| Nitunitu a întrebat:

Dragi adolscenti cu varste cuprinse intre 12 si 17 ani:

Eu nitunitu si utilizatorul Onlyyou77 ne-am gandit la voi si la viitorul vostru stiind si vazand pe TPU prin ce treceti sa va informam de urmatoarele:

Aveti o copilarie grea si o sexualitate mult mai ridica la care sunteti expusi de la o varsta frageda.

In ziua de azi vedeti peste tot pornografie (la tv, pe strada, la concerte, in reviste, pe internet, etc)

Voi trebuie sa stiti ca acum 16 ani nu era asa de multa sexualitate si varsta la care fiecare isi exploata sexualitatea era undeva pe la 18-25.

Ati intrat in o lume care este in plin picaj din mai multe puncte de vedere si trebuie sa intelegeti ca e mai bine sa va abtineti de la a va explora sexualitatea pana la 18 ani.

Unii dintre voi aveti buletin, altii poate nici nu l-au facut inca dar vedem ca sunt din ce in ce mai multe fete de 13-14 ani insarcinate sau dezvirginate, baieti de 12-13 ani care se satisfac singuri si asta ne doare undeva in suflet pentru ca nu stiti la ce va expuneti de mici.

Ganditi-va ca voi sunteti copii si trebuie sa va traiti copilaria, nu sa va aruncati toti anii cei mai frumosi in spate si sa ajungeti sa plangeti mai tarziu.

Va puteti abtine de la acest lucru chiar daca vi se pare greu si pe viitor o sa intelegeti ca a fost o alegere buna.

Eu, Onlyyou77 si altii am trecut prin varsta voastra si vrem sa va prevenim de ce greseli puteti face tocmai ca sa le evitati. Voi inca nu ati ajuns la varsta noastra si dorim ca sa ajungeti la ea cu sufletul impacat ca nu aveti traume din copilarie cu acest subiect si anume *sexul*.

Probabil ca nu aveti o relatie deschisa cu parintii vostri despre acest lucru, probabil ca anturajul va este mai apropiat si vreti sa faceti ca ei sa fiti cool dar nu e o alegere buna.

Ascultati de parintii vostri si pastrati-va inocenta macar pana la majorat chiar daca urla hormonii in voi de la varste foarte mici.

Aveti grija de voi si speram ca v-am mai deschis un pic mintea.

Axati-va pe ceea ce vreti sa fiti in viitor: Actori, artisti, cantarete, pictori, scriitori, etc...

Nitunitu

Imi e dor de copilarie, de acele momente in care zambeam si ma jucam cu copiii pe afara. Imi e dor sa joc lipa, sa ma uit la desene.

Imi e dor de inocenta ce o aveam, de primul pupic pe obraz si de prima floare oferita unei fete.

Imi e dor de clipele cand ma certa mama si in loc sa ma supar pe ea acum as fi luat-o in brate plangand de fericire ca ma iubeste.

Onlyyou77

Nu va pot spune decât să va bucurati de copilărie căci e doar una, când eram mică îmi doream să fiu mare iar acum ca am crescut regret acest lucru. Adolescenta și copilăria sunt o perioadă din viata noastră în care trebuie să ne dezvoltam frumos, să ne facem prieteni cu personalitate frumoasa, să ne cunoaștem și sa ne dezvoltam respectul de sine.
Să nu ne grăbim sa creștem căci avem timp de toate. O să ne saturam sa facem sex si alte prostii dar la o anumită vârstă ne va fi greu sau chiar imposibil sa ne jucam cu păpușile \ mașinuțele sau să ne jucam afara cu prietenii ascunsa, prinsa și altele.

Cu o lacrima de fericire pentru cei ce au inteles,

Nitunitu si Onlyyou77

27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti exemplul tipic la care s-au referit ei in intrebare. Mic, naiv si fara viitor.

| whatevernvm a răspuns:

Intrebarea asta e pusa pe bune?

| RainmakerX a răspuns (pentru whatevernvm):

Da, este pusa pe bune...

| whatevernvm a răspuns (pentru RainmakerX):

Cine mai sunt si nefericitii astia doi?

| RainmakerX a răspuns (pentru whatevernvm):

2 utilizatori ai acestui site? * Nu cunosc *

| RAY a răspuns:

Sexuualitatea si descoperirea sexualitati sta in natura umana

| Drimmero a răspuns:

