| Maxx23 a întrebat:

Doamne. Chinezii astia care au afaceri in Ungaria, cum au ajuns sa stie maghiara? Cum naiba au invatat chinezoi? laughing

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic de mirare, doar o limba straina ca oricare alta, atat maghiara cat si chineza.
Tine doar de ambitia omului care doreste sa o invete si sa o vorbeasca.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Eu ma mir. Cum dracu reusesc sa invete chinezii? Cand au deschis acum multi ani primele afaceri in Ungaria, nu stiau maghiara de la inceput
Vorbeau engleza. Acum vorbesc si maghiara.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Eu de o luna stiu doar 100 cuvinte unguresti, gramatica de abia prind
Alfabetul am prins
E grea gramatica. Imi da batai de cap

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Chinezii stiu si romaneste, ca-i doar o limba straina si nu trebuei sa fii cine stie ce destept ca sa inveti cateva limbi starine, doar sa fii ambitios.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Pfoai. Înseamnă că eu sunt prost și nu prind ușor limba maghiară.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Poate ca tu ai o problema, fiind incapabil sa inveti si nu compara mintea ta, cu a altuia.

Nu are importanta ca-i chinez, american sau mexican fiindca toate limbile straine se pot invata cu usurita, depinzand strict de capacitatea intelectuala a acelei persoane.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Nu am spus ca esti prost, ci doar incapabil sa inveti limbi straine.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Stiu. Eu ziceam ca sunt mai slab la minte. Dar e grea maghiara, sincer.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Maghiara nu-i grea, asta iti spun foarte clar, ca am prins-o pana si eu fara sa am profesor sau sa o invat din carte.
faptul ca nu se pridne de tine este din doua motive, ori nu inveti serios si suficient, ori capacitaea ta mentala nu o accapareaza.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Înțeleg. Mai bine renunț la maghiară

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Nu inteleg totusi, de ce insisti sa inveti o limba care nu-ti place, nu o pricepi si nici nu reusesti sa o memorezi?
Pentru ce dumnezue te torturezi asa?

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Tu nu înțelegi că rețin alfabetul, 100 de cuvinte ungurești, acum sunt la gramatică. Nu înțelegi că e grea maghiară că are prea multe gramaticale, cum să stau acasă si numai invat tot timpul 4 ore daca nu am cu cine sa vorbesc maghiara! Dosr citind si sa invat acasa, la profesoara nu e cine stie cand mai merg! Nu înțelegiiii! Imi place limba dar imi trebuie timp si rabdare pana o prind 100%

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxx23):

Atunci nu te mai plange!
Schimba profesorul daca asta nu-ti place, sau pune mana serios si studiaza 8 ore pe zi.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Schimb profesorul. Nu as vrea sa renunt la maghiara. Bine, sunt 4 săptămâni aproape de când învăț maghiară.

| Maxx23 explică (pentru Violleta2022):

Am sa o invat 8 ore. Sa fie asa. O sa dureze mult timp pana voi sti limba maghiara 100%, e nevoie de timp si rabdare.

| Catrice a răspuns:

Și într-o luna vrei sa fii fluent...amuzanthee hee

| Maxx23 explică (pentru Catrice):

Nu, stiu
Am doar 3 săptămâni de când învăț

| Maxx23 explică (pentru Maxx23):

4 săptămâni *

| Mayhem666 a răspuns:

Esti constient ca oamenii pot invata si limbi straine, nu doar limba lor nativa, nu?
Exista oameni care stiu si mai multe limbi.
Eu spre exemplu, in afara de Romana, mai stiu sa vorbesc inca in doua limbi, dintre care fluent in una dintre ele si intermediar in cealalta.
Si mai stiu inca 3 la nivel incepator.
Exista oameni care sunt fluenti si in mai multe. Nu e nimic surprinzator la asta.

| Maxx23 explică (pentru Mayhem666):

Sunt conștient. happy Nu te contrazic.