| Joker3134 a întrebat:

Din ce meserii mai poți să ieși la pensie devreme înafara de poliție și minerit?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Ar dura ore intregi sa ti le enumar pe toate. Din care oricum n-o sa-ti convina niciuna, asa ca e timp pierdut. Plus ca nici eu nu le stiu pe toate. In ziua de azi poti face bani din orice, nu trebuie musai sa ai un job.

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Armata

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Ce vrei sa spui prin "si in afara"?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Da, face si injectii!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Da, asta este parte din meseria lor de asistenti medicali: injectiile, curatarea si pansarea operatiilor, bubelor, infectiilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Bineinteles ca si asistentii cardiologi fac injectii.
DE altfel TOTI asistentii medicali fac injectii, fiind una din obligatiile lor de asistenti medicali.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Tu vorbestid e asistenti din alte joburi sau asistenti medicali?
Ca toti asistentii medicali scriu rapoarte, analize medicale, adeverinte, sau ce-i mai pune medicul sa scrie, dar daca necesita pansarea unei bube si facutul injectiei, se ridica de la birou si asta face.
ca asistent medical ai obligatia sa stii si sa faci injectii!
Am senzatia ca-ti este greu sa intelegi termenul de asistent medical si obligatia muncii acestuia: curatat rani, bube si alte plagi si injectarea pacientilor daca este nevoie, fiind atributia principala a unui asistent medical, indiferent de ramura in care munceste.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Salariile asistentilor se dau in functie de grade, experinta si de ore muncite.
Evident ca salariul unui asistent incepator este unul minim pe economie, fata de unul care munceste in spital, cu ani multi de experienta, grad mare si spor de noapte.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu.

| Nemessys a răspuns:

Odata ce o sa-ti construiesti o sursa de venit pasiv, sau mai multe, care sa-ti aduca suficienti bani cat sa poti trai, atunci poti sa te pensionezi.

Pensionarea nu inseamna neaparat sa lucrezi zeci de ani ca apoi sa-ti vina lunar bani de la stat. Inseamna sa lucrezi mult (adica 5-10-15 ani) sa castigi bine, iar cu banii aia sa-ti faci surse de venit ca sa te poti retrage chiar si la 30 / 35 de ani. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns (pentru Joker3134):

Cu niciuna. Trebuie sa folosesti banii aia cu cap si odata ce ti-ai atins target-ul mentionat de mine mai sus, iti dai demisia. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns (pentru Joker3134):

Ar dura ore intregi sa ti le enumar pe toate. Din care oricum n-o sa-ti convina niciuna, asa ca e timp pierdut. Plus ca nici eu nu le stiu pe toate. In ziua de azi poti face bani din orice, nu trebuie musai sa ai un job.