| TraianIImperator a întrebat:

După ce am văzut videoclipul ăsta ieri eram superfurios și nu puteam să îmi scot din cap modul în care chinezii sunt îndoctrinați.
Îmi imaginam modurile în care ar fi trebuit să moară președintele actual și nu puteam să îmi iau gândul de la videoclip.
Acum mai sunt puțin revoltat, dar clar nu mai este sentimentul așa intens. Ce credeți că s-a întâmplat ieri în creierul meu? Până acum nu am mai avut sentimente negative intense de așa lungă durată:
https://www.youtube.com/watch?v=bOInq_VF8YQ

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ăștia sunt zero pe lângă nord-koreeni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca statele vestice nu sunt indoctrinate? Sau crezi ca se practica numai in China, Rusia sau altele gen comuniste, fost-comuniste?
Nu exista regim de conducere perfect atat democratia cat si comunismul au avantaje si defecte egale.

| TraianIImperator explică (pentru anonim_4396):

Nu neg că există o mică cenzură a presei și în vest, dar pe lângă comunism este foarte redusă. Da, amândouă regimurile au avantaje și dezavantaje, dar democrația clar este mai bună.
Comunismul, însuși prin ideile pe care le propagă este nepractic, deoarece mereu se va găsi cineva care să monopolizeze puterea. Stă în firea umană.
Ca să nu mai zic că în capitalism avem dreptul la exprimare liberă.

| TraianIImperator explică:

Măcar nord coreenii știu că în țara lor nu este bine. În China este ca în romanul "1984".