| anonim_4396 a întrebat:

Dragilor, știu că v-am spamat cu întrebări legate de fizic și fostul meu șef.
Treaba e că mă doare faptul că nu pot să fiu atractivă în ochii bărbaților.
Mi s-a spus că sunt inteligentă, un om bun, simpatică în felul de a mă comporta, dar nici un bărbat nu mi-a zis că sunt frumoasă sau să mă placă și să mă vrea ca femeie, să aibă fantezii erotice cu mine.
Știu că rețelele sociale sunt superficiale din anumite privințe, dar îmi părea rău în sinea mea când vedeam că unele au sute, chiar mii de like-uri la poze iar eu nu.
Prin faptul cum s-a comportat fostul meu șef, a apăsat acolo unde mă durea mai tare, a pus sare pe rană, cum s-ar zice.
Acum 3 ani am avut și o depresie ușoară.
Nu pot slăbi, deoarece atunci când sunt supărată obișnuiesc să mănânc mult, în mod special dulciuri. Ele îmi alină tristețea. Îmi conferă o stare de comfort psihic. Mănânc pe fond emoțional.
Simt că sunt un 0 barat ca și femeie pentru faptul că-mi lipsește carisma și șarmul pentru a putea seduce un bărbat.
Mi-e lehamite de societate actuală, unde atracția este condiționată numai și numai de fizic.
Nu vreau să merg la psiholog, deoarece nu-mi place să-i spun necazurile mele unui străin față în față. Aici, pe site, e altceva, sunt sub protecția anonimatului.
N-aș mai vrea să trăiesc, mi-e scârbă de viață.
Nu sunt împlinită, nu sunt fericită, n-am nimic din ce vreau. Am 23 de ani.
Nu sunt obeză cum ar crede unii, ci doar supraponderală. Am 1.67 și 96 de kg.
Ceea ce mi-a făcut fostul meu șef a fost o palmă zdravănă peste față. N-a făcut decât să învârtă cuțitul în rană.

Ca întrebare: Voi ce ați face în situația mea, în această situație fără ieșire?
Ce ați face dacă nu ați avea nici strop de carismă sau șarm feminin/masculin?

17 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Este foarte important să înțelegem că atractivitatea nu este doar despre aspectul fizic, ci și despre personalitate, comportament și încrederea în sine. Este important să îți cunoști valorile și să te îmbrățișezi pe tine așa cum ești, cu defectele și calitățile tale.

Este important să îți acorzi timp și atenție pentru a-ți îmbunătăți sănătatea fizică și emoțională, și să înveți să-ți gestionezi sentimentele și stresul, fără a recurge la mâncare ca formă de confort. Poți încerca diverse metode de relaxare, cum ar fi meditația sau yoga.

Este important să îți construiești încrederea în tine și să înțelegi că valoarea ta ca persoană nu depinde de cum te percep alții sau de numărul de like-uri pe rețelele sociale. Este important să îți cauți compania persoanelor care te apreciază și te acceptă așa cum ești.

Este important să ai oameni în jurul tău de încredere și să discuți deschis despre problemele tale cu ei, chiar dacă nu vrei să mergi la un psiholog.

În ceea ce privește situația ta cu fostul șef, este important să înțelegi că acțiunile lui nu sunt o reflectare a valorii tale ca persoană și să înveți să-l lași în urmă.

Este important să îți amintești că viața poate fi dificilă uneori, dar există întotdeauna soluții și oportunități de a-ți îmbunătăți situația. Este important să cauți ajutor profesional dacă simți că nu poți face față singură acestor probleme și să amintești că nu ești singura persoană

| RAY a răspuns:

Ți am citit povestea, si eu sunt in același situație consum dulciuri pe fond emoțional, dar trebuie sa slăbești pentru sănătatea ta si bonus astfel o sa fii atrăgătoare daca fata ta este simetrica desigur, sunt fete frumoase grasute si slabe urate, de ce? atractia sta in forma/simetria fetei indiferent de sex, cultura

Indicele este: 34.42 Obezitate de grad 1
Masa corporală este prea mare, iar indicatorul indică obezitate de grad 1. Contactează-ți medicul, care va recomanda modificarea dietei și sport în fiecare zi. Dacă vei lua măsuri din timp, eviți complicațiile aduse de obezitate și-ți păstrezi sănătatea pentru mai mult timp.

| OldSoul a răspuns:

Daca te complaci in situatia data nu o sa se schime nimic, niciodata.
Si nu doar in cazul tau, ci in general.
Cel putin pe acest site vad ca este un trend ca lumea sa-si planga de mila si sa capituleze fara sa lupte, in special cand vine vorba de relatii.
Da, la naiba, traim vremuri crunte, oamenii sunt egoisti superficiali, parsivi, si cum mai vrei tu sa le spui, dar chiar si asa, trebuie macar noi sa incercam sa fim mai ok, si cat de cat sa ne adaptam vremurilor in care traim.
Si normal ca ne e mai usor sa stam sa ne plangem de mila decat sa incercam sa facem ceva pentru a ne schimba.
Ne e mai usor sa zicem ca restul sunt vinovati, decat sa cautam ce e gresit la noi.

