| KsfNksf a întrebat:

Deși invenția avionului e atribuită fraților americani Wright, să nu uităm că Traian Vuia (17 august 1872 - 3 septembrie 1950) a făcut primul zbor autopropulsat din lume (1906), în timp ce frații Wright au construit doar un zmeu mai mare și totuși ei sunt recunoscuți ca fiind inventatorii avionului. Să nu uităm nici meritul imens al aviatorilor români Aurel Vlaicu (19 noiembrie 1882 - 13 septembrie 1913; a câștigat 1 premiul întâi și 4 premii pentru locul al doilea la concursul aviației din 1912) și Henri Coandă (7 iunie 1886 -25 noiembrie 1972; a inventat aparatul de zbor bimotor, în care două motoare acționau o singură elice și celebra "Aeronava Coandă", precum și multe altele). Nu credeți că ar trebui să le zicem americanilor că un avion nu este un zmeu mare pe care stă călare unu' și că nu e frumos să-și însușească invenția altora?

2 răspunsuri:
| Meme10Meme a răspuns:

Același caz este și la insulina. Inventata de un roman, furata de americani. Ideea este ca inventatorul ei era fascist... Măgărie, știu

| KsfNksf explică:

Același lucru e valabil și cu stiloul, care a fost inventat de românul Petrache Poenaru (10 ianuarie 1799 - 2 octombrie 1875), inventatorul stiloului, căruia i-a fost refuzată invenția de parizieni și acum toți cred că Lewis Waterman (1836-1901), a inventat stiloul, doar pentru că el a obținut brevetul pentru invenția altuia.