| Clorox a întrebat:

Dupa ce criterii te declari alcoolic?

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Ok, ok, stiu eu cateva laughing!

1) Daca crezi ca alcoolul te poate face invizibil, pentru ca indiferent daca dansezi pe mese sau jignesti pe cineva, nu te baga nimeni in seama, atunci esti alcoolist.

2) Daca crezi ca in loc de un parfum bun si un comportament adecvat, alcoolul te face mai atractiv pentru cei din jur si ai impresia ca toti vor sa vorbeasca cu tine, atunci esti alcoolist.

3) Daca ai impresia ca o bere este mereu umeda pe cand pasarica trebuie incurajata sa fie astfel, atunci esti alcoolist.

4) Daca ai impresia ca te privesti in oglinda si iti aranjezi parul, cand de fapt tu esti deasupra unei toalete, atunci esti alcoolist.

5) Daca te doare la doi metri de un viitor posibil cutremur, pentru ca oricum zilnic se cutremura pamantul sub tine, atunci esti alcoolist.

In concluzie, nu consumati alcool!

37 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Atunci cand transpiri alcool si ai ficatul sita, doar atunci te declari

| Deaad a răspuns:

Bei in fiecare zi,oricat de putin.
"Lasa ma,ca un paharel mic nu strica"
Dupa ajungi catre betie in fiecare zi.
Adica un betiv rupt de realitate.

Pentru toti cei care cred ca bautura e buna la petreceri, una alta, uitati-va la asta pentru a vedea adevarata fata a alcoolului, aceea nedistractiva si deloc fericita.
Pentru ca, cu petrecrile au inceput toti alcoolicii.
Cu petrecerile si parangheliile si "bagabontelile".

https://www.youtube.com/watch?v=Aa7Pah_Jwt4&t=172s

Alcoolul denigreaza omul si il distruge in cel mai odios mod posibil.

| T0T a răspuns (pentru Deaad):

Mie îmi place alcool-ul și pot spune că viața capătă o nuanță mai colorată cu el. Eu cred că fiecare face ce îi place cu viața lui. Nu aș renunța la el. Răspunsul tău e unul exagerat. Dacă bei moderat nu are ce să ți se întâmple. De asemenea alcool-ul te mai face să îți uiți necazurile. Nu prea vei vedea oameni împliniți care consumă mult alcool.

| Deaad a răspuns (pentru T0T):

Te rog, nu lauda otrava aia cu mine.

Am patimit destul din cauza alcoolului.
Atat ca victima pasiva(in copilarie "am simtit peste tot in casa miros de bautura", se subintelege, nu vreau sa intru in detalii)
Cat si ca victima activa.
Cu alcoolul nu am rezolvat nimic.Nu m-a facut sa uit de necazuri, ci mi le amplifica.
M-am lasat de el cand ma imbatam in fiecare saptamana iar la un moment dat cadeam pe strada in fata masinilor, erau sa ma fure 2 drogati, si sa sune un gardian de la un magazin la salvare.

Ar trebui interzis.
Face mult mai rau decat drogurile grele pentru ca e legal.

Gandeste-te la toti cei cu parinti alcoolici, ce au de patimit.
Si ei au inceput ca toata lumea.
Band moderat.
Apoi va veni depresia de la 40 de ani, destul de comuna datorita aceleasi rutine si, pentru ca te face sa uiti de necazuri, se ajunge la alcoolism, adica violenta domestica in cele mai multe cazuri.

| T0T a răspuns (pentru Deaad):

Pe naiba ar trebui interzis. Eu niciodată nu am devenit violent din cauza alcool-ului. Violența aia te și definește dacă dai dovadă de ea. Pe mine unul mă ajută și merge seara 2 beri acolo. Tu și exagerezi, parcă ești măicuță și din cauza unor traume probabil. Mi se pare prea monoton de exemplu la o petrecere să nu bei deloc alcool, sau într-o excursie. Mie îmi place și acasă, nu zic. Mie îmi dă o stare ok, nu devin violent nici pe departe din el. Faptul că unii devin alcoolici nu e un argument că toți cei care beau moderat devin, nici pe departe, nu am cum să cred așa ceva.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Pai daca nu-l beti moderat d-aia se intampla asta,, prea metaforic esti,, traieste-ti viata din plin, o viata avem, aia nu, aia nu si aia nu, nu zice nimeni sa nu bei, dar bea cu limite, eu in viata mea nu m-am facut prastie de la bautura, am baut si eu, dar am stiut cum sa beau si cat, mereu de la o petrecere am venit acasa pe picioarele mele dupa ce am tras la masea, totul e pe limite.

