| Meme10Memu a întrebat:

Democratia nu exista pentru ca nu exista libertate de alegere?

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Inainte existau cozi si nu aveai ce sa alegi acum exista alegeri si nu mai sunt cozi.
Daca azi vrei sa nu faci nimic nu ai cum sa nu faci pentru ca orice faci platesti, de la cheltuieli pana la mancare, problema vine de la noi, traim sa mancam sau mancam sa traim, ne traim viata cum vrem sau stam in monotonia de zi cu zi.

| Meme10Memu explică (pentru aditimus):

"ne traim viata cum vrem sau stam in monotonia de zi cu zi." - se poate scapa de monotonie in saracie scriind pe TPU, evadand cu mintea in domeniul spiritual, crezand in Dumnezeu si paradisul promis de El.

| Celcestietot a răspuns:

Libertate de alegere interioara exista, dar exterioara, in acest moment, nu prea, ia exemplul cu aceasta pandemie.

| Apokales a răspuns:

Democratia exista, insa nu exista libertatea de alegere, iar de aici rezulta ca ideologia liberala este profund gresita. Ai arbitru, mai exact un algoritm biochimic in creier, insa el este influentat de multi factori externi.
Desigur, democratia are si ea multe gauri, dar de moment defilam cu ea improvizand pe parcurs.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

"democratia exista, insa nu exista libertatea de alegere". Nu putem stii niciodata cat e libertate de alegere si cat constrangere. E ca si cum ai spune cat e aleator in functia informatica random si cat e o simpla ecuatie constanta si nealeatorie. Desi cred ca functia random este un algoritm sau o ecuatie constanta in timp ce rezultatul este variabil.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Rezultatul este variabil pentru tine, pentru ca nu detii informatia.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Ma gandeam eu ca functia random din informatica nu e perfecta precum functia random creata de Dumnezeu in creierul fiecarui om pentru a putea alege liber.