| Raluca199427 a întrebat:

Doar eu sunt de parere ca sentimentele si toate emotiile noastre, pornesc din creier? happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde altundeva daca nu? Din inima?

| Raluca199427 explică (pentru anonim_4396):

Inima nu are nici o treaba dupa parerea mea. Tocmai de aia intreb sa vad daca mai e cineva de aceeasi parere cu mine big grin.

| Raluca199427 explică (pentru Raluca199427):

Si nu inteleg de ce uni zic : inima imi spune sa fac asa, inima imi spune sa nu fac asa... thinking
Creierul e comanda, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raluca199427):

Avand in vedere ca majoritatea oamenilor sunt prosti, sa nu te mire ca spun asa ceva. Intreaba ce e dragostea pe un prost si o sa iti zica " ca vine din inima sau suflet. Dar dragostea e doar o combinatie ( am un lapsus, am uitat cuvantul potrivit ) de substante chimice in creier, nimic mai mult. Dar de la cine pretentii.

| Raluca199427 explică (pentru anonim_4396):

Stiu la ce reactie de referi, nici eu nu stiu acum cum ii zice.
Zilele trecute am citit : 'Dragostea nu dispare, ci doar mintea capabila sa o inteleaga, ai grija la gandurile tale caci tu cu ele iti faci viata. Iubire, ura, panica etc sunt doar produse de tine. Renunta la inima ca un simbol al dragostei '. Cred ca citatul asta a zis tot big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raluca199427):

EU cred ca daca ar fi existat suflet si sentimentele ar fi venit de la asa ceva, dragostea nu ar mai disparea. Uite relatii de zeci de ani care sfarsesc prin divort. De ce? nu mai e ce a fost la inceput, dragostea s/a dus de mult. Poate stateau din obligatii ( copii sau ceva de genul ) dar cei 2 poate se simteau ca dracu in relatia lor.

| Raluca199427 explică (pentru anonim_4396):

De obicei, relatiile nu merg pentru ca nu exista comunicare si au o gandire cam saraca. Iubirea mai se domoleste cu ani ( o spune o prietena de e a mea casatorita de 9 ani si cu doi copii dar tot sunt impreuna si fericiti ) si atunci intreb de ce unele cupluri pot iar unele nu? Nu vorbesc de iubirea cu fluturi in stomac, ci de o iubire mai calma si linistita, dorinta de a fi cu celalalt. De aia cred ca noi singuri ne facem viata in orice domeniu, nu doar relatii si iubire

| Raluca199427 explică (pentru Raluca199427):

Adicaaaa noi ne facem viata prin felul nostru de a gandi. Cum ne e gandirea asa ne e viata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raluca199427):

EU am vazut azi ceva cand am venit de la munca, care nu o sa mai vad pana o sa mor. Astept la semafor (avand rosu ) si vad in fata un autobuz. Din el coboara intai un mosulet ( pe la 80 de ani asa) si dupa intinde mana ca sa ii ofere ajutor sa coboare si babutei lui. Dupa ce ea a coborat el ii saruta mana si ea il pupa pe fata. Ii baga mana sub brat si pleaca amandoi incet incet in lumea lor. Si chiar ma gandeam. " E incredibil, poate sunt impreuna de mai bine de 50 de ani, dar exista dragoste si respect ca in prima zi". Ceva care nu prea vezi in ziua de azi. Zilele trecute am fost la cumparaturi si era si un cuplu de romani. EL " hai fa odata, ce tot faci ", ea " stai iubi ca am vazut ceva care imi place". Cam arata mentalitatea la multe relatii in ziua de azi. Ti/am spus tot romanul asta referitor la relatii si chestii de genul.

| RAY a răspuns (pentru Raluca199427):

Ca sa intelegi si tu,creierul uman are doua sectoare unul limbic si unul rational,cand x spune o simt ca inima mea imi spune ca il doresc dar ratiunea imi spune ca nu e bine in fapt e un conflict intre sistemul limbic care se afla in spatele capului si neurocortexul aflat in fata capului,e sistemul limbic este unul mai primitiv care are la baza supravetuirea,reproducerea, empatia,iubire,socializarea pe cand sistemul rational are la baza ratiunea, gandirea logica, creativitatea e bine ca sa alegi varianta rationala de multe ori confundam ratiunea cu frica, nu facem x ca ne e frica, frica e produsa de amigdala din creier, daca nu ai avea amigdala ti-ar fi egal ca sari de la 9 etaje in sus

39 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu, şi doar întreaga comunitate ştiinţifică.hee hee

| Speed99 a răspuns:

Totul porneste din creier.

| Drimmero a răspuns:

Nu se stie exact de unde vin, eu zic totusi ca de la inima vin sentimentele, creierul si inima sunt la fel de importante, daca esti in moarte cerebrala tu traiesti datorita inimii, dar daca inima nu mai bate o secunda, nu mai traiesti deloc.

Eu unul sunt de parere ca sentimentele vin din inima, ea e cea care te face sa ai suflet si da o frumusete vietii.

| Habbsha a răspuns (pentru Drimmero):

Inima e doar un organ care pompează sânge. Noi o asociem cu sentimente, emoții și blabla. Chestii pe care le simțim datorită creierului și rațiunii noastre.
De ce crezi că doar inima îți reprezintă sufletul?

| Drimmero a răspuns (pentru Habbsha):

Se zice ca omul e format din 3 componente : partea fizica, unde se afla organele, constructia, oasele, pielea.
Partea a 2-a ce tine de psihic si constiinta, iar partea a 3-a sufletul sau metafizicul, partea cea mai abstracta care sapa omul si mai mult in propria inchisoare.

