| BeliveinJesus a întrebat:

Dragii mei,

Va scriu aceste randuri pentru ca va observ confuzia in ce priveste lumea din jurul vostru si societatea in care ne gasim cu totii:

Nu o sa va umplu capul cu lucruri inutile, sa mergeti la Arsenie Boca sa va rugati, sau sa pupati moastele vreunui sfant.

Nu,

Cea ce vreau sa va demonstrez este ca de la inceputul lumi asteia in care traim se da o lupta spirituala intre bine si rau, adica intre Lucifer si Iisus Hristos si anume lupta pentru suflete.

La inceput nu exista universul acesta in care noi traim ci exista doar Raiul. Motivul pentru care noi nu vedem Raiul este acela foarte bine intemeiat prin care Imparatia lui Dumnezeu este in o alta dimensiune pe care ochii nostri fizici nu o vad.

Lucifer era cel mai frumos dintre ingeri (existau numai ingeri la inceput) si cu timpul acest inger plin de intelepciune care era inzestrat cu o frumusete rara a devenit mult mai obsedat de el si de ce ar putea el sa faca sa fie mai presus de Iisus Hristos in fata lui Dumnezeu Tatal.

Acolo in Rai a izbucnit un conflict si o treime din ingeri erau de partea lui Lucifer. Iisus Hristos putea sa il spulbere imediat dar stia ca asta nu ii va fi de folos.

Lucifer era singurul care avea liber arbitru in a lua decizii in afara de Iisus Hristos si Dumnezeu Tatal.

Acesta a fost izgonit din Rai impreuna cu cei o treime de ingeri care acum se numeau ingeri decazuti.

Chipurile lor si-au pierdut lumina, au capatat forme hidoase si au devenit demoni.

Dumnezeu a creat pamantul si universul si l-a creat pe Adam din pamant si apa si i-a oferit suflarea vietii.

Apoi a urmat Eva.

Lucifer a vazut asta ca pe o oportunitate de a ii indemna pe cei doi sa muste din fructul pomului vietii. Dumnezeu le-a dat celor doi liber arbitru si ei nu cunosteau pacatul pe atunci trupurile lor fiind acoperite cu o mantie luminoasa alba si mintea neavand nici un gand de rau, absolut nimic.

Ei au muscat din mar si Dumnezeu i-a izgonit din Gradina Edenului.

De acolo a inceput lupta intre bine si rau. Oamenii au inceput sa aiba posibilitatea de a alege intre bine si rau si raul fiind mai usor de facut asa au ales cel mai multi.

Lumea a evoluat si am ajuns aici, 2016 unde exista crime, violuri, omoruri, inselaciuni si tot ce e mai rau. Rar mai vezi cate un om bun caruia orice i-ai face nu se va supara pe tine sau nu se va razbuna.

Acum ca sa intelegeti cat mai multi si cei de o varsta frageda si cei mai intelepti.

Raul ne inconjoara peste tot pentru ca Lucifer si Armata Iadului de demoni sunt continuu pe pamant, lucrand ca oamenii sa pacatuiasca cat mai mult si sa umple iadul cu cat mai multi pacatosi care sa refuze dragostea, iubirea si viata vesnica oferita de Iisus Hristos.

Scopul lui Lucifer este distrugerea Familiei, a binelui, a tot ceea ce inseamna placut de catre Iisus Hristos si Dumnezeu tatal.

Vedem asta la tv, la stiri, la radio, pe strada, in cluburi, peste tot unde mergem.

Demonii exista si nu trebuie sa ii vedem ca sa credem. Trebuie sa ne cunoastem adversarul ca sa il putem infrunta. Acele ganduri care iti vin in minte cand ai de facut o decizie si o iei pe cea care iti face bine tie si provoaca tristete altora sau suferinta, acele momente cand esti cu iubitul iubita si vreti sa va dezvirginati inainte de Sfanta Taina a Casatoriei. Acele momente cand crezi ca esti singur/a si te poti masturba fara ca sa te vada sau sa stie nimeni.

Dumnezeu stie tot ce facem noi absolut tot si inca ne mai iubeste si ne asteapta ca sa ne intoarcem cu fata la el.