Va pierdeti timpul de pomana dandu-i Cocinei apa la moara, lasati trollul unde ii este locul!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

laughing Tu le zici lor sa nu o mai bage in seama cand si tu la orice avant o bagi in seama.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Cat imi place sa-mi bat joc de bietul natarau, habar n-ai rolling on the floor)))). De cand ii iei apararea trollului? Te-ai dat cu el?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Sa iau apararea? laughing daca ziceam " ba nu mai face misto de ea" si alte chestii "macho" mai ziceam dar asa.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Asta mai lipsea/

| LoveSleep a răspuns:

E greu să pui lucrurile cap la cap și e greu să gândești puțin.
Tu crezi că o să țină cineva cont de toate căcaturile de aici? Dacă chiar voiai să faci ceva util, te axai pe importanța protejării, nu a abstinenței. Sarcinile nedorite și BTS-urile apar datorită faptului că persoanele implicate nu cunosc riscurile aduse de sex. Cea mai bună soluție e ca ei să se protejeze.
Pune un puști de 17 ani să aleagă dacă să facă sex cu fata aia bună de la petrecere sau să n-o facă și știm amândoi ce-o să aleagă, indiferent ce mesaje de incurajare i-ai da tu. Singurul lucru pe care îl poti schimba e cum s-o facă. Sexul e un subiect tabu din cauza ta și a oamenilor ca tine. Fetele de 12 ani rămân însărcinate pentru că nu a discutat nimeni cu ele pe tema asta. Și te asigur că 80% dintre ele știu că "nu e bine să faci sex".

Înțeleg și punctul tău de vedere, că avem timp de sex și că trebuie să ne bucurăm de copilărie și toate alea. Doar că, dacă chiar vrei să faci ceva util, axează-te pe ceva ce poți schimba.

| Doub a răspuns:

"Cu o lacrima de fericire pentru cei ce au inteles"- profund

E ok ce faceţi, simpatic, drăguţ, dar ar trebui să înţelegeţi că nu prea îi pasă nimănui.

~Sfârşit~

| RainmakerX a răspuns:

V-am mai spus si la intrebarea trecuta...

Mergeti si faceti un blog sau ceva care sa ajute cu adevarat daca tot aveti timp si vreti sa ajutati!

Aici nu o sa citeasca copii! Eu am 18 deci nu ma incadrez celor carora le este adresata intrebarea.

Probabil ca asa suntem toti cei de aici!
Imi pare rau sa spun asta dar pana la urma nu ati ajutat niciun copil cu aceasta intrebare... Toti sau aproape toti suntem majori!

Daca vreti sa ajutati pe cineva atunci le puteti raspunde la categoria "Dragoste si sex". Acolo sunt destui copii care au nevoie de explicatii.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Sunt de acord cu voi 2.
Baietii si fetele au descoperit mult prea devreme sexul si sunt din ce in ce mai tentati sa o faca chiar de la 12 ani in loc sa aiba o copilarie fericita, copilaria este unul dintre cele mai frumoase lucruri din viata si merita sa fie traita cand o sa ai 13-14 ani in sus acele vremuri nu o sa se mai intoarca acele zile cand te jucai cu masinutele sau cand te dadeai in leagan si jucai ascunselea cu prietenii nu o sa mai fie.
Eu zic ca cauza problemei asteia este televiziunea romana unde acolo se promoveaza la greu prostia si scenele sexuale si copii se uita acolo la felul cum se comporta vedetele care vor numai sex si zic ca de ce nu ar face si ei ca vedetele, multi iau asa zisele vedete din Romania ca exemplu si de acolo porneste totul fiindca acolo se promoveaza prostia si sexualitatea cel mai mult, emisiunile ca Asistentele si Un show pacatos ar trebui sa fie si scoase din grila ca sunt si niste porcarii si din chestiile alea altii invata numai tampenii, asta e adevarul.

| UnBroken2016 a răspuns:

Imi si imaginez cati copii or sa citeasca tot romanul asta. Chiar credeti ca cineva se va schimba citind asta? Sunteti chiar atat de naivi? As spune alt cuvant dar se sterge dupa raspunsul si chiar sunt curios de raspunsul vostru. Trebuie sa fii exagerat de naiv ca sa crezi ca schimbati pe cineva. Pacat de varstele voastre.

| Nitunitu explică (pentru UnBroken2016):

Nici Goliath nu trebuia sa cada.

| Deaad a răspuns:

Lasa-i sa se **** linistiti frate.
Ce treaba ai tu ca raman alea insarcinate la 14 ani?
Esti cumva tatal lor? Esti vreo ruda de-a lor?
Iti pasa prea mult si nu e bine.
Tu daca ti-ai trait copilaria foarte frumos ce te mai intereseaza de altii?