| T0T a răspuns (pentru Deaad):

Unii chiar primesc inspirație sau li se amplifică starea emoțională din alcool. Și mie cred. De exemplu Nichita Stănescu scria majoritatea poeziilor sale beat.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Toti poetii erau beti bine de tot atunci cand scriau, se numeste ' betia de cuvinte' acea inspiratie,, care e magica.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Și eu am venit mereu pe picioare la petreceri, chiar dacă se învârteau încăperile cu mine. Însă nu a fost să fac ceva rușinos sau nu știu ce. Pentru mine au fost experiențe de neuitat și mi-a plăcut, dar asta s-a întâmplat foarte rar. În rest când beau alcool te poți înțelege cu mine, în mare scriu și aici pe TPU, cu berea pe masă. Haha

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Al dracului de spirtier notoriu ce esti))))))

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Au fost tipe cărora le-am scris și mi-au spus că le place mai mult cum scriu când beau bere. laughing

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Aș vedea meciul cu Arsenal cu tine la o bere.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Inseamna ca esti un poet in devenire daca ele asa te-au laudat/
Ce dubios suna 'invitatia' aia!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Mie mi-ar plăcea. Ești genul de tip cu care merită să vezi asemenea meci mai ales că ești rival. Îți dai seama ce trăiri intensificate am avea bro.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Eu unul l-as vedea direct de pe stadion,, nu am ocazia sa-l vad de curand pentru ca e distanta prea mare, biletele sunt destul de scumpe+ drumul pana acolo, mai bagi si problemele din Anglia cu refugiatii, chiar in Londra au fost atentate, dar m-ar tenta sa merg o data in viata mea(macar) pe Grove!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Și eu ce aș da să văd un meci pe teatrul viselor...Pfoaai. E foarte scump dar ar fi o experiență nemaipomenită. Probabil va veni momentul când voi ajunge pe acolo. Nu știu.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Evident ca experienta ar fi unica, sa mergi atata pentru echipa ta, faci sacrificii, trebuie sa te orientezi printre straini, sa stii sa te incadrezi in timp, e destul de greu, dar nu se compara atmosfera de acolo niciunde,, cand se ridica tribunele cand da Arsenal un gol al victoriei!

| Deaad a răspuns (pentru T0T):

Destinderea si fericirea, mi le procur din alte surse decât alcoolul si consider ca nu am nevoie de o otrava psihedelica pentru inspirație.
Eu scriu muzica.
Versuri de poezii si de rap.
In trecut scriam beat.
Sub influenta am scos unele dintre cele mai depresive si nihiliste versuri pe care le-am citit vreodată si după mai multe luni după ce le-am recitit am fost uimit si ma întreb si acum cum am putut sa scot așa ceva din mine.

Alcoolul este băutura perfecta pentru inspiratie depresiva.
De asta Bacovia a fost torturat de gânduri depresive sub influenta alcoolului si a altor droguri psihedelice.
De asemenea Cioran care a fost depresiv toată viata lui iar scrierile lui au fost influentate semnificativ de băutură.

Inca odată.
Fericirea si distracția se poate găsi oriunde in afara alcoolului.

Oamenii care își găsesc consolare in alcool, in timp fac o obișnuința si nu mai pot trece peste greutăți fara el.Si apoi apare dependenta.

Nu spuneam ca ești violent acum din cauza lui.
Si nici ca o sa fii musai.

Doar ca ofoarte mare parte din fanii alcoolului ajung dependenți.
Iar alcoolul distruge nu numai viață individului ci si a celor din jurul lui.

Nu sunt muiere, ci vreau sa trăiesc o viață sănătoasă fara probleme psihice si fizice din cauza unei mizerii nenorocite ce a adus numai suferință in lumea asta de când l-au descoperit oamenii.