Cei care nu sunt cu Dumnezeu sunt cu Lucifer si ii asteapta chinul etern al Iadului. Atentie aici pe pamant traim 80 -90 -100 de ani si dincolo este o eternitate. Adica nu mai exista cale de intoarcere si etern inseamna +infinit ani de dupa moarte incolo.

Cu toate acestea oaamenii se intrec in averi, fetele se dezvirgineaza la o varsta frageda, raman insarcinate si avorteaza trimitand copii inapoi la Iisus Hristos devenind ingeri.

Cum sa va traduc totul pentru anul 2016 in care ne aflam. Nu trebuie sa traiti exilati de lume pentru a merge pe calea vietii a lui Iisus Hristos, trebuie doar sa respectati cele 10 porunci, sa cititi biblia, sa va deschideti inima si sa il lasati pe Iisus Hristos sa intre in sufletul vostru si ca Sfantul Duh sa lucreze in voi.

Va puteti ruga acasa cand sunteti singuri sau la biserica sau pe o banca sau oriunde. Nu este neaparat nevoie sa vorbiti cu gura deschisa ca sa va auda Iisus Hristos. Iisus Hristos va aude gandurile, vocea mintii voastre, in schimb demonii si nici Lucifer nu.

Folositi-va de acest lucru si comunicati cu Iisus Hristos. El va va auzi si va va ajuta. El va trimite armata de ingeri impreuna cu ingerul vostru pazitor si va va apara in realitatea spirituala pe care nu o vedem.

Rugati-va, dar nu va milogiti. Dumnezeu nu vrea oameni milogi, vrea oameni care stiu ce vor si care sunt dispusi sa mearga pana la moarte si dupa cu credinta lor aceasta e calea pe care si-o doresc.

Cand ai de luat o decizie ia-o pe aceia care nu raneste pe nimeni si care te ajuta si pe tine, daca primesti o palma spune-i ca il sau o ierti. Simte cum toata natura asta din jurul tau a fost creata pentru tine si toti ceilalti si cand atingi o floare simte-i bucuria pentru ca desi a murit fiind taiata de la radacina si indepartata de la familia ei a ajuns la tine in maini pentru a fi oferita cuiva din dragoste.

Iubirea naste o iubire si mai mare si in curand o sa vedeti ca o sa ajungeti sa plangeti asa cum fac si eu cand auziti sau vedeti ca un om pe care il considerati dusman inainte acum sufera.si va plange sufletul sa il vedeti sau o vedeti cum se stinge in lacrimi. Atunci o sa va duceti si o sa il sau o sa o mangaiati si o sa simtiti cum va cuprinde un sentiment pa care nu l-ati mai intalnit pana acum.

Veti vedea ca viata voastra are sens si ca este atat de frumoasa precum nu v-ati imaginat vreodata.

Dumnezeu nu isi doreste ca voi sa fiti saraci cu banii daca la asta va ganditi.

Bogatului i se va da si saracului i se va lua si putinul pe care il are.

Mai usor ii este camilei sa treaca prin gaura acului decat bogatului sa ajunga in imparatia lui Dumnezeu.

Pot sa va spun ce am invaatat eu de aici. Nu trebuie sa fi sarac, trebuie sa cauti talentul pe care ti l-a dat Dumnezeu in sufletul tau si sa il exploatezi. Noi aici venim cu daruri, primul este viata, al doilea este talentul la ceva ce tu esti cel sau cea mai buna.

Fie ca esti bun/a la dans, la actorie, la scris, la altceva, ai acel ceva in tine.

Devino bogat/a pe propriile tale puteri si fara furturi, fara mismasuri, fara sa te milogesti sau sa oferi favoruri pentru a te ridica.

Sanatatea ti-o mentii atata timp cat mananci si bei tot ce este mai natural, dar asta nu inseamna sa te abtii de la ciocolata mereu sau sa nu bei suc niciodata.

Dumnezeu nu este atat de sever precum credeti voi, isi doreste doar sa ne intoarcem cu fata catre el, sa ii permitem sa intre in inima noastra si sa ne umple inima cu iubire neconditionata oferind si noi la randul nostru iubire altora si ajutor.

