| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce că elevii sunt avantajati de tehnologie și caută orice pe net acum fac și figuri și tot nu e in stare să invete. Ce generație e asta? Că nu sunt multi prunci care nu au tehnologie și tot invata și altii care au tot degeaba.

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Și tu din care categorie faci parte?

| Celcestietot a răspuns:

Nu comparam o generatie cu alta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e doar vina elevilor. Sistemul de invatamant e un dezastru care nu e in stare sa le arate elevilor frumusetea cunoasterii

| RoCkKiD a răspuns:

Motivul pentru care copii din Romania nu mai invata nu are elgatura cu accesul la informatii.

Problema majora, din punctul meu de vedere, e ca dupa 90' succesul in viata s-a rupt de rezultatele scolare. Daca in perioada comunista putei sa zici cu incredere ca daca inveti bine o sa ai un job bun si o sa traiesti bine..acum nu e neaparat.

Din cauza ca sistemul de invatamant e tot mai prost si necorelat cu nevoile de pe piata muncii, copii au inteles ca a invata bine nu se mai traduce neaparat intr-un job bun. Din cauza ca scoala romaneasca isi propune sa ii faca niste masinute de reprodus materie pe care nu o inteleg si care asculta ordinele venite de la cadrul didactic copii se revolta intelegand ca trasaturile astea sunte exact opuse fata de ce se cauta pe piata muncii.

Uita-te la un exemplu simplu. Gigel face o facultate, si se angajeasa pe 2-3000 RON (daca are noroc) cu eforturi mari din partea parintilor, Dorel termina liceul si merge in Germania unde face 1500 E pe luna. Care din ei a ales mai bine? Care din ei isi va cumpara primul o casa/apartament? Care din ei isi va permite sa mearga intr-un concediu frumos? Care din ei isi va permite o masina mai ok?

Răspuns utilizator avertizat