| Superior a întrebat:

Doar eu cred ca Eminescu este denigrat de insusi Scoala asta infecta? Copii sunt pusi sa memoreze si sa faca demonstratii,esee etc despre poeziile lui Eminescu. Prin aceste cerinte exagerate care se repeta de asemenea la orice autor literar,poeziile,textele devin din ce in ce mai urate de catre cititori. Treaba unui text literar este acela te a te face sa te simti bine,sa inteleg sentimentele autorului si eventual o invatatura. Daca tu ai inteles ceva,scoala te penalizeaza,te face prost si iti dau ei "ce trebuia sa intelegi" din textul respectiv. Daca ma refer la plural,de ce am adresat intrebarea cu numele geniului Eminescu la inceput? Caci statul roman asta isi doreste cel mai mult,uitarea acestuia si urarea lui cat mai mare. Eminescu nu era doar un poet extraordinar,el reprezenta o mare influenta pe vremea sa,reprezentand o amenintare pentru Carol si statul de pe acea vreme,el a avut implicari in politica,daca reusea astazi viata in Romania probabil ar fi fost alta. El a fost UCIS in mod intentionat cu mercur si a murit tanar, la 39 de ani,in chinuri,in diferite senatorii fiind catalogat ca om cu boli mintale, dar el era sanatos complet. Statul l-a eliminat in cel mai urat si chinuitor mod prin care cineva ar putea disparea.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu cred nici în Iehova,
Nici în Buddha-Sakya-Muni,
Nici în viaţă, nici în moarte,
Nici în stingere ca unii.

Visuri sunt şi unul şi-altul,
Şi totuna mi-este mie
De-oi trăi în veci pe lume,
De-oi muri în vecinicie.

Toate aceste taine sfinte
-Pentru om frânturi de limbă –
În zadar gândeşti căci gândul,
Zău, nimic în lume schimbă.

Şi fiindcă în nimic
Eu nu cred – o, daţi-mi pace!
Fac astfel cum mie-mi pare
Şi făceţi precum vă place.

Nu mă încântaţi nici cu clasici,
Nici cu stil curat şi antic –
Toate-mi sunt de o potrivă,
Eu rămân ce-am fost: romantic

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, doar tu.

"Treaba unui text literar este acela te a te face sa te simti bine, sa inteleg sentimentele autorului si eventual o invatatura. "
Da, cand esti pe clasa a 4-a.
Dar dupa aceea se invata o teorie literara. Ti s-a mai explicat altadata.

In rest, nu stiu din ce vagauna a Internetului iti iei tu informatiile, dar avand in vedere restul intrebarilor tale pline de greseli e foarte clara situatia.

De curiozitate, e ceva ce iti mai place la scoala, o materie acolo? Nimic? Stai acasa, are mama bani sa te tina in spinare.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Iti voi raspunde fara ironie.
Solutia este aceea de a mari numarul de materii care sunt ofertate de scoala din care copilul alege, de asemenea transformarea Literaturii Romane intr-o materie unde copii isi pun mintea la contributie pentru a afla ce vrea sa transmita autorul intr-un text literar. De asemenea ar trebui sa nu existe conceptul de repetent, fiecare copil ar trebui sa primeasca o diploma pentru aboslut orice lucru la care este bun. De exemplu nu stie absolut nimic dar stie sport, pe asta va primi diploma si pe asta va trai, sau nu stie nimic dar stie si e pasionat de electricitate. El va urma o cariera de electrician dupa ce isi va realiza studiile superioare si va trai pe asta chiar daca avea nota 2 la orice materie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Sunt perfect de acord cu tine.Ce zici, n-ar fi bine să se acorde o diplomă și pentru elevul care petrece pauzele într-un mod cât mai liniștit? El poate deveni călugăr/măicuță, chiar dacă nu știe să citească))

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Mi-e mila de voi, v-ati lasat indoctrinati de statul roman... nu e de mirare... de parca nu ar fi o dovada si faptul ca Romania e pe locul 52 ca "cel mai bun invatamant". De asemenea e treaba parintilor ca copilul sa invete sa citeasca si sa vorbeasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Mda,dacă s-ar acorda diplome și pentru respirat, așa cum vrei tu, România clar ar ajunge pe primul loc.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Taci ca ai doar 12 ani (asa afirmi tu cel putin). Profesorii mei din generala erau de acord cu mine, pana si profesorii de la Onicescu sunt si comentezi atata...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Numai 10sad

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Sictir.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai citi conspirații pe internet.
Dacă s-ar dori ca Eminescu să fie uitat, 15 ianuarie n-ar fi fost aleasă, la propunerea lui Eugen Simion, Ziua Culturii Naționale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai trebuie sa creada si cineva in conspiratiile alea.
Unii fix pentru asta se nasc si se educa.
Sa fie manipulati de alti prosti.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Cospiratiile sunt adevaruri. Ele sunt adevarurile cautate de oamenii care stiu ca ceva nu e in regula, pe langa ca ne sunt date pe tava le mai si ignoram...ne punem baza in guvernul asta pacatos si... spunem "Te drecu" si ascultam Satra Benz ca e la moda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ok, de ce l-ar fi omorât Titu Maiorescu pe Eminescu? De ce ar fi vrut Slavici să-l vadă mort?
Eu am citit ceva din activitatea lui jurnalistică și nu găsesc motive.

Răspuns utilizator avertizat