Stiu, este greu ca in o lume atat de cruda sa fi bun, dar fiind bun o sa cunosti oameni buni si daca te vor dezamagi iarta-i si spune-le asta din suflet.

In secunda asta un om se stinge din aceasta lume, un altul se naste, multi ajung in iad, putini in Rai.

Cat timp mai avem fiecare dintre noi nu stim, ceea ce stim este ca la un momendat peste mult sau putin timp vom infrunta moartea si atunci ni se va arata filmul vietii si vom regreta ca nu ne-am bucurat mai mult de ea.

Zambiti, fiti veseli, ce dar mai minunat decat viata iti putea da Dumnezeu?

Veselia este o permanenta stare de rugaciune catre Dumnezeu, daca ati fi veseli mereu asa cum ati fi daca ati castiga la loto o suma mare ce bine si frumos ar fi.

Aveti rude sau prieteni care au plecat de langa voi si v-ati fi dorit sa mai aveti timp sa vorbiti cu ei? Sa va cereti iertare pentru ca probabil v-ati certat?

Nu mai aveti cum in momentul acesta, dar ce facem cu cei care sunt in viata? Ii ignoram pana dupa ce mor si ne cerem scuze si plangem la morminte?

Ce veti face de acum incolo?

Stiind ca veti alege calea cea dreapta, va multumesc.

Lumea poate sa fie asa cum vrea ea, schimbarea e in fiecare dintre noi, nu trebuie sa asteptam apocalipsa pentru a fi salvati, putem sa ii salvam noi pe altii si in acest mod vom obtine si noi mantuire.

Iisus Hristos ne iubeste, ne iarta si ne asteapta acasa, dar cum poate iubi pe cineva care ii refuza iubirea?

16 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Mai bine ziceai de la început că ne mântuim dacă citim tot. Poate citea cineva mai mult de 2 rânduri.

Oricum, foarte frumos spus, felicitări! De unde putem cumpăra cartea? Primim și revistă porn0 cadou?

| Doub a răspuns:

N-am răbdare să citesc atât, dar oricum, interesant.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Doub):

N-ai pierdut multe oricum.

| RainmakerX a răspuns:

Imi pare rau sa te informez dar cred ca sunt singurul care a citit intrebarea fara sa sara randuri...

Daca vrei sa influentezi pe cineva atunci fa-ti un blog, canal de Youtube si gaseste oameni mari care sa te promoveze.

Aici nu te vede nimeni. *aproape nimeni*, motiv pentru care nu ajuti pe nimeni. *chiar daca vrei asta*

Si oricum... care este problema cu dezvirginarea inainte de casatorie?
Stii, unii vor sa se casatoreasca pe la +28 de ani. Nimeni nu asteapta atat.

Da, complet de acord... sa nu faca asta pana la 18 ani dar dupa ce ar avea?
Nu obligi pe nimeni, nu sechestrezi pe nimeni, nu omori... Pana la urma ce este gresit in asta?

| BeliveinJesus explică (pentru RainmakerX):

Ma bucur sa vad ca inca mai exista oameni care au suflet si sentimente si respect.

Ma bucur ca inca mai exista oameni...

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RainmakerX):

Man/girl si eu am citit "intrebarea" fara sa sar randuri si i-am pus cateva intrebari si sa-mi arate cateva surse dar se pare ca nici de asta nu e in stare.

| RainmakerX a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Am vazut. Nici mie nu mi-a raspuns la intrebari.
Scuze daca te-am jignit la partea cu "saritul de randuri"... de obicei utilizatorii nu au atata rabdare.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RainmakerX):

Wtf,sa ma jignesti? XD
Si de o faceai nu era mare lucru, nu prea bag chestiile astea in seama.

| Dariusuu a răspuns:

Frumos basm totusi.