E locul ales de mine pentru a-mi reprezenta sufletul, e locul potrivit.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Http://www.psihoterapie-integrativa.eu/......in-emotii/

Tu te referi în mod abstract.dar cu adevărat, emoțiile vin din ariile corticale ale creierului.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nu contrazic stiinta, poate chiar au dreptate cand vine vorba de aparitia emotiilor si de activitatea cerebrala.

Eu ma refer in modul abstract, aia e baza la om!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Baza la om este creierul man,in creier se produce absolut totul, in fapt discutam de doua parti extrem de importante ale creierului
sistemul limbic =sectorul care guverneaza emotile omului si creierul reptilean care se ocupa cu reproducerea,supravetuirea, instinctele toate aceste lucruri le au si mamiferele
Omul in cursul evolutiei sale tia marit o zona a creierului care noi o numim neurocortexul
zona asta este numita zona ratiuni, creativitati, inteligentiei, constintei etc
omul are cel mai mare neurocortex raportat la inaltimea si greutatea unei finte din regnul animal
desi nu exista nici un suflet nimic metafizic, exista doar evolutie atat

| TheLifeIsGood a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt de acord, nu degeaba se spune ca trebuie sa gandesti uneori cu inima, nu cu creierul.

| Drimmero a răspuns (pentru TheLifeIsGood):

E si o vorba : ' a ales cu inima', de aici vine, uneori e bine sa asculti de ce iti spune inima, sa lasi ceea ce-ti dicteaza creierul, doar in unele cazuri, de obicei e bine sa asculti de ratiune, ca sa supravietuiesti.

| TheLifeIsGood a răspuns (pentru Drimmero):

Ai dreptate happy

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man un om fara inima care ar avea ceva artificial care pombeaza sangele nu ar simti iubire? psihopati nu au inima te pomenesti a?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

La prima intrebare nu sunt in masura sa raspund, in timp ce psihopatii au o dereglare atat psihica, cat si emotionala si ii pune in situatia de a comite lucruri irationale.

Si un psihopat poate sa iubeasca, dar in modul lui.

| Raluca199427 explică (pentru RAY):

Exact asta am intrebat si eu. Daca isi face cineva transplant de inima si inima sa noua e plina de ura, atunci unde o sa ii fie iubirea lui?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Creierul face ca inima sa bata

| RAY a răspuns (pentru Raluca199427):

Nu are sens, ura e doar un sentiment cauzat de sistemul limbic aflat in creier nu de inima

| TheLifeIsGood a răspuns (pentru Raluca199427):

Logica ta este de nemasurat! Cum poti pune o asemenea intrebare? laughing

| CleanHeart a răspuns:

Așa si este

o zi bună! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treaba are creierul cu sentimentele omului?! N-ai avut niciodata molii in stomac? De acolo pleaca sentimentele si emotiile noastre, precis! rolling on the floor)
Nu, cunosc si altii adevarul.

| TheLifeIsGood a răspuns:

Dap :-) Nu știu ce cred alții, dar eu zic că cele menționate mai sus pornesc de la inimă :-D

| Raluca199427 explică (pentru TheLifeIsGood):

Daca iti faci transplant de inima, inima ta e scoasa din corpul tau si donatorul are ura in inima? O sa ai doar ura? ( e doar un exemplu, nu ma refer la tine ).

| RAY a răspuns (pentru TheLifeIsGood):

Pornesc de la creier, inima este un organ care pombeaza sangele atat

| Raluca199427 explică (pentru RAY):

Eu inteleg foarte bine, pentru ca citesc despre asa ceva, numai ai vazut ca sunt persoane care nu sunt de acord si nu accepta ca inima este doar un organ. De aia si spuneam de iubire ca ea nu dispare ci doar mintea capabila sa o inteleaga. E citatul dintr-o carte de psihologie si de asemenea l-am gasit si intr-o carte despre autosugestie si afirmatii pozitive big grin.

Deci sunt total de acord ca inima nu are nici o treaba cu nimic in afara de faptul ca pompeaza sange si bate in piept. Inima mi se pare ca e doar 'sigla' iubiri.

| RAY a răspuns (pentru Raluca199427):

Oamenii dogmatici cu credinta, nu ai ce le face Raluca

| Drimmero a răspuns (pentru Raluca199427):

Inima e cel mai important organ al corpului,, nu e doar sigla iubirii, gandeste-te ca o secunda daca nu-ti mai bate, nu mai traiesti, cand creierul iti este afectat si esti intr-o moarte clinica,, inima daca e puternica te tine in viata, chit ca esti o leguma, dar inca te mai tine in viata.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Toate organele sunt importante, ce te faci fara rinichi, plamani, ficat, stomac, tu stii ce anume face ca inima sa bata?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Eu am zis ca in circumstanta aia inima e ultima care cedeaza, toate organele sunt importante, fireste.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ultimul organ cedeaza creierul nu inima

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mai bine ar ceda primul, ar fi mai putin dureros big grin

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cedarea de multe ori ne umileste Ego-ul