| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Dintre o minciună care i-ar conveni unei alte persoane și un adevăr care i-ar putea provoca o dezamăgire sau ceva de acest gen, ce ai alege?

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Minciuna are picioare scurte si este mult mai dureros sa afli adevarul iesit la suprafata. Prefer adevarul sa spun direct in fata, chiar daca persoanele respective nu il accepta si prefera linguseala.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cine e persoana. Daca mi-e apropiata, 'prefer' sa o dezamagesc cu adevarul.
Daca e doar o alta baba paranoica de care nu mai scap, merg pe minciuna fara remuscari.

| Mosotti a răspuns:

Cu adevarul exista doua variante:
1 - dezamageste dar se lucreaza la asta si va fi bine, va fi un bine sanatos si durabil, decat o minciuna care pe moment face bine si apoi mai rau.
2 - dezamagire, nu se poate rezolva, dar macar se poate lucra sa accepte omul asta si sa isi vada de viata sa intre iar intr-un bine durabil, adica dezamagirea aia va trece.

Cu minciuna la fel:
1 - Face bine la infinit, gen "dupa moarte te duci in rai si va fi bine", iar daca persoanei ii face bine la infinit, e bine sa zici minciuna aia.
2 - Face bine pe moment, apoi mult rau, mai mult ca adevarul, si s-ar putea sa fie tarziu sa se mai poata face ceva, deci e de evitat indiferent de persoana.

Deci a doua varianta de la minciuna nu se face orice ar fi. In rest una din alea trei.

| Celcestietot a răspuns:

Depinde de ce trebuie sa ii spun și ce vârstă are.

| Andreeush a răspuns:

Eu prefer adevărul, nu loc să fiu mințită.

| Bizon95 a răspuns:

Adevarul e o tampenie cand face numai rau

de ex. ai calcat stramb o singura data in viata si consideri ca e datoria ta sa ii spui sotului/sotiei, cand de fapt e numai constiinta ta care trebuie scarpinata, iar daca ii spui poti sa te trezesti ca sotia te paraseste, ia copii, faci depresie iti pierzi slujba buna, copii raman fara bani de pensie alimentara, nevasta e terminata si ea... TOATA LUMEA ARE DE SUFERIT ca tu ai calcat stramb si nu ai fost in stare sa accepti ca ai scapat fara sa fii prins

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E mai bine sa minti crede-ma ca adevarul uneori doare asa ca aleg minciuna, macar sti ca nu se supara pe tine si poti sa stai linistit ca nu ai jignit si suparat pe nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevărul, indiferent de situație.

| Gabytză2233 a răspuns:

Un adevăr poate durea, dar cu timpul se iartă și uită.
O minciună, te ascunde o vreme, dar când iese la iveală, durerea e mai mare și șansele pentru iertare scad extrem de tare.
Ține minte lucrul ăsta: 3 lucruri nu pot fi ascunse pentru mult timp: soarele, luna și adevărul.