| anonim_4396 a întrebat:

Drepturile cuiva pot exista numai cand ceilalti vor sa creada, accepte, recunoasca, respecte?

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Drepturile le ai oricum. Ca nu le respecta cineva e altceva.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Pai daca eu fac un desen si unu mi-l fura iar lumea vrea sa creada ca el a desenat. eu mai am vreun drept asupra desenului meu?

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici e super discutabil. De drept desenul e al tau, si faptul ca lumea nu accepta asta nu schimba faptul ca e tau. Ca nu mai e in posesia ta fizic e altceva, si il poti cere, face unul la fel de frumos ca sa demonstezi ca el al tau, sau sa fac a hotul acelasi desen.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Pai daca il recreez eu, inseamna ca-l plagiez.

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema dreptului, si ce incercam sa ilustrez, e ca multe ori de poate interpreta si dezbate. La fel ca si cazul de fata.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Numai daca vor persoanele implicate.

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.