| anonim_4396 a întrebat:

Doar mie mi se pare că persoanele de culoare au ceva special în voce? Parcă o blândețe pe care nu o găsești prea des în vocile albilor...desigur, mă refer la domeniul muzical.
Poate, totuși, e o simplă coincidență că mai toate vocile ale persoanelor de culoare pe care le-am auzit mi s-au părut că sună deosebit...

14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Mie mi se pare ca vocile lor suna la fel in majoriatea cazurilor, au flow-ul ala, au o voce mai ritmata, negrii sunt buni ca artisti muzicali, au numai legende in ale muzicii in special.

| Freya1 a răspuns:

Într-adevăr cei de culoare au o voce foarte faina.

| Catrice a răspuns:

Ah credeam că te referi la maneliștihee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

"Numele tău de azi îl voi uita,
Chiar dacă-mi plânge de dor inima...
Singurătatea soră îmi va fi
Și lacrimile nu se vor opri..." sad

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Gata, m-ai băgat în depresie crying

| DonEduardo a răspuns:

Rap-ul a fost inventat de oamenii de culoare. Daca rap-ul e un stil bland...Dar ai dreptate, au ceva unic in voce. Insa probabil ni se pare asta pentru ca suntem albi. Pun pariu ca si lor vocile noastre li se pare ca suna foarte diferit.

| StrongHeart a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu doar rapul, negrii au fost primii cantareti de blues, jazz si da, dincolo de ce crede majoritatea, rock.
Probabil ca e ceva genetic, se poate spune ca au muzica in sange.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Clar ceva special, dar blândețe nu e cuvântul la care mă refer. Am auzit oameni de culoare răspunzând la întrebarea asta și spun că este "the struggle"=încercarea. Au o anumită durere în voce, dar nu durerea aia care își plânge de milă. Durerea care se transformă în putere și trece peste orice obstacol.

Ca mențiune, un rol în joacă și accentul urban specific.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Blandete? thinking

| Eisenheim a răspuns:

Se numește sintetizator de voce laughing e un aparat laughing eu am auzit și în realitate și nu e ca in videoclipuri laughing

| Ødegaard a răspuns:

Are Snoop Dog o blândețe ce n-am pomenit

| StrongHeart a răspuns (pentru Ødegaard):

De ce va raportati doar la rap? De James Brown, Bob Marley, Stevie Wonders, Ray Charles, Bill Withers nu ati auzit?