| BigLike a întrebat:

Din punct de vedere gramatical, ce inseamna cuvintele: acesta si aceasta la ce se folosesc please help me ofer funda

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Acesta- pronume demonstrativ de apropiere. Desemneaza un obiect/o persoana, etc de gen neutru/ masculin care se afla "aici". Vreau câinele acesta. (Cel de aici)
Aceasta- pronume demonstrativ de apropiere, gen feminin.
Ex: Aceasta este o culoare deschisa.
Pronumele este o parte flexibila de vorbire ce poate înlocui un substantiv. (Deci, ca sa nu te repeti poți înlocui un cuvânt cu un pronume.) simplu, nu?

| BigLike explică (pentru justanotheruser99):

Mersiwinking se aplica aceeasi regula si la : acela?

3 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Da, e asemanator, cu mențiunea ca acela se refera la un pronume demonstrativ de depărtare, adică acela, cel de acolo.
Ex: Băiatul acela imi este vecin.
La feminin se folosește aceea.

| 393Dan a răspuns:

In engleza e "this" boy - acesta; "this" girl - aceasta ...altfel nu stiu cum sa explic cuvintele.