ai niciun handicap mental daca nu iti starnesc curiozitatea astfel de lucruri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta ar fi una din exemplele deficitului de curiozitate, ai punctat bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă nici la 5 ani nu ești curios sincer nu ai mari șanse...

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neapărat. Eu de ex nu am fost curios când eram mic și totuși am reușit în viață. Ca după m-a apucat curiozitatea mai târziu e partea a doua dar am fost educat sa întreb când am o nelămurire

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Cu ce anume ai reușit în viață?
Mai e încă un tip de curiozitate care am simțit-o : apare și durează câteva zile/săptămâni apoi dispare complet și alta în schimb mai vine cu anii.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Am reusit sa ajung unde mi-am propus, am ajuns ceva ce multi nu pot ajunge si ma bucur ca am ajuns sa gandesc si sa ma comport asa ( puteam ajunge mult mai rau ).
Spune-mi mai multe despre tipurile astea de curiozitate ale tale ca nu prea inteleg. Eu unul cand eram mic nu ma interesau o groaza de lucruri, adica daca se intampla ceva nou pe langa mine eu nu intrebam, sau dupa ce am mai crescut am rams interesat doar de ce-mi placea ( pe vremea aia calculatoarele si jocurile ) si am neglijat chestiile din viata reala, uite de ex in armata am dat pentru prima oara cu coasa, tot acolo am inceput sa crap lemne calumea, etc etc chestii pe care orice om le face sa zic asa. Si chestia asta ca nu am fost "curios" sa experimentex lucrurile mi-a daunat mai tarziu ( cand am mai crescut )

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Of nimeni nu mă înțelege complet, ce dracu că scriu corect românește e chiar așa greu să îmi pricepeți întrebările și argumentele? Numai detaliez nimic, că tot degeaba crying

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Din păcate pentru noi ( ca și eu vorbesc uneori și nu se înțelege) limba română e o limba foarte complexa ale căror cuvinte pot avea mai multe sensuri și interpretări. Nu-mi da în cap, eu chiar încerc sa înțeleg problema ca să te pot ajuta, nu îmi pun mana în fund și plec sau ceva. Asa ca hai, te rog pune și explica frumos și cu calm care este problema ca să pot sa înțeleg și sa te ajut. Poți sa zici aici, pe privat, unde dorești tu happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai mult decât un deficit, eu l-aș putea cataloga drept o lipsă cronică de interes. De "reparat" nu cred că se poate repara. Oamenii se nasc mai mult sau mai puțini curioși. Nu am întâlnit cazuri în care curiosul să-și piardă din interes sau cel cu deficit de curiozitate să înceaprcă dintr-o dată să prindă interes.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E clar crying Am terminat-o cu viața mea