Nu am nimic cu sexul dupa 15 ani sa spunem.
Daca e prost,o va lasa bortoasa.
Inteligentii nu fac chestia asta.

Si porcaria pe care ai spus-o cu masturbarea,e consumata de mult timp.
Mai terminati in *** cu procariile astea.
Nu pot sa cred ca mastrubarea inca este tabu.
Nu-si pierd copilaria,fiecare a trait-o candva foarte frumos.
Daca se maturizeaza mai devreme,asta e si nu vad nimic de condamnat.
Acum, ca majoritatea sunt cretini si doar se cred "maturi" dar de fapt vor sa fie cool, asta e alta problema.

E un **** de postare.
Solidaritatea voastra nu are ce cauta aici, e pe dinafara total
Fiti solidari si pasatori cu familiile voastre si cu prietenii vostri, nu cu necunoscuti.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu prea apreciaza oamenii sfaturile astea, si li se par ridicole. Se pare ca ma aflu printre putinii care sunt virgini la 18 ani si nu se grabesc sa piarda asta laughing bravo noua! laughing e greu sa manifesti auto-control in ziua de azi, cand majoritatea is o buna parte din timpul destinat meditarii cu gandul la fantezii erotice. Voi v-ati facut datoria de a-i sfatui sau de a-i avertiza. Nu prea aveti succes la convingere, insa cine e receptiv si destept sta un pic pe ganduri. Un barbat (se aplica principiul si in cazul sexului feminin) adevarat nu e un pervers, care intoarce capul dupa orice fund, sau pune botul la orice reclama de pe internet cu tenta sexuala. In fine, nu prea e locul potrivit pentru astfel de sfaturi, gestul e oricum de apreciatwinking

| Nitunitu explică (pentru VelaJohnny):

Multumim mult Johnny. Daca are un impact bun pentru cel putin o persoana suntem fericiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricât ai limita accesul la tv, internet, reviste etc., copiii tot vor auzi cuvântul "sex" și vor încerca să afle ce înseamnă.
Iar a le spune "vei afla când mai crești" sau "nu e bine să faci asta decât după atâția ani" fără niciun fel de explicații nu duce decât la o dorință mai mare de a face lucrul respectiv, în special în timpul adolescenței când lumea începe să descopere și să se autodescopere.
Dacă voi chiar vreți să schimbați ceva, comportați-vă ca niște oameni "maturi și trecuți prin viață" precum vă lăudați pe aici și învățați-i pe copii și adolescenți ce este sexul, ce se întâmplă, consecințe și cum să se protejeze, nu vă ascundeți în spatele "dar eu i-am spus că nu e bine ce face" și gata.

| Nitunitu explică:

Coquina,

In primul rand eu si Onlyyou77 suntem cunostinte pe TPU.

In al doilea rand eu sunt logodit, iar ea este cu capul pe umeri si foarte inteligenta pentru varsta ei incat sa nu bage la suflet cuvintele tale. Chiar as putea spune ca ii va merge foarte bine in viitor pentru ca e capabila sa fie independenta.

Daca ti-ar pasa pe jumatate cat ii pasa ei de copiii accestia care o iau razna de la o varsta frageda in legatura cu sexualitatea ai fi o mama extraordinara in viitor.

Sufletul tau e cam negru si asta poate pentru ca nu vrei sa accepti lumina in el prea multa.

Nu iti face griji, si pentru tine exista speranta. Deschide-ti mintea si sufletul, invata sa convietuiesti langa oameni respectandu-i si vei fi apreciata.

| Coquina12 a răspuns (pentru Nitunitu):

Tony Poptamas, tu esti?

| Nitunitu explică (pentru Coquina12):

Nu ma regasesc in ce crezi tu ca spui acolo.

Si ca sa iti raspund elegant nu umple pagina asta te rog cu amprentele tale, lasa-i pe cei carora le este adresata sa vorbeasca.

| ambicio a răspuns:

Acest site este creat pentru a ajuta oamenii nu pentru a promova prostia. Scuze ca spun asta dar rămân dezgustata de răspunsurile ta.

| Адина a răspuns:

*Lacrimă*
Cred că mi-am pierdut 30 de secunde din viaţă să-i citesc răspunsul lu' aia cu ''12'' în nume.