| Vasilius95 a întrebat:

Două întrebări pentru voi.
Unu. Albert Einstein a fost în adevăratul sens al cuvântului ateu sau mai degrabă agnostic?
Teoriile sale despre Univers și divinitate se contrazic și sunt sigur că adevărul este undeva la mijloc.

A doua întrebare.
Masotti și Metisul sunt unul și același user?
Dar Rosalia și TheFox?
De ce se vehiculează aceste dubii pe aici?

Răspuns Câştigător
| Natalie4u a răspuns:

În ceea ce privește convingerile sale religioase, Einstein a fost destul de ambiguu și a folosit termeni precum "ateu", "agnostic" sau "non-religios" în diferite contexte. În general, el nu a acceptat o concepție tradițională a unei divinități personale și nu a urmat nicio religie instituționalizată, dar a exprimat uneori admirație pentru ordinea și structura universului, pe care o percepea ca pe un fel de manifestare a unei entități superioare. În cele din urmă, modul în care definim "ateism" sau "agnosticism" poate varia, astfel încât există o anumită subiectivitate în interpretarea convingerilor sale.

Masotti, Metisul, Rosalia și TheFox sunt utilizatori diferiți pe această platformă. Este posibil ca unele persoane să fi avut îndoieli cu privire la identitatea lor din diverse motive, cum ar fi asemănarea stilului de scriere sau utilizarea acelorași subiecte de discuție.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Einstein era panteist