| VasileRapidistu13 a întrebat:

După 2 ani de terapie cu psihologul nu ar trebui sa fi ok? Am zis ok, nu în 2 ani de zile sa fii și geniu și cel mai fericit și cel mai rapid in gândire, sa fii la nivelul unui om normal.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai mai întrebat asta.

| Floridori a răspuns:

Nu, deoarece psihologul (sau cel putin nu orice psiholog) face terapie. Terapie face un psihoterapeut care este, fie un medic psihiatru, fie un psiholog clinician/specializat in psihoterapie.
In plus, pentru rezultate in cazul tulburarilor psihice, nu este suficienta doar terapia.Trebuie sa se urmeze un tratament medicamentos.

Psihologul te poate ajuta in rezolvarea problemelor de natura emotionala/psihologica, iar in acest caz sendintele la psiholog sau psihoterapia ar trebui sa fie suficiente.
In cazul tulburarilor psihice, de la depresie pana la afectiuni schizotipale, de exemplu, este necesar sa iei in calcul ceva mai mult decat sedintele la psiholog, sau chiar mai mult si decat psihoterapia, daca faci cu adevarat psihoterapie.

Pe langa aceste aspecte, acel specialist lucreaza cu "materialul clientului". Depinde mult si de perceptia, intelegerea, abordarea, compromisul si determinarea pacientului.

Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai întrebat,nu poți reuși fara tratament,daca nici cu tratament nu merge atunci e grava situația. Anxietatea oricum e o boala complexa,mai ales fobia sociala, foarte greu se vindeca, cred că așa o să rămânem toată viața, trebuie sa acceptam că o putem doar controla, că de vindecat e foarte greu daca a ajuns in stadiu cronic.

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Pai si a controla nu inseamna ca nu mai avea? si nu e in stadiu cronic.
'

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Nu,înseamnă că poți fi funcțional în societate,poți ieși din casă unde vrei,poți munci,poți sta între multi oameni fără sa ți se facă rău,sa devii tulburat, asta înseamnă "controlat", anxietatea in schimb e cronică când o ai de câțiva ani și ai luat tratament și ai rezistenta la tratamente. Nu o sa scapi nicicum de așa ceva doar tratamentul e cel mai eficient, psihoterapia la tine nu funcționează sau ședințele ce le-ai făcut.
Anxietatea e greu să o vindeci, și dacă o vindeci poți rămâne cu sechele daca ai avut o anxietate gravă

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Pai da sa fii functional in societate, poti sa vorbesti cu fete, poti munci, nu mai ai stari care iti vin sa te arunci de la balcon de la ganduri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Asta înseamnă sa o controlezi dar tu boala o tot ai. Nu în toate cazuri poți fi funcțional de la anxietate, sunt oameni care nu pot ieși nici din casa, vorbim de cazuri grave nu anxietate moderată.

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Boala tot o ai dar daca nu dai semne nu conteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Reapare la stres, supărari, ea tot acolo e, de așa ceva e foarte greu să scapi

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

De unde stii? mie mi s-a zis ca nu mai apare vreodata, adica slabe sanse.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Te-a mințit! De anxietate ( tulburare anxioasa) scapi foarte greu. Mă refer la tulburarea anxioasa nu la anxietate acuta, tu o ai cronică daca o ai de 3 ani și nu sa ameliorat. Ți-am zis, încearcă cu tratament, am auzit că Seroxat e cel mai eficient