Propun ca la subiectul 3 la limba romana sa se dea basmul acesta. Poate unii vor fi mai inspirati decat sa scrie Harap Alb.

| ShaOfHatred a răspuns:

"Lucifer era singurul care avea liber arbitru in a lua decizii in afara de Iisus "Hristos si Dumnezeu Tatal."
Acesta a fost izgonit din Rai impreuna cu cei o treime de ingeri care acum se numeau ingeri decazuti."
"Dumnezeu le-a dat celor doi liber arbitru si ei nu cunosteau pacatul pe atunci trupurile lor fiind acoperite cu o mantie luminoasa alba si mintea neavand nici un gand de rau, absolut nimic." - Daca imi arati unde is scrise astea, iti dau dreptate.
"Bogatului i se va da si saracului i se va lua si putinul pe care il are." -Serios?
"Mai usor ii este camilei sa treaca prin gaura acului decat bogatului sa ajunga in imparatia lui Dumnezeu."-Serios?
"
Sanatatea ti-o mentii atata timp cat mananci si bei tot ce este mai natural, dar asta nu inseamna sa te abtii de la ciocolata mereu sau sa nu bei suc niciodata. "-Prostii

Am o "problema" pentru tine:
Lucifer era cel mai frumos si mai puternic dintre ingeri.Dar in prostia si cu mintea sa de copil visator, isi doreste sa fie ca tatal(Dumnezeu). Dumnezeu il izgoneste din rai.Ca sa se razbune pe tatal sau, Lucifer ii corupe pe oameni pentru ca ei sa se intoarca impotriva lui Dumnezeu. Cine iti e mai simpatic?
1big grinumnezeu,care trebuie sa aplice legea SA in tot si toate.
2:Lucifer,care a fost izgonit pentru ceva nu foarte grav.
3:Oamenii,care sunt prinsi in mijlocul unui joc pe care nu il pot intelege.

| BeliveinJesus explică (pentru ShaOfHatred):

Iisus Hristos adica calea, adevarul si viata vesnica sau

Lucifer, maestrul minciunilor si focul vesnic in tortura vesnica.

Sper sa iei decizia corecta si sa ii ajuti si pe altii sa mosteneasca imparatia cerurilor.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru BeliveinJesus):

Si cum mi-ai raspuns la intrebare cu asta?

| BeliveinJesus explică (pentru ShaOfHatred):

Sa te Lamuresc pe cat de bine pot.

La inceput Existau Dumnezeu Tatal, Iisus Hristos, si ingerii. Capetenia ingerilor care dadea ordine catre acestia era Lucifer. Era plin de intelepciune si de o frumusete rara. Dumnezeu a dorit ca acesta sa fie primul care sa aiba dreptul de a avea alegere libera, adica de a nu fi robotizat in gandire. Aici s-a isczt un conflict pentru ca el isi dorea sa fie el pe tronul Lui Iisus Hristos adica primul dupa Dumnezeu Tatal. El a intors impotriva lui Iisus o treime din ingeri si Dumnezeu i-a izgonit pe acestia pierzandu-si lumina care o aveau in Rai.

Dupa care Dumnezeu a creat cerul si pamantul cu tot ce se putea mai bun pe el si omul. Adam a fost primul si Eva a doua. Eva l-a corupt pe Adam sa manance din fructul pomului vietii fiind impinsa de sarpe si au fost izgoniti din gradina Edenului. Acum a intervenit pacatul Inaintea lui Dumnezeu si de aici ei aveau ocazia de a alege intre bine si rau.

Deci toata aceasta lupta pe care o dam fiecare dintre noi este doar intre bine si rau, intre pozitivitate si negativitate.

Daca traiesti 80-90 de ani pe pamant o sa duci o lupta continua cu aceste lucruri. Forta binelui pe care vrei sa o intaresti si tot raul care vrea sa te opreasca in a deveni exact ceea ce trebuie sa devi.

Poti sa ai un tel, poti sa iti doresti sa devi cineva, poti sa devi boagata important este sa ii ajuti pe cei din jurul tau.

Nu bogatia este pacat ci dragostea fata de bani. Cand ajungi sa iubesti banii mai mult decat propriul suflet si pe Iisus Hrisots o sa vezi ca te intuneci la fata. Devi o persoana avara care vrea din ce in ce mai multi bani si oricat de multi ar fi nu sunt de ajuns si daca ramai fara nici un ban ajungi poate la sinucidere (Doamne fereste).

