| Thecurious a întrebat:

"Diplomele nu sunt si nu vor fi unitati de masura valabile in anii care vin.
Vorba aceea : Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista. "
Ce vrea sa transmita emitatorul acestui mesaj?

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Transmite ca nu-i suficient sa ai o diploma,trebuie sa si stii ceva,sa te pricepi la meseria pentru care ai acea diploma.

Sunt f multi oameni care merg prin scoli doara asa sa faca si ei o scoala,dar de priceput mai putin.
Cati dintre cei care au diplome se si pricep,cati is meseriasi? F putini.
Vad unia spun cunostintele vor fi depasite laughing mai exact care cunostinte?
Matematica o sa ramana matematica si peste mii de ani,anatomia, botanica si etc, nu stiu ce a vrut a spune cineva pe aici, probabil in viitorul mai stiu eu care, oamenii nu vor mai avea organele ce le stim acum laughing tot ce se poate, ori poate 1 nu va mai fi 1 laughing

Eu cred ca mesajul ala era, adica degeaba ai dimploma daca ai trecut prin scoala ca rata prin apa laughing te angajezi, oricine te poate angaja, dar dupa o perioada aia or sa vada ce stii

| SG1995 a răspuns (pentru relian):

Nenea domeniile se actualizează constant, spre exemplu genetica, sau IT, dacă nu ești la curent cu noile descoperiri și metodogi ești ouț.

| relian a răspuns (pentru SG1995):

Tataie laughing una este sa actualizezi, alta sa spui ca nu vor mai fi valabile.

| OldSoul a răspuns:

Pai, dacă vrei sa aflii o informație, cauți pe google.
Dacă vrei sa faci un calcul 84736262* 5848 intrii în calculator, și ai aflat rezultatul în câteva secunde, în timp ce, dacă te pui sa calculezi, o sa dureze ceva mai mult.
Altfel spus, tehnologia din ziua de azi, ne scutește de o parte din eforturile de alta data.
Iar cum, în sistemul nostru educational se pune preț pe cantitate, nu calitate...
Cunoștințele noastre sunt din ce în ce mai inutile.
De exemplu, la supermarket, acum totul e scanat și calculat automat, deci nu trebuie sa-ți mai bați capul cu calculele cum se făcea acum 10 ani.
Cam despre asta e vorba, informațiile pe care le-am învățat noi acum ceva ani, încep sa devina inutile.

| SG1995 a răspuns:

Că cunoștințele pe care le acumulează azi elevi și studenți vor fi depășite în viitorul apropiat.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Corect

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Dar gandirea critica, pe care o pot deprinde studentii, nu va fi depasita.

| Thecurious explică (pentru SG1995):

De ce?
Ce se va intampla in viitorul apropiat?

| SG1995 a răspuns (pentru Thecurious):

Tehnologia evoluează, la fel și progresul științific, iar materia care ți -o predă în școală numai e de actualitate, mai mult, vorbind strict de piața munci, multe domenii pentru care te vei pregăti astăzi, peste 5-10 ani pot fi complet scoase de pe piața, fiind totul tehnologizat. Să îți dau un exemplu, studiezi să devii contabil, e în viitor contabilitatea va fi o chestie care va ține în întregime de un AI, postul de contabil nemaipomenit fiind viabil.