Acum sa-mi fie cu iertare ca o sa par superficial, dar din ce ai zis tu, s-ar spune ca la tine singura problema este aspectul fizic, si anume, acele kg in plus pe care le ai, si ai lasat de inteles ca si tu esti constienta de asta.

Ai zis ca nu poti sa slabesti, ca atunci cand esti suparata obisnuiesti sa mananci...
Cum ar fi ca de maine, atunci cand esti suparata sa incerci sa faci altceva, ceva mai constructiv, ceva care sa te ajute in atingerea scopurilor, nu sa te indeparte?
De exemplu sa alergi 5 minute, nu ar fi mai bine? Sau sa alergi pana-ti trece supararea laughing Nu mai bine dai jos 100 de grame, decat sa pui 200 de grame?
Adic serios, iti faci singura rau, si tot singura te indepartezi de visul tau daca atunci cand esti suparata iti gasesti alinarea in consumand alimente.
Incearca sa faci orice altceva in acele momente, canta, deseneaza, danseaza, fa-ti un jurnal si scrie in el... Orice altceva ce te-ar putea ajuta, ce te-ar putea distrage de la tentatia de a manca.

Ai spus si: Simt că sunt un 0 barat ca și femeie pentru faptul că-mi lipsește carisma și șarmul pentru a putea seduce un bărbat.

Pai sa-mi fie cu iertare, dar daca tu nu te simti bine in pielea ta, nu poti avea nici carisma, nici sarm, pentru ca o sa te simti incomod, nu o sa poti sa fi tu.

Este normal. Trebuie sa te simti bine in pielea ta, trebuie sa ai incredere in tine pentru a avea carisma, sarm...
Ai vazut vreo persoana timida cu sarm? Cu carisma?laughing Nu cred.

| NLS a răspuns:

As mai scrie si eu ceva, dar nu are rost sa ma repet,
a scris Emma30555 cam tot ce voiam sa spun, si chiar mai frumos "impachetat".

Trebuie sa mai slabesti, NU ca sa te placa cineva, ci ca sa te simti tu altfel.
Si sa iti protejezi sanatatea.

Momentan ai dreptate. Kilogramele nu conteaza atat de mult, si inca nu esti in punctul acela tragic, in care plangi si tu si cantarul.
Dar incepe sa actionezi, sa faci ceva pentru tine.

In alta ordine de idei, e gresit sa astepti sa te placa cineva anume si doar acea persoana.
Pot sa iti dau exemplu de fotomodel de care nu imi place deloc, nu ma atrage sub nici o forma.
Sa presupunem insa ca respectivei i-ar placea, prin absurd, de mine.
Trebuie sa se sinucida ca nu o plac eu?
Nicidecum, isi poate gasi alti 1000, daca are ceva in cap.

| raMLesS a răspuns (pentru NLS):

Are foarte putina incredere de sine, de-asta se simte nasol cand e respinsa de anumite persoane.

| alina2k18 a răspuns:

''Ca întrebare: Voi ce ați face în situația mea, în această situație fără ieșire?''
Regim ca altfel depasesti suta pana de martisorwinking si in curand vei obosi doar daca mergi pe jos fara sa faci efort.
''Nu pot slăbi, deoarece atunci când sunt supărată obișnuiesc să mănânc mult, în mod special dulciuri. Ele îmi alină tristețea. Îmi conferă o stare de comfort psihic. Mănânc pe fond emoțional.''
La 97 de kg mananci si de foame laughing ca e clar ca 40-45 kg de grasime extra in corp cer de mancarewinking

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca e cazul sa te consideri un zero barat, poti slabi, poti deveni mai atragatoare pentru barbati, nu este foarte usor dar nici imposibil, trebuie doar sa vrei si sa incerci. Iar dupa ce vei slabi putin o sa ai mai multa incredere in tine iar increderea poate tine loc de sarm si de carisma happy

| Emma30555 a răspuns:

