| FunkyGirl31 a întrebat:

Din curiozitate...ce este tabla Ouija si ce poate face..nu as folosi-o,sunt ortodoxa (fata parintelui happy ), dar vreau sa aflu mai multe.

4 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Este o tabla de spiritism, se foloseste la comunicarea cu spiritele happy

| forthewicked a răspuns:

Tablita ouija este cel mai cunoscut instrument utilizat in cadrul şedinţelor de spiritism, pentru a comunica cu sufletele celor care nu se mai află printre noi.

Este vorba de o tăbliţă din lemn, pe care sunt gravate literele alfabetului, cifrele de la 1 la 10, cuvintele "da" și "nu", mesajul "la revedere" și, eventual, diferite alte simboluri. În timpul şedinţelor de spiritism, mai multe persoane susțin această tăbliţă, pe care se află o mică planșetă sau o lupă, ce începe să se deplaseze pe deasupra literelor și cifrelor, oferind răspunsuri la întrebările participanților. Se presupune că aceste răspunsuri sunt oferite de spiritele care au fost invocate la începutul şedinţei.

Denumirea tablitei ouija provine din cuvântul "da" rostit în două limbi diferite: germană și franceză. Pe tăbliţă este gravat acest cuvânt, iar prima întrebare care se pune de obicei spiritului este dacă se află acolo. Dacă ședința are succes, răspunsul este "da". Aceasta este originea numelui.

| FunkyGirl31 explică (pentru forthewicked):

Dar,lupa sau planseta se misca "prin magie „?

| forthewicked a răspuns (pentru FunkyGirl31):

Lupa.