Si punct.
Nu vreau sa ma cert cu tine pe tema asta.

| T0T a răspuns (pentru Deaad):

Cum am zis, viața mea e mai ok cu alcool deci pentru mine e mai ok așa. Nu poți generaliza că toți care consumă alcool ajung alcoolici sau că alcool-ul e rău pentru toți. Asta o spun în cunoștință de cauză și punct. Stările depresive le cultivi înafara alcool-ului, că relația cauzalitate-efect e că consumi alcool căci nu te simți bine nu că nu te simți bine căci consumi alcool. Am fost de atâtea ori vesel când consum alcool. Țin să consider că alcoolul ori îți intensifică stările ori ți le schimbă dar asta doar pe baza a ceea ce ești tu! Dacă nu ești un om violent nu vei deveni pentru că ai băut alcool și de asemenea dacă ești un om împlinit nu vei deveni trist pentru că ai băut alcool, asta e o prostie din punctul meu de vedere. Alcool-ul doar îți scoate la suprafață stări care deja te definesc. Știu ce zic, repet. Nu alcool-ul aduce suferință ci viața socială. Alcool-ul îl poți bea la supărare, nici pe departe că alcool-ul te face să devii supărat.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Te-am prins vreodata treaz p-aici sau te-am prins in cele mai multe ori cu berea-n bord?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Și așa și așa. Eu mereu sunt treaz însă uneori sunt treaz cu berea-n bord alteori nu.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Uite ce se întâmplă cu oameni ce nu beau alcool.

"M-am saturat de viata asta. Totul se simte ca munca repetabila (monotonie). Oamenii nu se vor intelege niciodata. Ce parere aveti de nihilisti?"

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ce lume trista si deprimanta in ultimul timp,, noi 2 nu avem nicio treaba, microbistii nu sunt tristi!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Eh nu sunt. Să vezi la final de campionat laughing Tristețea microbistă e unică și ea...

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Albim de tineri in cap cand vedem ce distrusi imbraca tricoul echipelor iubite,, finalul sezonul e precum finalul unui an scolar, aflam cine ia 'premiu', cine ramane 'repetent' si cine se mentine mai departe in clasa urmatoare.
Arsenal e tipul elevului care promite ca ia premiu an de an si cand colo se lasa pe tanjeala si ia doar experienta,, iar Utd e tipul elevului care se lauda ca ia si vrea sa-l ia si cand colo nu mai ia nimic, ca s-a lasat de meditatii( medatiile fiind SAF))))))

| Deaad a răspuns (pentru T0T):

"Cum am zis, viața mea e mai ok cu alcool deci pentru mine e mai ok așa."
Bun,continua asa.

Pentru mine e mai bine fara el si ma simt mult mai fericit si mai implinit,nu m-as m-ai intoarce niciodata la stilul de viata precedent si niciodata nu as mai lauda alcoolul.
Deloc,din nicio privinta.
Dispretuiesc pana si gandul ca,ca sa se destinda un om,bea alcool.
Dispretuiesc,de asemenea gandul de "fericire" si "uitare de probleme" la bautura,de asemenea de influentele pe care i le da unui individ sa scrie orice.

Dar asta e parerea mea.
Si parerea mea este ca merita din toate motivele sa fie interzis,desi asta n-are cum sa se intample.
Pentru ca sunt oameni rationali pe aceasta planeta,nu?
Oameni care gandesc,care stiu ca alcoolul nu e deloc nociv.

Si termin aici ca si-asa am pierdut destul timp.
Trebuie sa invat Einstein.

ToT,sa nu ne suparam.
Nu ma intelege gresit, n-am nimic cu tine si ca bei alcool.
Nu-mi esti frate, nici var, nici tata.
Daca iti place atat de mult, continua.
Doar ca il dispretuiesc atat de tare pentru ce mi-a facut mie si atator milioane de oameni distrusi din cauza lui.

| LoveSleep a răspuns (pentru T0T):

Am auzit că ți-ai găsit prietenă.

| LoveSleep a răspuns (pentru Drimmero):

Am auzit că ți-ai găsit prietenă smug.

| Drimmero a răspuns (pentru LoveSleep):

Pe cine? Sunt tare curios sa vad ce deviezi

| T0T a răspuns (pentru LoveSleep):

Vrei și tu?

| LoveSleep a răspuns (pentru Drimmero):

Hai că ești deștept, poate te prinzi. Citește mai sus smug
(Vezi că glumeam la aia cu "deștept").

| Drimmero a răspuns (pentru LoveSleep):

Plimba ursul si cauta-ma in alta parte,, pramatie!

| LoveSleep a răspuns (pentru Drimmero):

Adică pe sentimente.ro?

| Clorox explică (pentru LoveSleep):

Ce s-a intamplat? laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand bei vinul cu borcanul, cu galeata si cu ligheanu' de pipi al lu' mamaia.

| Crazyboy96 a răspuns:

Ca sa-ti raspund sincer, personal daca ar trebui sa aleg intre a fi beat sau a fi treaz, aleg sa fiu beat happy