Banii sunt ochiul Diavolului, asa se spune, dar poti sa folosesti banii in scopuri bune si asta nu e rau deloc. Nu iti spune nimeni sa fi sarac/a, doar trebuie sa ai grija si de cei din jurul tau.

Nu sa iesi pe la tv si sa te lauzi ca ai cumparat cuiva o casa. Daca vezi un om al strazii poti sa ii cumperi o stucla de apa si un sandwich. Daca un copil se zbate intre viata si moarte intr-un spital si auzi de asa un caz si ai milioane de euro sigur poti sa il ajuti.

Asta a facut recent Christiano Ronaldo care a platit 80 si ceva de mii de euro pentru operatia unui copil. Initial vroia sa stranga fonduri pentru a ajuta dar intr-un final a ajutat el cu tot. Desigur putea sa nu se implice deloc si sa nu ajute cu nimic dar vezi tu Oamenii lui Hristos niciodata nu se vor da la o parte din misiunea lor.

Trebuie sa ne ajutam unii pe altii, fie ca avem un trecut urat sau frumos, fie ca ne consideram frumosi sau mai putini frumosi, fie ca avem problemele noastre sau fie ca suntem deprimati. Nu sti niciodata cine te va ajuta cand iti va fi greu asa cum mi s-a intamplat si mie de multe ori si tocmai de aceea nu trebuie sa cunosti pe cineva ca sa il ajuti.

Raspunsul la intrebarile tale.

1 Dumnezeu aplica legea sa in toate pentru ca este cel mai bine asa. Daca era sa aplici tu legea in toate nu crezi ca era posibil sa mai dai si gres? Si daca te enerva ceva sa faci si rau uneia sau a mai multor persoane?

Dumnezeu are numai iubire de oferit si aceasta este neconditionata.

Nu cred ca niciunul dintre noi ar rezista sa fie rastignit si omorat in bataie cu pietre si sa ii iubeasca pe toti cei care i-au facut rau. Am dreptate?

Lucifer dorea sa imparta totul in doua adica bine si rau, si tocmai de aceea a fost izgonit in Iad unde este casa lui si a demonilor lui si in acel loc nu exista bunatate deloc.

Da, oamenii sunt prinsi la mijloc si trebuie sa joace acest joc. Dar trebuie sa alegi unde vrei sa mergi dupa viata asta. Iti cari crucea pana cand iti este dat, sau te intorci cu spaatele la Iisus Hristos si orice ai face este pe calea Iadului?

Toti avem dreptul de a alege si imi doresc ca foarte multi dintre noi omenirea sa ajunga in Rai.

Unii nu vor ajunge dar si pentru ei mai e speranta chiar daca si in ceasul mortii isi deschid sufletul si il primesc pe Iisus Hristos in inima lor.

Ideea este ca nici eu nici nimeni nu stim cat mai avem si Iisus Hristos isi doreste ca noi sa ne bucuram de aceasta viata, sa ne folosim de talentele cu care am venit aici si sa fim fericiti.

Dumnezeu, creatorul nostru, al universului in care traim, a tot ceea ce vedem ne vrea numai si numai binele si aici si dincolo de viata asta si unii dintre noi aleg calea Iadului?

Ti se pare ceva normal in treaba asta?

| ShaOfHatred a răspuns (pentru BeliveinJesus):

1:Nu ai adaugat nimic in plus de ce stiam eu sau din ce te-am rugat sa-mi arati ca surse de inspiratie.
2:Sa-ti spun ceva, eu nu am garantia ca maine daca mor merg in cer. Isus o avea. El putea sa faca ce voia el.Eu nu pot sa fac nimic.
3:Alta intrebare: Daca maine ne-ar invada Isisul sau ceva in genul si te-ar pune sa alegi dintre a te lepada de dumnezeul tau si familia ta, ce ai alege? (familiile celor care nu se leapada stii tu ce patesc)

| Armenianeek a răspuns:

Propun deschiderea unui blog pentru domnu laughing

| Biu009 a răspuns:

Ce-ai fumat?