Din experienta mea personala îți spun, am cunoscut fete grăsuțe care și au făcut familie, deci au găsit un partener care sa le iubească și fete frumoase care erau singure pe termen destul de lung. Frumusețea nu îți garantează fericirea doar ca te ajuta sa te simți bine în pielea ta, te ajuta sa fii mulțumit sa nu ai frustrari sau complexe dar și persoanele supraponderale pot fii arractive. Sfatul meu este totuși sa, slăbești, la înălțimea ta sunt destul de multe kg în plus, te va ajuta și din punct de vedere al sănătății. Cunosc fete care au slăbit și viata lor s-a schimbat în bine. Societatea a fost mereu asa, oamenii atrăgători atrăgeau și înainte și erau admirați și este normal. Chiar și tu ai făcut asta. Te a atras fostul șef fiindcă arata bine, fiindcă avea carisma, fiindca avea trăsături atractive. Atracția nu este un defect al societății, asa ne a lăsat natura, sunt lucruri pe care nu le putem controla. Faptul ca fostul șef te a făcut sa te simți umilita nu e un motiv sa fii atât de dezamăgita de toată lumea. Sunt băieți care sunt atrași de fete plinuțe, am văzut de multe ori cupluri de genul pe strada. Nu toti oameni sunt ca fostul tău șef, nu toți dau cereri de prietenie la puștoaice provocatoare, sunt destui care nu sunt atrași de asa ceva ci de feminitate, de fete drăguțe nu vulgare. Deci sfatul meu este sa lucrezi un pic la aspect, sa faci sport sa te îmbraci cu haine care te pot pune în valoare și sa te machiezi.

| raMLesS a răspuns:

Lasa-ne o poza cu tine sa vedem cum arati, promit sa fiu sincer.

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

Niciodată! Mi-am propus că nu mai pun poze cu mine pe nici un site vreodată.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Trimite-mi sa te vad...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot să modific întrebarea, așa că adaug aici. M-a durut profund atunci când am văzut că fostul meu șef i-a trimis cerere de prietenie pe Facebook unei tipe care are vreo 1k like-uri la poze. Tipa are vreo 21 de ani, e înaltă, cu picioare lungi, foarte aprciată în mediul online, are mulți urmăritori bărbați, mulți care îi dau like.
Când am văzut că el i-a trimis cerere și i-a dat like la poze (alea în ipostaze provocatoare) m-am simțit ca și cum mi-ar fi înfipt cineva un cuțit în piept. Am vrut să mor în clipa aceea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

„Întăriţi-vă şi îmbărbătaţi-vă! Nu vă temeţi şi nu vă înspăimântaţi de ei, căci Domnul Dumnezeul tău va merge El însuşi cu tine, nu te va părăsi şi nu te va lăsa." Deuteronom 31:6. Este un verset biblic, care cred eu ca te-ar putea ajuta in privinta aceasta. Intr-adevar nu este ceva tocmai usor sa te faci placut in epoca aceasta contemorana. Simplititatea da dovada de multa eleganta din punctul meu de vedere, iar daca esti ocupata mai tot timpul cu munca ai avea nevoie eventual de un look potrivit domeniului respectiv. Exista sansa ca probabil acea persoana a avut in trecut pe cineva, pe care a iubit-o intr-atat, incat sa fie unicata in fata privirilor sale si de aceea mizeaza atat de mult pentru fizic spre exemplu. Stiu ca este dificil, insa femeile ar trebui sa fie cele curtate, nu invers. Lasa-i spatiu, nu il sufoca si daca va avea vreodata nevoie de tine acel sef, sau oricine altcineva iti va apela prezenta. Poate probabil este casatorit si nu este interesat de vreo relatie, iar acest lucru poate fi o "scuza", fiindca nu vad de ce ai impune niste cerinte fie ele si minume unei femei in toata regula. Incearca sa te inspiri in privinta vestimentatiei, dupa modelele artistilor contemporani (designeri), alegand culori asortate, stilul unicat si inedit. Sunt multe firme placute la aspect vestimentar si simplu, office, elegant etc. Femininiatea este un subiect relativ simplu, nu se invata ci se dobandeste/mosteneste as putea spune. Si eu m-am confruntat cu aceasta problema si am trecut prin multe as putea spune pana cand am observat ca totul era doar in mintea mea si m-am impacat cumva cu aceasta idee. Citez: "Incercarea moarte n-are", este adevarata zicala, insa prefer sa fiu o persoana rezervata inainte sa actionez, fiindca dai dovada de mai mult mister si seriozitate, incredere as putea spune. Citeste carti pentru formarea gustului vestimentar, discuta cu designeri eventual si ia lectii in privinta aceasta, mergi la sala daca este nevoie si consideri ca este nevoie de o schimbare, sau la salon pentru infrumusetare. Nu este o rusine sa apelezi la psiholog, fiindca este necesara o discutie in prealabil pentru a te cunoaste mai bine, a-ti rezolva aceasta temere si incapacitate. Sper sa iti fie cu folos aceste informatii si succes in ceea ce ti-ai propus, fiindca fericirea este intr-adevar un obiectiv important pentru sanatatea fiecaruia dintre noi.

| Fantaspirit a răspuns:

M-aș acepta așa cum sunt,e o chestie nativa ce tine de personalitate nu prea ai cum sa te schimbi,așa te-ai născut așa ramai,sunt pur și simplu trăsături ale personalității tale. Nu ai nevoie de carisma asta e in mintea ta ci sa slăbești,poți fi și proasta ca fata dar dacă arăți bine tot atragi sexul opus,femeia nu trebuie sa fie inteligenta sa aibă cereri de la bărbați e suficient sa arate bine,chiar și cu probleme psihice serioase daca e frumoasa are succes,pe când la un bărbat nu e așa,asta e privilegiul vostru.
Acepta-te așa cum ești,slăbește, ia antidepresive daca nu te simți bine sau mergi la un psiholog,dar nu te mai gândi la ăla că oricum nu îl puteai avea,daca nu o sa slăbești oamenii o sa îți mai de-a bullying fiindcă așa e romanul atâta poate să facă mișto de oamenii diferiți,românii și țiganii cred că sunt ultimii oameni din Europa privind educația!
Ai pățit un lucru care te-a afectat, asta e, mergi cu capul sus inainte, nu poți schimba nimic, ai grija de cine te îndrăgostești și mai maturizeaza-te putin că ai minte de copil de 13 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Vezi că am mai adăugat ceva mai sus.

Știu că par imatură prin aceste postări, dar aici mă pot descărca fără să mi se știe identitatea.

Dorința mea ar fi să mor. Să nu mai știu nimic. Și să nu mai sufăr.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă timpul să treacă și rana va trece,așa simți acum fiindcă te-ai îndrăgostit de un bou dar o sa îți treacă și starea asta cu timpul,ești ancorată în mediul virtual prea mult pentru o fata așa de tânără,cred că ar fi mai bine sa fii mai deschisa și să discuți chestiile astea cu cineva drag tie din familie,sa ieși afară să te plimbi,sa te bucuri de viață sa mergi la un nutriționist sa urmezi o dieta,sa alergi prin parcuri,sa călătorești singura,sa te mai recreezi undeva in natura sa îți pui gândurile și viața în ordine și să reflectezi asupra deciziilor pe care le vei urma și asupra carierei tale. E pueril sa te sinucizi pentru așa ceva,și eu am primit bullying de la unii, chiar de la membri familiari dar nu le-am făcut rău că sunt un om milos, eu am pierdut totul în viața și am o anxietate ce mi-a nimicit câțiva ani buni din viață în loc să mă distrez sa mă bucur de viață m-a izolat și eu cam mereu mă distram, eu nu am nici familie decât o ruda care mă sprijină cu bani sunt singur cuc și nu mă dau bătut, de ce să mă sinucid că ăla ma crede prost sau că cineva a fost retard și și-a bătut joc de mine? Karma o sa ii de-a și lui înzecit, rău faci rău primești de la viață, pentru un scelerat nu are rost sa îți bați capul și să te consumi așa, ai 23 de ani sau cat ai dar nu cunoști deloc hramul oamenilor,ce malefici sunt și cât de ipocriți sunt,mai ales că ers lesne de înțeles că are problene psihice fiind iubitor de adolescente,tu in loc sa înveți din greseli tu le tot repeți,caută un om simplu daca vrei sa fii iubita nu în genul lui că majoritatea sunt curvari,nici în preoți sa nu mai te încrezi,in nimeni până nu îl cunoști bine,tu îl știai deja cu probleme și tot te-ai îndrăgostit de el,nu prea pari sa fii in deplinătatea facultăților mintale,știi că un om e nebun și tot vrei sa te ai cu el,știi că e pedofil și tot îți faci speranțe,deci e vina ta,dar ești un copil și și greșit,sunt adulții prosti de put tu fiind copil mai gafezi,dar sa te sinucizi pentru un pedofil preot mi se pare foarte pueril,eu nici nu îl băgăm în seamă în locul tau,așa tare te-a traumatizat că acum vrei sa fii ca el, dar nu ai cum că fiecare suntem diferiți și așa rămânem nu putem să ne schimbăm, dar putem sa evoluam, sa devenim cea mai buna versiune a noastră.
Degeaba ne batem capul cu tine, că îți scriu tie sau la un copil de 10 ani parca tot aia e, oricum nu ști să te ferești de oameni nașpa nici când lucrurile sunt evidente

| RosaliaOriginala a răspuns:

Si mie mi se spun tot timpul zeci de lucruri negative dar asta nu inseamna ca vreau sa ma sinucid. La urma urmei, cui naiba ii pasă de parerea lumii. Apropo ai incercat să-ți cauti alt partener, șeful ala al tau e căsătorit, spuneai ca esti o persoana religioasă, este păcat ceea ce vrei tu, preacurvie sau cum se numeste.